inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
30.11.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Zodpovězené dotazy

Yena  |  15.08.2006 v 22:02   |   FtM

Chtěla bych vás poprosit o radu s drobným problémem. Mám kamaráda transsexuála FtM, člověka, kterého velice respektuji, včetně jeho mužské identity, vážím si ho a nerada bych přišla o jeho přátelství. Jeho změna identity už proběhla před několika lety a on se zřejmě domnívá, že o ní nevím (nikdy mi o tom neřekl, ale jsou věci, které se prostě neutají, a i kdyby, znala jsem ho v době, kdy "přeměna" probíhala a některé věci vám prostě dojdou). Občas se tedy v rozhovoru nad pivem stane, že narazíme na něco, co s tím souvisí, a on vypustí nějakou taktní desinformaci o své minulosti, která má osvětlit některé neobvyklé věci.


Já nejsem příliš obeznámená s konkrétním průběhem jeho života "před" a nemůžu vědět, co přesně je pravda a co "legenda", ale je mi celkem jasné, že ve spoustě případů mlží, aby odvysvětlil například změnu jména z genderově neutrálního na mužské atd. Snažím se obvykle reagovat tak, abych mu jemně naznačila, že o tom se radši bavit nebudeme; dělám to proto, že respektuju jeho přání celou věc už neřešit. Chápu, že si přeje být brán jako muž (a já ho tak beru - a naprosto s tím nemám problém), na druhou stranu mě tím staví do velice těžké situace, protože nemůžu na tyhle věci rozumně reagovat, aniž bych mu lhala do očí. Rozumím tomu, že má asi po krk jistých vzpomínek na minulost a chce některé věci zapomenout, ale jak říkám - já se tím ocitám ve velmi složité situaci. A protože se do jeho pozice neumím vžít (protože jsem nic takového nikdy nezažila), chci se zeptat vás, co mám dělat. Považovali byste za moudré mu taktně sdělit, že jsem s jeho situací oběznámena, nebo radíte dělat, že o ničem nevím? Zdůrazňuju, že mi na přátelství toho člověka velice záleží (skutečně jen na přátelství - oba dva máme stálé vztahy s někým jiným). Nechci být vlezlá, ale chci se zároveň vyhnout budoucím trapnostem. Poradíte mi?

Yoshiyuki  |  16.08.2006 v 21:45

Mila Yeno,


je moc fajn, ze je nekdo takhle ohleduplny:) Nemuzu nikomu radit, jak postupovat v takovem pripade, ale obecne si myslim, ze neni k nicemu hrat na schovavanou. Samozrejme, ze clovek o nekterych vecech radeji nemluvi, protoze mohl zazit ruzne ustrky a neprijemne situace. Kdyby se ale jednalo o meho kamarada a ja bych mel pocit, ze neni co resit a chci to rict, proste bych to strucne a jasne sdelil, az bych mel vhodnou prilezitost (treba opet ve chvili, kdy bych mel pocit, ze kamarad "mlzi") a rekl bych mu neco v tom duchu ze "o jeho minulosti vim a nic se tim pro me nemeni a ze chci aby to vedel". Naprosto vecne, strucne a jednoznacne, s tim, ze muze byt fajn dat mu prostor, jestli na to bude chtit reagovat nebo ne.


Podstoupit zmenu pohlavi nebyva uplne snadne, ale neprijde mi to jako tak velka tragedie, aby se o tom nemohlo mluvit. Na jeho miste by se mi urcite moc ulevilo a verim, ze by to pratelstvi mohlo dokonce posilit, protoze co muze byt lepsiho, nez vedet, ze nas ten druhy bere presne takove, jaci jsme?


Verim, ze vam obema pravda prinese ulevu, a proto drzim pesti, aby vsechno probehlo bez zbytecnych nedorozumeni!:) Kez by mel kazdy tak prima kamaradku..:)


Srdecne zdravi

Yoshiyuki


Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License