inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
23.10.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Zodpovězené dotazy

Kde a za kolik :-)  |   Ninue  |  24.08.2004 v 19:19   |   MtF

Rád bych se zeptal kde se dá sehnat v Brně odborná pomoc pro MtF. A taky jestli by jste mi nenapsali seznam operací a které hradí pojišťovna.

Johanka  |  27.08.2004 v 14:15

Co se týče odborné pomoci pro TS (ať už MtF nebo FtM), je u nás všeobecně považována za nejlepší specialistku doktorka Fifková, ordinující v Praze. Není málo translidí, kteří za ní dojíždějí z opačného konce republiky a myslím, že nelitují :)

Pokud někdo nechce dojíždět a trvá na moravském pracovišti, pak je zde více možností.

V Olomouci působí dr.Entnerová, která je považována za kvalitní a vstřícnou odbornici, ale nutno podotknout, že její klienti spadají pod brněnskou komisi, která rozhoduje o zahájení hormonální léčby a o provedení operativních zákroků. Úspěšnost klientů u těchto komisí však na rozdíl od Prahy ani zdaleka není stoprocentní - tj. řada žadatelů je odmítnuta a musí tak slyšení u komise podstupovat opakovaně.

V Brně působí dr.Hajnová, která je ale pro své kontroverzní metody (PPG, VPG, antropometrie) mezi translidmi značně nepopulární.

Kromě ní lze v Brně navštěvovat ještě dr.Šantavou, jejíž přístup se ale na rozdíl od její kolegyně zdá být umírněnější. I její klienti však opět spadají pod onu přísnou brněnskou komisi...


Pokud jde o zákroky u MtF(ostatně stejně jako u FtM), tak operativní změnu pohlaví hradí v plné míře VZP. Jde zhruba o 2-3 operace. Jiné operace (zvětšení prsou, zmenšení ohryzku nebo nosu, operace hlasivek, transplantaci vlasů, apod.) pojišťovna nehradí.


Zdravím,

Johanka

Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License