inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
28.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Jak psát o intersexualitě a IS lidech


1. Uznejte, že nejste odborníkem na IS lidi, intersexualitu či na to, co to znamená být IS člověkem. Při psaní o intersexualitě se zaměřte především na názory a postoje intersexuálních lidí.

2. K pojednáním psaným neintersexuálními „odborníky" - lékaři, vědci a akademiky – přistupujte vždy opatrně, obzvláště pokud je ve své práci citujete či na ně odkazujete. Vždy se dobře seznamte s jejich postoji a programem a zvažte zdroje jejich informací.

3. Nepište o konceptu intersexuality či o existenci IS lidí, aniž byste přitom zmínili jejich životy a zkušenosti včetně problémů, jimž musí čelit. Nepoužívejte IS lidi pouze na dokreslení sociální vykonstruovanosti binarity pohlaví.

4. Nesuďte politiku nebo vyprávění IS lidí či hnutí dle užitečnosti pro vaši vlastní politickou agendu. Is lidé nejsou zodpovědní za narušování genderových rolí či heterosexualního imperativu o nic víc než ostatní.

5. Buďte si vědomi toho, že písemné projevy IS lidí bývají často součástí konverzace uvnitř IS hnutí či s jinou - např. medicínskou - komunitou. Některé výroky IS lidí se mohou týkat jen stoupenců určitých názorů či politických agend, k jejichž plnému kontextu nemáte přístup.

6. Nesměšujte IS zkušenost se zkušeností lesbických žen, gayů, bisexuálních či trans lidí (LGBT). Pokud jste součástí LGBT komunity, můžete znát, jaké to je, když je člověk „odlišný", rozhodně to ale neznamená, že byste věděli, jaký je život intersexuálních lidí.

7. Neredukujte IS jedince na jejich tělesné stavy. Vždy se pokoušejte k nim přistupovat v bio- psycho-sociálním kontextu. Nezapomínejte, že život IS lidí se netočí jen kolem jejich fyzického stavu, a že mají celou řadu zájmů a starostí stejně jako běžná populace.

8. Zaměřte se spíše na to, co vám postoj k intersexualitě či IS lidem říká o vás samých a vaší společnosti, nežli na to, co vám říká o IS lidech. Spíše než IS těla či gendery analyzujte lékaře, vědce a akademiky o intersexualitě teoretizující.

9. Nezobrazujte IS lidi tak, jako by byli všichni stejní. To, jak lidé prožívají svůj IS stav je přinejmenším stejně různorodé jako to, jak jiní zakouší svůj neintersexuální status, a je ovlivňováno sociálními faktory (rasa, třída, schopnosti a sexuální orientace..), zdravotním stavem a faktory osobnosti. Nezevšeobecňujte jednu svou zkušenost s IS člověkem na ostatní IS lidi.

10. Počítejte s tím, že někteří z vašich čtenářů budou intersexuální, a že můžete být některými z nich kritizováni. Naslouchejte jejich kritice pozorně a chápejte ji jako cenný dar a projev uznání. Pokud by vaše názory nepovažovali za přínosné, nebyli by na ně přece reagovali.

11. Žádná pojednání o intersexualitě či IS lidech by neměla zlehčovat současnou kritickou situaci, kdy je každý den jenom v USA zohaveno pět dětí. (Zkuste popřemýšlet o tom, jak byste vy sami mohli napomoci ke skončení této praxe.)


Budujeme svět, kde stud, zatajování a nechtěné genitální operace nebudou mít místo

Shlédnuto: 3590x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License