inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
28.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Je eunuch muž či žena?

[DILLÍ, 30. srpna] - Jakého pohlaví je eunuch? Je to on nebo ona? Tato otázka stála křeslo starosty Kamlu Džána, prvního indického eunucha, jemuž se podařilo být do této funkce zvolen. Ačkoli o sobě mluvil/a - jako mnoho indických eunuchů - jako o ženě, soud rozhodl, že je mužem a nesmí tedy zabírat starostovské místo určené podle systému kvót ženě.

Shabnam Mausi se stal(a)
prvním indickým poslancem
z řad eunuchů

Kamla Džán byl/a do křesla starosty města Katni ve střední Indii zvolen/a v lednu roku 2000 a všem kolem vládl/a železnou rukou. Nechal/a hloubit studně, zpevnit odpadové kanály a obnovit autobusovou zastávku. Sboru poradců obvyklému při starostovském úřadě bez okolků sdělil/a, že jsou k ničemu a s těmi, kdo nesouhlasili, se pěkně pohádal/a.

Doplatil/a ale na to, že patří k tomu, co je v Indii označováno jako "třetí pohlaví" – k eunuchům. Vykastrovaní muži či transvestité byli tradičně považováni za osoby nosící štěstí, v současnosti je na ně však pohlíženo spíše s pohrdáním.

Eunuši to tak ale nehodlají nechat a v posledních letech se snaží prosadit v indické politice. Nemají problém prezentovat se jako nezávislí kandidáti a voliči je často považují za osoby spojující v sobě výhody obojího pohlaví. Neváží je rodinné svazky a obvykle žijí ve společných komunitách, takže snadno lidi přesvědčí, že služba veřejnosti je pro ně důležitější než soukromý prospěch. Brzy by dokonce mohli založit vlastní politickou stranu.

Shlédnuto: 3667x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License