inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Armáda to nemá ráda

Armáda nedává rovné šance lidem, kteří se hlásí do jejích řad. O přijetí či nepřijetí žadatele nerozhodují jeho schopnosti, ale i sexuální orientace. S takovou zkušeností odešla od posudkové komise Jaroslava Brokešová.

Nikdy se nestane profesionální členkou naší armády. Důvod? Přiznala, že ve skutečnosti není žena, ale odoperovaný muž. Armáda nedokáže uspokojivě vysvětlit, proč je pro ni taková skutečnost nepřijatelná. "Nejsem lékař," zněla jediná odpověď šéfa resortu, ministra Karla Kühnla. Posudkový lékař alespoň nazval věci pravým jménem.

"Je transsexuál, proto jsme jí to zatrhli," komentoval celou věc posudkový lékař Vladimír Koreň. Právě to byl podle všeho jediný důvod, který jí zavřel dveře do armády. Je to paradox: Ministerstvo obrany na jedné straně investuje nemalé prostředky do popularizace armády i do náboru rekrutů. Na druhou stranu se nedokáže vyrovnat se skutečností, že v liberální a demokratické společnosti existují lidé, o nichž se nedá jednoznačně říci, zda jsou mužem, či ženou. Podle odborníků jde o jasný příklad diskriminace.

Armáda mě nechce, byla jsem muž

Chtěla do armády. Prošla všemi testy a profesionální kariéra byla na dosah ruky. Pak ale přišel šok. Ministerstvo obrany totiž nedokázalo vystát její sexuální orientaci. Armáda ji nevzala do svých řad jen proto, že ještě před několika roky byla mužem.

Čest české profesionální armády provází stín diskriminace. Obžalobou je výpověď osmatřicetileté Jaroslavy Brokešové, které armáda vzala sen stát se profesionálním vojákem. A to jen proto, že ještě nedávno byla mužem! Půl roku tahala vojenská správa Jarku za nos. Ponižovala ji, hnala ji z jedné lékařské prohlídky na druhou a vytahovala na veřejnost její minulost. O diskriminaci je Jaroslava Brokešová, původním jménem Jiří Brokeš, nezvratně přesvědčena. Vojenská správa podle ní od začátku věděla, že je transsexuál. Přesto se Jarka chtěla stát profesionálním vojákem a věřila, že je to možné.

"Už odmala jsem k tomu tíhla. Táta byl u policie a já chtěla taky v tomhle oboru něčeho dosáhnout, chtěla jsem se nějak realizovat," řekla Jarka. Bez problémů prošla všemi psychologickými testy nutnými pro přijetí. Problémem nebyly ani testy fyzické. Armáda ji přesto nepřijala. Proč? Protože je transsexuálem. "Ano, byla to tahle diagnóza, tedy transsexualismus, proto jsme ji nevzali," připustil armádní lékař Vladimír Koreň z posudkové komise, která nad Jarkou vynesla konečný ortel. Celý případ zaskočil ministra obrany Karla Kühnla, který k tomu řekl jediné: "Nejsem lékař."

Na dotaz, zda mu to nepřipadá jako diskriminace, pronesl: "Co jsem řekl, jsem řekl." V čem by přeměna na ženu, kvůli níž Brokešová podstoupila operaci, měla vadit? V ničem, tvrdí odborníci. "Není jediný důvod, proč by nemohla sloužit v armádě. Jestli se bude soudit, podle mě musí vyhrát každý soud," řekl renomovaný sexuolog Radim Uzel.

Shlédnuto: 4776x    |    Komentáře: 2    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License