inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Chlapci nepláčou

Podle skutečné události z roku 1993 natočila režisérka Kimberly Peirceová snímek o dívce z malého města, která se bez jakýchkoli vzorů vydala na složitou cestu změny v osobnost, jakou by chtěla být. Teena Brandonová je divoká a už delší dobu jedná, myslí a cítí jako kluk.

Jednoho dne utíká ze svého rodného městečka před spravedlností po krádeži auta a tak si při této příležitosti mění své jména na Brandona Teenu, což nese i kompletní změnu její osobnosti. Je konečně volná, svobodná, chová se dle své skutečné přirozenosti. V tuto chvíli se seznámí s dívkou jménem Lana, do níž se bláznivě zamiluje. Po krátké známosti se Lana dozví celou pravdu, ale i její city jsou mimořádně silné a postupné komplikace vztah neohrozí. Jenomže Lana má svou rodinu a přátele, kteří se rozhodnou vzít věci do svých rukou zatraceně po svém.

Pravdivý příběh o nalezení odvahy být sám sebou Drsné drama o lásce, potřebě svobody a pravdy, o toleranci a to z míst, kde se pohádkové konce nenosí Pozoruhodný debut mladé režisérky natočený s nepřehlédnutelnou zralostí, dokonale vykreslující prostředí a s vynikajícími hereckými výkony v psychologicky náročných rolích Zlatý glóbus pro představitelku hlavní role Hilary Swankovou.

Narodila se v Nebrasce, žila se svým bratrem v přívěsu a dělala pořád nějaké potíže. Bavilo jí vytloukání barů, dělání rozruchu, život mimo konvence. Je totiž divoká, miluje rychlá auta, je neohrožená a chová se nikoli jako puberťačka, ale jako pěkně klackovitý puberťák. A k tomu ke všemu jí přitahují dívky, což jí jen utvrzuje v tom, že se někde stala chyba. Patří totiž k tomu nepříliš početnému vzorku populace, který je uvězněn v těle opačného pohlaví a činí mu to veliké problémy. Tina je pociťuje dokonce tak bolestně, že se rozhodne svůj život od základu změnit. Touží po nákladné operaci, takže si zatím musí pomoci jinak. Když jí situace nahraje, změní si jméno v mužskou podobu a opustí své město, ačkoli je pod dohledem sociálního kurátora. Seznámí se s partou mladých lidí, kteří nevědí nic o její minulosti a žije s nimi jako Brandon. Před kluky v partě musí nejprve dokázat své chlapské kvality, což jí nečiní žádné zvláštní potíže a brzy se díky atraktivnímu zevnějšku stává terčem zájmu i dívčí části malého městečka, v němž zakotví.

Je přijata do rodiny krásné Lany, do níž se i ona bláznivě zamiluje a neváhá tento vztah realizovat. Jenomže jsou tu nejen drobné každodenní nepříjemnosti, které činí Brandonovi život složitějším (ať už jde o stažená prsa či pečlivě utajovanou menstruaci), ale i Lanini přátelé - delikventi John a Tom. Brandonova skutečná identita musí časem vyplout na povrch, je jen otázkou, jak na to zareaguje Lana a její okolí. Pokud jde o dívku, ta si je jistá svým citem, ale Tom a John rozpoutají absolutní peklo vášní.

Originální a složitý psychologický příběh dívky, rasantně bojující za svou identitu, se tak láme do syrového sociálního dramatu v němž temné stránky nitra, absolutně rezignující na toleranci, empatii a snad vše lidské, dávají propuknout té nejhorší brutalitě. Šokující finále je jen logickým vyústěním vztahů v komunitě v područí asociálních, nedospělých, psychicky labilních mladíků Toma a Johna s agresivními sklony. Také postoj ostatních má však na tragickém vyústění příběhu lví podíl, stejně jako osobní frustrace, bezvýchodnost života na malém městě (nasnímaném s téměř dokumentaristickou věrností) a s ním i „malé poměry" a nízké uvažování. Oč přirozenější je tak vývoj věcí v tomto realistickém příběhu, tím je děsivější a více alarmující.

Debutující režisérka Kimberly Peirceová sama komentuje svůj film: „Byla jsem ohromena příběhem dívky z malého města, bez peněz a s málo, pokud nějakými, vzory, které by jí ukázaly cestu jak najít sebe sama v osobnosti, kterou chce být. Osobnost, která chce být milována proto, že našla odvahu měnit svoje sny ve skutečnost. Tedy odvahu změnit se skrz vlastní fantazii v ideálního kluka." To je ovšem, jak již bylo zmíněno, jedna rovina tohoto výborného filmu na motivy skutečných událostí. Právě jako sociální drama s dokonale zachyceným prostředím a výborně rozvrženými a prokreslenými charaktery funguje dokonale.

Shlédnuto: 3182x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License