inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
30.11.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Zodpovězené dotazy

dotaz  |   Lukyska  |  30.11.6176 v 11:50   |   FtM

Dobrý den, jsem žena, ale cítím se jako muž a lidé mě i oslovují jako muže. Chtěl bych se zbavit prsou. Jsou na to nějaký hormony nebo se to řeší jen operací? Dá se změnit ženské jméno na mužské ikdyž si ponechám ženské pohlaví? Velice mě to trápí, už od 12-ti si uvědomuji, že jsem v ženském těle neštastný, ale k mé spokojenosti by stačilo zbavit se jen prsou popřípadě i jména. Předem moc děkuji za odpověd.

Yoshiyuki  |  19.06.2006 v 11:22

Ahoj,

zbavit se prsou bohužel není tak snadné, jak bychom si přáli, pokud ti něco málo nebo víc během dospívání narostlo, hromony to neodstraní. Po hormonální kůře dochází někdy ke zmenšení a trochu i ztuhnutí prsních žláz, 99% FtM ale musí na operaci, někdy bohužel i na reoperace.

Jak hormony tak operace jsou ale podmíněny získání diagnózy od sexuologa a ještě dalšího odborníka. Stejně tak mužské jméno ti bez operací nikdo nepovolí.

Pokud bys trval na tom, že to je takhle (jak funguješ) docela fajn, máš možnost si zařídit neutrální jméno (možnosti křestních jsou dost omezené) a operaci hrudníku nevím, leda někde u soukromníka za velký peníze a ještě by bylo složitý někoho přemluvit, protože to odporuje lékařský etice.

Pojďme ale zvážit druhou možnost a to jít k sexuologovi a podstoupit změnu - jediné, co musí člověk bezpodmínečně udělat, aby získal mužské rodné číslo a tedy i jméno a doklady a práva jako všichni muži, (poté co získá diagnózu), je hysterektomie. Tzn. že pokud budeš chtít, můžeš užívat hormony před operací, abys měl mužský hlas a třeba trochu zchlupatěl, na operaci hrudníku máš automaticky nárok zadarmo no a když podepíšeš reverz, máš možnost si nechat vaječníky, takže když nebudeš chtít brát hormony, nemusíš, znám jednoho pána co to tak má a je spokojený. Zevní pohlavní ústrojí může zůstat úplně nedotčené, to je každýmu úplně jedno:)

Myslím, že mužská role je důležitější než patřičné pohlavní orgány pro velkou část FtM, samozřejmě většinou chceme i vypadat jako ostatní muži:) Když si představím, že budeš i nadále fungovat takhle, byť byses zbavil prsou, časem by to mohlo být stále těžší procházet jako muž (kvůli tělesným změnám u tebe i druhých s rostoucím věkem), nemluvě o tom, že byses třeba zamiloval a neměl možnost žít úplně tak, jak bys chtěl.. To samozřejmě musíš zvážit sám:)

Doufám, že jsem to nenapsal moc chaoticky. Každopádně mi můžeš napsat na e-mail, když budeš chtít něco ještě probrat. Pokud byses rozhodl to konzultovat s odborníkem, zkus MUDr.Hanku Fifkovou. Hodně štěstí,

Yoshiyuki

Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License