inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
3.6.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Australský soud povolil třináctileté dívce změnu pohlaví

CANBERRA - Australský soud povolil třináctileté dívce, aby zahájila testosteronovou léčbu, která jí umožní změnu pohlaví. Kontroverzní rozhodnutí publikované v Austrálii v úterý, již rozpoutalo v zemi vzrušenou veřejnou diskusi.

Dívku, nazývanou soudem a médii Alex, vychoval otec jako syna a v takové výchově pokračuje po otcově smrti i její teta. Alex sice nemá žádné mužské chromozomy, už dnes ji však přitahují děvčata a vyhledává chlapecké hry.

Alex už zahájila léčbu hormony estrogenem a progestogenem, aby se zabránilo menstruaci a vývinu ženských druhotných pohlavních znaků. Testosteronová léčba, která bude nasazena při dovršení 16 let, bude mít ale u dívky nevratné důsledky, včetně vyvinutí hlubšího hlasu, svalů či vousů. V 18 letech bude pak moci absolvovat operaci.

"Alex skutečně chápe vedlejší účinky, které se mohou objevit, a přeje si navrženou léčbu se znalostí těchto rizik," uvedl soudce Alastair Nicholson.

"Navržená léčba může mít samozřejmě společenské důsledky... například ve vztahu k vrstevníkům - možné šikanování či vyčlenění z kolektivu -, ale byly přijaty důležité kroky, aby se těmto rizikům předešlo," dodal.

Přední australský etik Nicholas Tonti-Filipini nicméně rozhodnutí soudu kritizoval. "Tato léčba je zcela neprověřená, dokonce i u dospělých. Udělat něco takového třináctiletému dítěti, které se stále ještě vyvíjí, jehož tělo se vyvíjí, jehož identita se vyvíjí, je prostě nezodpovědnost," řekl a vyzval k zásahu vyššího soudu.

Shlédnuto: 5989x    |    Komentáře: 1    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License