inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Japonská vláda schválila zákon o změně pohlaví

Japonští translidé se v pátek 16.7. dočkali nového zákona, který jim umožnuje změnit pohlaví zapsané v rodinném registru koseki a následně v dalších úředních dokumentech. Již v poledne téhož dne byly podle zpravodajů z Asahi Simbun podány tři žádosti u rodinných soudů v Tokiu a v Nagoji.

K povolení úřední změny pohlaví je ale nutné splnit pět podmínek:
- diagnózu GID (porucha pohlavní identity) musí potvrdit dva lékaři
- věk minimálně 20 let
- být svobodná/ý
- bezdětnost
- operativní změna pohlaví vedoucí k ukončení plodnosti


Podle odborníků jsou v Japonsku tisíce translidí (odhady se pohybují mezi 2 200 a 7 000), splnit všech pět podmínek ale může jen část z nich. Diagnóza GID se v Japonsku používá teprve od 90. let 20. století, první operace se uskutečnila v roce 1998. Do té doby bylo toto téma tabu a za operatéry se muselo jezdit do zahraničí.

Na novém zákoně se pracovalo po celý rok, kdy se vedla také jednání se zástupci transgender komunity a shromažďovaly se informace o případech žádostí o změnu pohlaví v minulosti. Dosud uspěl u soudu pouze jediný žadatel, který v roce 1980 dostal povolení ke změně zápisu v rodinném registru. Taková změna byla podle zákona o registraci rodin povolena pouze v případě omylu při určení pohlaví po narození.

Naše informátorka z Osaky Aya Nakauchi o tom říká: "Podmínky stanovené zákonem jsou dost přísné, ale pro moji zemi je to veliký pokrok! Ta zpráva mě opravdu potěšila. :)"

Členové TG komunity nesouhlasí zvláště s podmínkou bezdětnosti. Zástupkyně Liberálně demokratické strany Chieko Noono, která byla v čele pracovního týmu, to vysvětluje tím, že japonská společnost zatím není zralá na přijetí sňatků a rodičovství dvou lidí stejného pohlaví.

Přestože je zákon takto diskriminující, je velkým vítězstvím po mnohaletém boji a prvním krokem na cestě ke svobodě translidí v Japonsku.

Shlédnuto: 2283x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License