inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Jak správně dilatovat

Před odchodem...

Tak jsi se konečně dočkala. Máš termín operace, pomalu balíš kufry, a chystáš se na ten krásný okamžik, kdy se konečně staneš ženou. Než ten okamžik přijde, měla by sis nachystat pár věcí dopředu. V prvé řadě si kup vložky. Počítej tak s 6 baleními po 12. Nejlépe tloušťku 6 mm. Ze začátku budeš mít větší spotřebu, tak 4 denně (kvůli hygieně) a podle krvácení.

Kup si lubrikační gel. Minimálně 200 ml (100 ml/měsíc). Značku nechám na tobě. Ale lepší je neparfémovaný, kvůli nežádoucímu zápachu, až se bude během dne gel rozkládat.

Ještě budeš potřebovat igelitovou plenu (nebo ubrus) do postele (ze začátku budeš mít problémy s čuráním).

Dále doporučuji koupit vitamín E. Lékařské studie prokázaly, že dostatek tohoto vitamínu urychluje hojení. Tobolka se rozřízne a esence v ní obsažená se nanese na stehy (nesmí přijít do styku s noevagínou nebo se sliznici!).

Kup si ještě pár prezervativů pro vytvoření dilatačního fantomu. Dále k dilataci doporučuji zakoupit vibrátor. Nepřežeň to s velikostí. Bude ti stačit ten nejmenší (délka cca 15 cm), želatinový, bateriový, ne moc drážkovaný (např. Mini Marble Delight - soft touch). A 1 - 2 páry stahovacích kalhotek na udržení fantomu.

Už jsi doma...

Teď by ses neměla nějaký čas přemáhat. Počítej tak se 6 týdny rekonvalescence, minimálně však se 4 týdny.

Připrav se na to, že ti čurání nepůjde zrovna nejlépe. Poteče to na všechny strany, ale to se časem upraví, až se to všechno zahojí. A taky nezapomeň, že to na moc dlouho nezadržíš (jako dřív).

Pokud budeš mít kolem stehů modřiny, neboj se. To je normální reakce. Za pár dni se vstřebají. Obávat by ses měla jenom hnisajících ranek kolem stehů, ale pokud budeš dodržovat přísnou hygienu, nemuselo by se ti to stát. Pokud tato situace nastane, uvědom o tom svého lékaře. Nedávej si na to nic sama!

Pokud s tebe budou odpadávat při sprchování malé kousky kůže nebo stehy, jde o přirozenou reakci těla. Odumřelá tkáň by se měla uvolňovat tak 2 - 3 týdny.

Jestliže trpíš na hemeroidy, připrav se na to, že se ti můžou objevit. Uvědom o této skutečnosti lékaře.

Může se také dostavit tzv. poamputační efekt. Je to, jako když člověk přijde o ruku a pak ji ještě nějakou dobu cítí. Mozek si myslí, že tam ten orgán ještě je a reaguje nervovými podněty. Jako nejlepší "lék" doporučuji vzít zrcátko a "ukázat" mozku, že už to tam mezi nohama vypadá jinak, než jak si pamatoval. Já vím, zní to směšně, ale funguje to. Nehledě na to, tělo si samo zvykne na tu změnu.

Připrav se, že teď budeš trpět častěji hormonální rozkolísaností než v období blokace. Dostaví se deprese, lítostivost a/nebo roztěkanost. Až se hormonální hladina ustálí, zase to přejde.

Hygiena...

Dobrá hygiena je základem všeho. Měla by ses, vždy když se vyčuráš, umýt nebo aspoň opláchnout. Předejdeš tak možným zánětům a výtokům. Po stolici se vždy utírej zepředu dozadu, aby sis nezanesla nečistoty do neovagíny.

Nejlepší pro očistu jsou čípky Betadine nebo roztok Jodonalu. Čípky ti předepíše lékař, pokud nejsi alergická na jód.

Dilatace...

Teď se dostáváme na nejdůležitější téma. Správnou dilatací si udržuješ neovagínu v dostatečné hloubce. Každé tělo se snaží "ránu" zacelit. Tím nechtěně vytlačuje novou vagínu ven.

K dilataci budeš potřebovat vibrátor, lubrikační gel a fantom vytvořený z prezervativu a obvazu (ten obvaz je samozřejmě uvnitř). Jak má fantom vypadat, zjistíš v nemocnici. Používá se, aby se neovagína nezavřela nebo nesrostla.

Pohodlně se ulož (doporučuji podložit záda), pod zadeček si dej ručník, abys neměla gel na prostěradle. Uvolni se, hlavně si uvolni svalstvo v oblasti pánevní. Roztáhni nohy a na vagínu si nanes gel. Nezapomeň navlhčit i vibrátor.

Pamatuj si, že úhel zavádění nesmí být dolů ani moc nahoru, ale směrem k břichu. Neovagína ti vede pod močovým měchýřem a prostatou, při dilatování proto musíš být opatrná, abys o ně "nedřela" stěnu vagíny.


Z počátku bude zavádění bolet, ale uvědom si, že teď máš funkčnost ve svých rukou. Takže, zaveď si vibrátor co nejhlouběji to jde, chvíli ho tam podrž a pak trochu vysuň (jako bys to dělala se svým klukem). Takhle to opakuj zhruba po dobu5 minut. Můžeš používat i krouživý pohyb při zasouvání. Způsoby dilatování záleží čistě na tobě, jak ti to bude nejlíp vyhovovat.

Po dilataci se běž omýt. Nezapomeň umýt i vibrátor. Pokud ti lékař doporučil, že máš fantom nosit pokud možno stále, zase si ho po dilataci zaveď.

Ze začátku bys měla dilatovat každé 3 - 4 hodiny (samozřejmě přes den). Až budeš chodit do práce (což by mělo být tak měsíc po operaci), bude ti muset stačit dilatovat ráno a pak až přijdeš zase z práce domu, pokud nebudeš mít možnost dilatovat v práci (třeba na toaletě).

A jak to bude se sexem...

Dokud se ti to úplně nezahojí, tzn. ze ti vylezou všechny stehy a vstřebají se ti všechny otoky, měla bys sex oželet.

Připrav se na to, že tě nyní čeká úplně něco jiného, než jsi prožívala. Ale to už je jiná kapitola.

Nejčastější dotazy

Jak často bych měla dilatovat?

 • Během prvního 6 týdnů po operaci, bys měla dilatovat tak často jak je to možné, ale ne méně než 4 krát za den. Toto je nejlepší příležitost jak si rozšířit novou pochvu. Později je to čím dál tím těžší.
 • Mezi 6 týdnem až 3 měsícem, třikrát za den, nebo víckrát jestliže je to možné.
 • 3 měsíce až 6 měsíců, dvakrát za den.
 • 6 měsíců až 1 rok, jednou za den.
 • Po jednom roce můžete dilatovat podle vlastní potřeby (první týden obden, druhý týden každý třetí den, atd.). Postupem času interval snižujete.

Co se stane, jestliže vynechám dilataci?
Pravděpodobně nic. Další dilatace může byt o něco víc nepohodlné, a měla bys pravděpodobně dilatovat delší dobu.


Kdy přestanu s dilatováním?
Pravděpodobně nikdy. (Lapání po dechu a zděšení!) Vaše pochva je chirurgicky vytvořená a vaše tělo se bude snažit otvor zacelit. Proto musíte pravidelně cvičit, aby vagína zůstala otevřená.


m – vyústění močové trubice
ne – neovagína (vytvořený otvor v tvém těle)
v – vagína
k - konečník

Nemusím dilatovat, jestliže jsem měla heterosexuální styk?
Možná. Jeden styk může nahradit jedno dilatování. Jestliže četnost styků je menší než počet dilatací, potom budeš muset stejně dilatovat.


Jak hluboko bych měla vkládat dilatátor?
Tak hluboko jak můžete aniž by vás to hodně bolelo na konci pochvy. Obtížně se to popisuje, ale měla bys být schopena povědět, kdy je tam dilatátor vsunut nejhlouběji. Než si zvykneš, vkládej dilatátor pomalu.


Může se dilatátor přilepit?
To je velmi nepravděpodobné, ale můžeš mít takový pocit. Kdy můžeš mít takové pocity:

 • Jestliže jsi unavená, a tvoje svaly ztuhly. Uvolni se.
 • Máš málo maziva. Pokus se jemně vysunout dilatátor a přidej více maziva.
 • Přisál se, jako "víčko na kečupu". Zkus změnit polohu. Kývej s ním na strany nebo si stoupni.

Bude dilatování bolestivé?
Každá jsme jiná, a proto není bolestivost stejná. Někdo říká, že je to víc nepohodlné než bolestivé. Stejně tak, jako je to s vaší hloubkou, která se mění. Tady uvádím příklady, jak si pomoci:

 • Uvolni se. Povol svaly. Hledej cokoliv, co by ti pomohlo se uvolnit; hudba, meditace, cokoliv.
 • Dostatečné mazání je nezbytné. Nanes lubrikační gel do pochvy.
 • Udělej si čas: pohodlí je při dilatování lepší než spěch.
 • Nedilatuj s plným měchýřem nebo střevy.
 • Snaž se nekýchat zatím co dilatuješ.
 • Dodržuj termíny dilatací: nevynechávej dilatování jenom proto, že jsi unavená nebo že se ti nechce.

Zdroj

Vydala: Moravská sekce Transfora
Text a grafika: Monika Šindelková
Adresa:TransForum, Legerova 20, Praha 1, 110 00
www: translide.unas.cz
e-mail: sindelkovamonika@seznam.cz

Verze pro tisk

STÁHNOUT (formát .rtf)

Shlédnuto: 26689x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 3    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License