inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
23.10.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Zodpovězené dotazy

Ženský transvestitismus  |   A.F.S  |  21.06.2004 v 01:45   |   FtM

Jsem biologicky žena, ale už od patnácti let se oblékám spíše jako muž (nikdy bych nemohla nosit sukně a podobné hrůzy, připadám si v tom jak šílenec a šašek). Je mi 25 let. Mám mužské zájmy, dá se říci i mužský typ mozku. Baví mě zbraně, počítače, logika, ale mám i "ženské zájmy" - pěstování růží například. Je jasný, že tohle dělení je nesmysl...

Všechny moje fantazie jsou o tom, že jsem muž, žiju skoro jen ve svých fantaziích, je to zčásti i moje "povolání", nikdy jsem v nich nebyla žena. Ale pořád píšu to koncovku "a" na konci... Když se mi zdá skutečně pěkný sen, jsem v něm mužem, ale ne tím typickým. Ráda se za muže převlékám a to je právě ta otázka. Prý neexistuje ženský transvestitismus (dle internetu). U mě existuje.

Nejspíš jsem asi lesba, mám přítelkyni, ale ta je na tom podobně jako já. Mluví o sobě často v mužském rodě. Spíš mě přitahují všichni, kdo jsou na rozhraní. Kdo není ani typicky muž, ani typicky žena.

Já vím, že není možné přesně určit, co jsem, ale aspoň informaci o tom, co to znamená, když se žena převléká za muže! Pokud nejsem typický FtM, tak co? Ke svému ženskému tělu nemám žádný vztah, dost ho nesnáším, dá se i říci že ho nenávidím, ale naučila jsem se s ním žít a je mi to lhostejné (naštěstí nemám skoro žádná prsa :-).

Chci být a zčásti i jsem spisovatel a moje hlavní postavy jsou vždycky muži. Tím si to asi vynahrazuju. Kdybych tohle neměla, myslím, že bych velmi naléhavě o změně pohlaví uvažovala! I tak jak jsem ale chci žít způsobem, aby lidé kolem mě věděli, že mě nemůžou považovat za "normální ženu". Opravdu není žádný ženský transvestitismus? To by mě zajímalo...

To je vše ode mě. Jinak všechny zdravím!

Tenhle web je mimochodem jediný, kde se člověk něco dozví. Díky za něj. Nenapíšu svůj email, protože je z něj zřejmé, kdo jsem... Klidně můj dotaz uveřejni.

Yoshiyuki  |  21.06.2004 v 13:19

Ahoj:) Začnu Tvojí větou "Pokud nejsem typický FtM, tak co?".. Co je to typický FtM? Je stereotypní popis, který začali používat sexuologové v době, kdy vznikaly první komise s patentem na to, kdo je a není ten "pravý TS", skutečným obrazem translidí? (Nejen) moje zkušenost říká, že nikoliv..

Spousta transmužů v ordinacích mlčí o svém vnitřním světě v oblastech, které by je mohly zdržet na cestě k vysněnému cíli, ať už by šlo o zájmy, sexualitu nebo něco jiného. Najdou se tací, kdo rádi šijí na stroji i háčkují, věnují se umění apod. Ani partnerství dvou transmužů či FtM transgenderů (*), byť jen epizodické, není až tak výjimečným jevem, jak by se mohlo zdát - pochopitelně se s tím nikdo moc nechlubí..:)

Termín "ženský transvestitismus" se nepoužívá proto, že s něčím takovým nemá sexuologie zkušenost. Snad je důvodem i to, že se tento jev u mužů velmi často vyskytuje v podobě transvestitismu fetišistického. Lidé s ženským tělem většinou erotickou komponentu, která by je motivovala k převlékání, nepopisují a mužské oblečení i projev jsou společensky přijímány či tolerovány, proto by nebylo závažnějšího důvodu, proč odborníka vyhledat.

Transvestité bývají spokojeni s tím, jak se narodili a jejich tělo a společenská role jim vyhovuje. Proto bych v Tvém případě toto označení nepoužil. Pokud bych měl sáhnout po nějakém vhodném označení, které by Tvému popisu odpovídalo, bylo by to FtM transgender. Bude záležet jen a jen na Tobě, jestli to zůstane spíše ve formě crossdressingu, kdy si ponecháš úřední ženskou identitu a budeš si užívat mužství v omezené míře v imaginárním světě a nebo jestli se rozhodneš jít dál, s přechodem do mužské role se vším všudy.

To, že tě přitahují lidé "na rozhraní", je pochopitelné, partner/ka bývá naším odrazem a doplňkem. Pamatuji si velmi dobře, jak jsem sám procházel takovým obdobím, než jsem se rozhodl "do toho" jít :)

Píšeš, že jen díky psaní není potřeba změnit pohlaví naléhavá.. zamyslel bych se proto nad tím, nakolik může být toto řešení dlouhodobě uspokojivé, jestli tak, jako dosud žiju, mohu žít naplno? Hodně translidí prožije ve světě představ a snů roky, které jim už nikdo nevrátí; může ale nemusí to být i Tvůj případ.

Doporučuji Ti podívat se do kavárny na stránkách lesba.cz, kde jsou stolky "Transgenders" a "Jaké jsou lesby?" - schází se tam lidé, kteří také balancují někde mezi.

Přeju Ti hodně štěstí a odvahy upřímně se podívat na svůj život a na to, kam kráčíš. Ať se Tvá cesta ubírá kamkoliv a dojdeš k identitě maskulinní lesby, ženského transvestity, crossdressera, transgendera nebo člověka transsexuálního, pokud se tak dokážeš radovat ze života, je všechno v naprostém pořádku.. :)

*) Transgender = zastřešující pojem pro ty, jejichž tělesné a duševní pohlaví (gender) nejsou v souladu. Míra tohoto nesouladu se různí, od lidí transsexuálních před crossdressery a transvestity až po některé feminní gaye a maskulinní lesby.

Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License