inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Golfistka má potíže, protože byla mužem

Do druhé fáze Australian Open golfistek sice nepostoupila, ale na prestižním turnaji v Concord Golf Clubu blízko Sydney bezesporu vyvolala největší pozornost. Sedmatřicetiletá Mianne Baggerová se totiž narodila jako muž. Stala se tak vůbec prvním transsexuálním sportovcem, který se zúčastnil profesionálního golfového turnaje.

Subtilní blondýnka, reprezentující Dánsko, bojovala na greenu především s vlastní nervozitou a pozorností televizních kamer. Brzy začala ztrácet na vedoucí hráčky a nakonec se po druhém kole s turnajem rozloučila. "Myslím, že to byl nejkrásnější i nejhroznější den mého života zároveň," prohlásila na jedné z tiskových konferencí, kde se snažila přesvědčit zodpovědné instituce, aby jí daly šanci jako profesionální hráčce.

Baggerová se narodila v Kodani a golf začala hrát jako osmiletý chlapec. Dosáhla handicapu čtyři, podle svých slov ale cítila, že něco není v pořádku. V roce 1992 se nakonec odhodlala ke změně pohlaví. Zahájila hormonální léčbu a o tři roky později prodělala rozhodující operaci.

Ke golfu se vrátila v roce 1998 už jako žena. Začalo se jí dařit v amatérských soutěžích napříč Austrálií, stala se trojnásobnou amatérskou šampiónkou jihoaustralského regionu a od loňska se golfem živí.

Trvalo jí delší dobu, než si zvykla na novou identitu. Lokální noviny opakovaně přinášely články o "muži, který se stal golfovou šampiónkou", několik dalších nepříjemných zkušeností s bulvárními médii přinutilo Baggerovou omezit své odpovědi v interview jen na golf a sportovní časopisy.

Australian Open je zatím jediným turnajem nejvyšší úrovně, kterého se Baggerová může zúčastnit. Zatímco australští pořadatelé projevili pochopení a dánskou reprezentantku žijící trvale v Novém Jižním Walesu na svůj turnaj pozvali, profesionální asociace v Evropě i Spojených státech starty transsexuálů odmítají.

Účastnice golfových turnajů musí být ženami od narození, přikazují pravidla. Klauzule, jež se dostala do regulí koncem osmdesátých let, vznikla poté, co slavila velké úspěchy v amatérských turnajích transsexuálka Charlotte Woodová. Mezi organizátory a golfistkami od té doby panují obavy, že by transsexuální hráčky mohly mít vzhledem k mužské minulosti fyzickou výhodu.

Baggerová tyto obavy vyvrací s poukazem na hormonální léčbu, po níž ztratila část svalové hmoty. "Jako žena nemám při odpalu tu sílu, kterou jsem mívala před operací," prohlašuje. Má pocit, že je diskriminována, protože nemá stejné možnosti uplatnit se v profesionálním táboře jako jiné hráčky.

"Je nyní ženou, nechte ji být. Proč by nemohla dostat šanci?" ptá se jedna ze soupeřek Laura Daviesová.

Shlédnuto: 1785x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License