inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Dvojpohlavnost je častější, než se zdá

Oboupohlavnost je sice vzácná anomálie, ale ne tak, aby bylo nemožné se s ní setkat. Vědecké studie z roku 2000 uvádějí, že hermafroditní znaky lze nalézt až u dvou procent novorozenců, napsal magazín Time. Dvojpohlavnost však není jen raritou, nýbrž také těžkým břemenem.

Mezi novorozenci mají androgynní děti podíl od 0,2 do 2 procent, tvrdí magazín Time s odvoláním na nejnovější studie. Přítomnost více či méně výrazných znaků oboupohlavnosti mohou způsobit asi tři desítky rozličných hormonálních a genetických dispozic. Evidentní kombinace mužských i ženských znaků (např. žena s penisem) je extrémním případem, častější jsou méně markantní důkazy, třeba předčasné ochlupení.

Lékaři se výrazný hermafroditismus snaží řešit chirurgicky, kdy reprodukční ústrojí přizpůsobí k obrazu jednoho z pohlaví. Jak uvedl časopis Time, nezřídka se rozhodne v duchu lékařského cynismu: "je snazší udělat škvírku, než vyrobit tyčku".

Operace není radno uspěchat

Ačkoliv se doktoři shodují, že dítě by nemělo vyrůstat v nestandardním těle, u něhož nelze stanovit jasnou příslušnost k ženskému nebo mužskému pohlaví, současně varují před unáhlenými chirurgickými zákroky.

"Operace by často mohly být odloženy až do puberty, kdy se samo dítě bude moct podílet na výběru pohlaví," řekl pro Time Bruce Wilson z dětské nemocnice v Grand Rapids. "Pokud se ale dítě začne už v útlém věku bát vlastního těla, vyvstává otázka o pozdějším psychickém poškození," nastínil jiné riziko Ian Aaronson z Americké pediatrické akademie.

Největšími problémy, které hermafroditismus obestírají, jsou umělá rouška tajemství a pokrytectví. Zatímco lékaři pomalu nacházejí cestu, jak oboupohlavnost pochopit, společnost na její přítomnost stále není připravena, uvažují autoři článku v Time. Lidská společnost je nadále striktně vázána na existenci pouze dvou pohlaví a jedince, kteří do zavedeného vzorce nezapadají, chtě nechtě diskriminuje.

Dívka, která byla chlapcem

Magazín Time protnul text příběhem Kelli Hartmanové, která se narodila jako androgyn (hermafrodit). Po dvou týdnech lékaři rozhodli, že dominantní jsou mužské znaky, a dítě podstoupilo první operaci.

Chlapec dostal jméno Kyle. Teprve po dalších devíti týdnech však doktoři při operaci kýly zjistili, že Kyle je vlastně dívka. Následoval další zákrok a jméno Kelli. Příklad Kelli Hartmanové by mohl podle časopisu Time upozornit veřejnost na skutečnost, že kořeny mužské a ženské identity jsou podstatně jednotnější, než by se mohlo na první pohled zdát.

Shlédnuto: 4063x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License