inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
21.8.2019 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Billy Tipton


Záhadný saxofonista, který hrával s Ellingtonem

O jazzovém saxofonistovi Billym Tiptonovi se ví docela dost. Byl to vcelku úspěšný muzikant, který jezdil na šňůrách po americkém Středozápadě s takovými hvězdami jako byli Duke Ellington nebo Norma Teagardenová. Byl pětkrát ženatý a měl několik dětí a když umřel, zjistilo se, že byl žena.

Dorothy Lucille Tiptonová se narodila v roce 1914 v Oklahoma City a dětství se svým bratrem trávila na cestách mezi rodištěm a Kansas City, kde bydlela jejich teta, za níž jezdili pokaždé, kdy to doma bylo kvůli rodičovským hádkám k nevydržení. Už v té době se Dorothy zamilovala do hudby. Když se v 19 letech vrátila k matce, už se muzice věnovala naplno. Přitom ale zjistila, že jako bělošská holka nemá v jazzových klubech v dobách krize žádnou naději, i kdyby hrála jako bůh. A tak udělala to, co by na jejím místě jistě udělala každá žena, která má jasný životní cíl: stáhla si prsa obinadlem, natáhla si pánské kalhoty a nikdy už se neohlédla zpět. Tak se narodil Billy Tipton.

Po koncertních šňůrách ve 40. a 50. letech se Billy usadil ve Spokane, kde začal žít s jistou Kitty a adoptovali spolu tři chlapce. Po jeho smrti Kitty vysvětlovala, že nedostatek sexu v jejich soužití zavinily Billyho zdravotní problémy. Celá rodina žila v přesvědčení, že bandáže na prsou nosí kvůli poraněným žebrům. Novináři však brzy zjistili, že Billy byl ve své mužské roli naprosto dokonalý a stejně dokonale zvládal utajovací taktiky. Našli celkem pět žen, s nimiž se Billy oženil, ale o žádném ze sňatků nikdo nenašel žádné záznamy, a totéž platí i o rozvodech. K lékaři chodil jen výjimečně a zdravotním prohlídkám, které by mu zaručily výhody zdravotního pojištění, se vyhýbal.

Jeho smrt vyvolala řadu otazníků. Proč žil jako muž? Jak to, že to jeho ženy nevěděly? Těch nezodpovězených otázek je samozřejmě víc. Některé z nich položila autorka Billyho biografie Diana Woodová Middlemarchová: Když se narodíš jako žena a žiješ jako muž, jsi žena, nebo muž? Co určuje pohlaví a pohlavní cítění. Mají ještě dnes ženy v životě tolik překážek, že je musejí překonávat způsobem, jaký si zvolil Billy?

A odpovídá si sama: Možná se to nikdy nedozvíme.

Shlédnuto: 2693x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 4    |   
Translidé 2003-2019 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License