3. Biologické pohlaví jako zdroj asymetrie ve výzkumu
Důležitým faktorem při práci s výzkumy a teoriemi v oblasti genderové nonkonformity je výrazná asymetrie mezi množstvím informací o jednotlivých biologických respektive chromozomálních pohlavích. V historických záznamech stejně jako v současných výzkumech je totiž věnováno mnohem více prostoru biologickým mužům než biologickým ženám.

Tento stav může mít několik příčin. Může mezi ně patřit fakt, že historické záznamy stejně jako výzkumy většinou vedli a psali muži, stejně jako to, že v patriarchální společnosti byla dominantní hodnotou maskulinita a její odvržení bylo tudíž více udivující a snad i společensky nebezpečnější. Rovněž se zdá , že homosexuální orientace i některé druhy genderové nonkonformity bývají okolím méně vnímány u žen než u mužů, což může být dáno jak jejich reálně jemnějšími projevy, tak přehlížením žen a jejich aktivit.

Otázka sama pro sebe jsou reálné poměry ve výskytu homosexuality a GID v populaci. Obecně se předpokládá, že lesbických žen je asi polovina proti homosexuálním mužům. Nikdo se tím ale není příliš jistý, stejně jako panují již desetiletí diskuse o prevalenci homosexuální orientace v populaci, přičemž u mužské homosexuality výsledky výzkumů ukazují její prevalenci mezi dvěma až deseti procenty (Brzek, Pondělíčková- Mašlová 1992, s.24). U GID je opravdu těžké dobrat se přesných informací. Některé diagnózy nemají ekvivalent pro biologické ženy a u transsexuality, kde lze o jakési vyváženosti diagnózy pro obě pohlaví mluvit, se zase výrazně rozcházejí výsledky mezi geografickými oblastmi.

Analýza výše zmíněných faktů by mohla být námětem samostatné práce, a proto se ji zde nemohu podrobně věnovat. Hlavním cílem tohoto mého zamyšlení je spíše určitá omluva za to, že i v této práci bude věnováno mnohem více prostoru biologickým mužům, neboť symetrické referování o obou biologických pohlavích mi znemožňuje jak nedostatek pramenů tak omezený rozsah této práce.

   další kapitola       obsah