1. Etiologické teorie
V teoriích o původu všech zde zkoumaných fenoménů jsem shledala velkou podobnost. Relativně nejlépe jsou propracovány teorie o vzniku homosexuality a transsexuality, přesto jsou mezi nimi poměrně malé rozdíly, a to zejména u teoriích založených psychodynamicky a na teorii učení. Biologické teorie jsou se sice schopny opřít o jisté konkrétní rozdíly, avšak žádné teorie v tomto směru nelze považovat za plně prokázané.

Ještě horší situace panuje v úvahách o etiologii transvestitismu dvojí role, což je dána především nejasností a krátkou existencí této diagnózy, i když zde hraje roli i obecně menší klinická závažnost proti jiným GID diagnózám. Vzhledem k faktu, že cross-dressing může mít patrně více motivů, které se mohou vzájemně prolínat, je těžko říci, zda se tyto otázky někdy vyjasní. Kromě toho možné vynětí této diagnózy z MKN by patrně znamenalo zánik zájmu o tuto problematiku, která je již dnes zcela na okraji pozornosti psychologické obce.

Rovněž u GID v dětství nedisponujeme příliš specifikovanými etiologickými teoriemi. Ačkoliv byla tato diagnóza spojována především s rozvojem transsexuality (Davenport 1986), jejím obvyklým vyústěním v dospělosti je homosexuální orientace. Z těchto důvodů se zdá nejlogičtější domnívat se, že půjde většinou o podobnou etiologii jako u homosexuality. Je ovšem nutné brát v úvahu, že jelikož GID v dětství může vést v dospělosti k tak různým výsledkům jako je transsexualita, homosexualita a heterosexualita, pak se patrně nedá očekávat nalezení jednotné etiologie.

   další       obsah 2