inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Vražda Gwen Araujo opět před soudem


Před třemi lety byla na předměstí San Francisca zavražděna sedmnáctiletá trans dívka Gwen Araujo. Důvodem k jejímu brutálnímu ubití bylo zjištění, že atraktivní dívka je po biologické stránce muž. Gwen Araujo byla zavražděna v domě jednoho z pachatelů. Útočníci ji nejprve tloukli různými předměty a nakonec ji jeden z nich uškrtil lanem. Poté její tělo odvezli a zakopali v mělkém hrobě nedaleko místa činu, kde bylo nalezeno o několik dní později.

Při soudním líčení svalovali pachatelé vinu jeden na druhého. Využívali přitom i faktu, že není zcela zřejmé, na základě kterého zranění dívka zemřela. Nejasné je rovněž to, do jaké míry byla dívka vylákána do domu pachatele s vědomím o její pohlavní identitě. Zatímco pachatelé tvrdí, že jednali v šoku, jiné informace naznačují, že ji přivedli již se zločinným úmyslem.

Případ byl poprvé projednáván na jaře letošního roku, kdy byl jeden z obviněných mužů výměnou za své svědectví odsouzen pouze za úmyslné zabití. U zbývajících tří se porota ani po třech týdnech neshodla na verdiktu a proces musel být zastaven. Nové projednávání začalo v srpnu 2005 a vyvrcholilo 12. září, kdy porota uznala dva pachatele vinnými z vraždy druhého stupně, za což stráví ve vězení patnáct let až doživotí. Porotci tak nevyhověli návrhu žalobce, aby byl čin považován za chladnokrevnou vraždu prvního stupně. U třetího pachatele se porota nedokázala sjednotit na verdiktu, a proto ho nejspíš až v příštím roce čeká další soudní řízení.

Případ je ostře sledován obhájci práv sexuálních minorit, neboť v minulosti vynesly americké soudy množství verdiktů, které vrahy translidí osvobodily nebo jim vyměřily jen velmi nízké tresty (na základě "nepříčetnosti" dané šokem po zjištění transsexuální identity oběti). V posledních letech je tato soudní praxe na ústupu, přesto jsou však vraždy translidí a také gayů a leseb velmi časté. Více informací o tomto a podobných případech je k dispozici na http://www.365gay.com

Shlédnuto: 4994x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License