inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Armáda ji nechce, protože byla mužem

Chtěla do armády. Prošla všemi testy a profesionální kariéra byla na dosah ruky. Pak ale přišel šok. Armáda ji nevzala do svých řad jen proto, že ještě před několika roky byla mužem.

Praha - Na čest české profesionální armády padá stín diskriminace. Obžalobou je výpověď osmatřicetileté Jaroslavy Brokešové, které armáda vzala sen stát se profesionálním vojákem. A to jen proto, že ještě nedávno byla mužem!

Jaroslava Brokešová, původním jménem Jiří Brokeš, je o diskriminaci nezvratně přesvědčena. Bez problémů prošla všemi psychologickými i fyzickými testy nutnými pro přijetí do armády. Vojenská správa podle ní od začátku věděla, že je transsexuál. Přesto uchazečku půl roku tahala z jedné lékařské prohlídky na druhou a nakonec jí odmítla. Proč? Protože je transsexuálem.

"Ano, byla to tahle diagnóza, tedy transsexualismus, proto jsme ji nevzali," připustil armádní lékař Vladimír Koreň z posudkové komise. Podpořil ho i náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka.

"Rozhodnutí posudkové lékařské komise je v souladu s vyhláškou pro posuzování zdravotní způsobilosti k vojenské činné službě, která neumožňuje přijmout osoby s poruchou sexuální identity do služebního poměru vojáka z povolání," řekl Štefka.

Odborníci ale tvrdí, že se tím armáda dopouští hrubé diskriminace. Nebo má špatné posudkové lékaře. "Transsexualita je skutečně poruchou sexuální identity. Ve chvíli, kdy se paní Brokešová podrobila operaci, která ji přeměnila v ženu, tato diagnóza ale padá," vysvětlil sexuolog Petr Weis.

Postup armády se včera nelíbil ani ministru obrany Karlu Kühnlovi. Podle jeho slov je rozhodnutí posudkové komise špatné, i když je v souladu s vyhláškou.

"Podle mého názoru jde o zjevný případ diskriminace," sdělila ředitelka Obecně prospěšné společnosti Gender Studies Alena Králíková.

Podobně reagoval i právník Jan Černý z advokátní kanceláře Černý - Raupachová. "Ta paní se může obrátit na obecný soud. Může buď žalovat armádu s tím, že jí musí přijmout, nebo na armádu podat takzvanou diskriminační žalobu a požadovat nějaké odškodnění," sdělil Černý. A Jaroslava o tom vážně uvažuje.

"Oni mě skutečně poškodili a já chci vyhledat pomoc právníka a klidně je budu žalovat," potvrdila Brokešová.

"Fyzicky, psychicky i právně jsem normální ženská."Líbí se mi samozřejmě chlapi a i technicky jsem schopna intimního styku, jen se musí opatrně a pomalu," svěřila se.

Jaroslava o sobě

"Nečekám, že si pro mě přijede princ na bílém koni. Hlavně chci být v pohodě a žít normální život se vším, co k němu patří. Život máme totiž je jen jeden a já ho mám ráda." "Některé náboženské organizace mi říkaly, že jsem si to u Boha polepila, protože fušuju do jeho práce. Já myslím, že až přijde můj den, tak se s Bohem u sklenky vína domluvíme."

Shlédnuto: 1877x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License