inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.10.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Zodpovězené dotazy

Co mám čekat?  |   Hanka  |  11.11.2004 v 10:08   |   MtF

Nejdříve bych chtěla napsat že mi je 17 let, konečně jsem se objednala k Hance Fifkové a s rostoucím očekáváním řešení mého problému taky začínám mít čím dál větší strach z toho jak budu po tom vypadat a jak mě okolí příjme. Jedno vím jistě a to že rozhodně nemužu dál žít v mužském těle, to se prostě nedá. Napište co mohu očekávat a co bohužel ne. Dík za odpověď.

Johanka  |  23.11.2004 v 15:24

Ahoj Hanko!

Proces změny pohlaví je samozřejmě dosti složitý a náročný, není však třeba předem malovat čerta na zeď :) Podle toho, co píšeš, vidím v Tvém případě hned několik pozitivních okolností.

1) Jsi velmi mladá, Tvůj věk 17ti let je pro přeměnu zcela ideální. Obecně platí, že čím dříve, tím lépe. To ale mimochodem samozřejmě neznamená, že by MtF ženy po třicítce měly mít smůlu. Naopak znám i některé ženy, které do toho šly ve zralém věku, kolem čtyřicítky i padesátky, a přinejmenším po fyzické stránce byl výsledek velmi uspokojivý. Ale zpět k Tobě...

2) Objednala ses ke kvalitnímu odborníkovi, to znamená, že se přestáváš "plácat" sama v sobě a začínáš svou situaci energicky řešit. Navíc jsi rovnou trefila na nejlepší expertku v zemi, takže si ušetříš ztracený čas u různých sexuologických neumětelů.

3) Máš jasno v tom, kdo jsi, co chceš a víš přesně, že v mužském těle a roli žít nedokážeš. Taková jistota řadě trans chybí a musí se sami dlouho hledat, což ale zřejmě nebude tvůj případ.


Z dotazu samozřejmě nelze odhadnout, jaké jsou Tvé tělesné dispozice, ale i tohle budete jistě s paní doktorkou probírat. Na toto téma mohu snad jen doplnit, že znám jednu MtF ženu, která má skoro dva metry a nohu č.45 a přesto se jí podařilo dosáhnout velmi ženského vzhledu. Tím chci říct, že ani při ne zcela ideálních proporcích zdaleka nemusí být situace beznadějná.

Pokud jde o reakce okolí na přeměnu pohlaví, dá se ríci, že situace se lepší každým rokem, a dnes už je výjimkou, aby např. rodiče vyhnali své dítě z domu. Pokud by se však člověk přeci jen pohyboval v naprosto netolerantním prostředí, pak ovšem nezbývá, než učinit radikální řez, a to bez nejmenší lítosti, hloupí lidé přeci za smutek nestojí...


Nyní ještě stručně k samotné přeměně.

Na začátku je třeba stanovit diagnózu, což zahrnuje řadu testů a pravidelná sezení s odborníkem, což může trvat v jasných případech třeba i jen několik měsíců, následuje hormonální terapie v délce nejméně jednoho roku, a pak už je možné přikročit k samotné operaci.

Od hormonů lze očekávat zejména mírné zvýšení hlasu, růst prsou, změnu rozložení tuku, zjemnění obličejových rysů, ústup ochlupení a zejména psychickou úlevu. Je třeba ovšem říci, že reakce organismu na hormony je velmi individuální a nelze ji předem s jistotou předvídat.

Pokud by hormony dostatečně nezabraly, je samozřejmě možné pomoci si jinými prostředky, podstoupit plastickou operaci obličeje či prsou, laserovou epilaci či elektrickou jehlu pro odstranění vousů, operaci ohryzku či hlasivek, atd. Tyto zákroky však bohužel pojišťovna nehradí, na rozdíl od samotné operativní přeměny, která je hrazena v plné výši VZP.

Domnívám se, že od přeměny pohlaví můžeš s velkou pravděpodobností očekávat výrazné zlepšení kvality svého života.

Přeji Ti vše dobré a držím palce.


Johanka


P.S.Omlouvám se za opožděnou odpověď, poslední dobou jsem byla bohužel velmi zaneprázdněná...

Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License