inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Ptejte se Evy Hauserové - základní informace

Bylo to lepší než diskuse z očí do očí, řekla feministka Eva Hauserová

Česká feministka Eva Hauserová zhodnotila on-line rozhovor slovy: "Bylo to daleko lepší než diskuse s tolika lidmi z očí do očí. To by mi hned začali nadávat." Byla zřejmě připravená i na nejhorší, když neváhala v odpovědi na jednu z otázek uvést: "V naší společnosti muži realizují svojí agresivitu, ctižádost a soutěživost," rýpla si do mužů.

"Čeští muži jsou fakt hrozní," říká. Vystudovala mikrobiologii a genetiku. Bojovnice za práva žen má dva syny, nejstaršímu je dvacet let a druhý je o tři roky mladší. Od roku 1993 je rozvedená. Pracuje jako překladatelka z angličtiny na volné noze, mimo jiné i pro nakladatelství Harlequin.

Čtyři roky po studiích, v roce 1982, nastoupila do Lékařské knihovny. Po roce 1989 pracovala v redakci časopisu ABC, v nakladatelství Ikarie, naposledy jako redaktorka Harlequina. Napsala celou řadu povídek, které vycházely časopisecky. Vydala také několik knih.

Šestačtyřicetiletá Eva Hauserová se zajímá o "ochranu přírody, feminismus, chov psa a koček, literaturu, cestování, výtvarné tvoření". Je členka Klubu chovatelů kolií.

Co Eva Hauserová napsala (vybráno z internetového časopisu Interkom):
"Zažila jsem na dvou pracovištích (ČSAV a Lékařská knihovna), že ženy měly za tutéž práci méně, protože mužský plat musí být větší, jelikož muž živí rodinu (i když žádnou nemá a když ta žena je rozvedená a skutečně své děti živí). Tradičně ženské kvalifikované práce (ošetřovatelky) jsou placeny méně než podobně kvalifikované práce mužské. Můj partner Cyril je daleko rozhodnější feminista než já a je otřesen českými muži, kteří čekají, že je ženy budou opečovávat."

Z vydaných knih:
- Cvokyně (novela, 1992)
- Hostina mutagenů (kniha povídek, 1992)
- Na koštěti se dá i létat (1995)
- Jsi přece ženská... (1998)

Shlédnuto: 1903x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License