2. Etiologie
Etiologie transvestitismu dvojí role je ještě méně jasná než u ostatních poruch genderové identity vzhledem k tomu, o jak nepřehlednou problematiku se jedná. Nebudu zde proto analyzovat jednotlivé teorie a spíše se pokusím o výčet možných variant motivace ke cross-dressingu. Budeme se přitom snažit uvádět používané pojmy ve vztahu s DSM IV a MKN 10, což je však velmi problematické.

Kořeny cross-dressingu byly hledány samozřejmě všude tam, kde kořeny homosexuality a transsexuality, neboť tyto pojmy se od sebe jen pomalu diferencovaly. Nehodlám se zde věnovat rozboru takových teorií, které se týkají narušených vztahů v primární rodině nebo traumat z dětství. Jejich problémem je především vysvětlit, čím by se měly příčiny transvestismu lišit od příčin jiných GID či homosexuality.

Existují různé dílčí teorie odlišné od jiných diagnóz, jejich hlavní nevýhodou je, že obvykle neúměrně zvyšují terminologický chaos. Jako odstrašující příklad bych chtěla uvést některé myšlenky Raye Blancharda, které u nás nedávno zmínil Weiss (2002, s.100). Weiss zde uvádí pojem autogynefilia, který prezentuje jako specifickou podmnožinu transvestitismu, u které popisuje dělení na čtyři podskupiny. Já budu narozdíl od Weisse vycházet z o dva roky staršího článku, kde Blanchard (1989) tento pojem prezentoval jako společný zdroj nonhomosexuální genderové dysforie.

   1       2       3       další       obsah 2