inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Dva TG filmy na Jednom Světě 2005

Sedmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný společností Člověk v tísni proběhne od 27. dubna do 5. května 2005 v Praze a od 28. dubna do 14. května v dalších 13 městech po celé České republice.

Festival letos představí asi 120 dokumentárních snímků a mezi nimi také dva TG filmy. Důraz je v nich kladen na FtM tématiku, přesto však nechybí ani prvek MtF. Vzhledem k tomu, že drtivá většina filmové TG produkce bývá zaměřena ryze na téma MtF, představuje letošní Jeden svět jedinečnou šanci shlédnout také filmy prezentující opačný břeh TG spektra…

Oba snímky budou promítány pouze jednou, a sice v rámci pražské části programu. Regionální TG diváci tak bohužel zůstanou ochuzeni…

Obě projekce proběhnou v kině Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1, Tel.: 224 233 281) Vstupné je 60 Kč a předprodej probíhá od 18. dubna.

Oba TG filmy budou představeny v rámci sekce Film and women, což je sice vzhledem k jejich zaměření na téma FtM poněkud zavádějící, ale i tak díkybohu za ně :) Nepřesný je bohužel i festivalový popis jednotlivých snímků, proto jsem ho upravila směrem k větší korektnosti… :)

Southern Comfort (USA / 2001 / 90 min)

Vousatý sympaťák Robert se kdysi dávno narodil do ženského těla, jeho přítelkyně Lola zase do mužského. Robert podstoupil změnu pohlaví, Lola svou situaci řeší skrze crossdressing. Milují se, ale mnoho šťastných společných chvil už je nečeká. Robert má totiž rakovinu původních pohlavních orgánů, které si při přeměně nenechal odstranit. Už více než dvacet lékařů mu odmítlo jeho nemoc léčit. Režisérka Kate Davisová sledovala Roberta během jeho posledního roku života. V něm potkal svou životní lásku Lolu, která se mu stala oporou. Setkal se s rodiči, kteří se smířili s tím, že se z jejich dcery stal syn. A navíc se mu podaří splnit si svůj sen a zúčastnit se konference Southern Comfort, nejvýznamnějšího setkání translidí v Severní Americe.

Ve vedlejších rolích uvidíte někdejší známý americký pár TG aktivistů, Maxwella a Corissu Andersonovi. V roce 2001 byl dokument uveden na MFF v Karlových Varech, kde jsem měla možnost jej shlédnout a mohu jej proto vřele doporučit.

Projekce
27.04.2005, 21:00, Ponrepo

Hoši ze Šinjuku (UK, 1995, 50 min)

Tatsu, Gaiš a Kazuki pracují v klubu New Marylin v Tokiu jako onnabes. Onnabes jsou tělem ženy, které se převlékají za muže, žijí jako muži a považují se za muže, nikoliv za lesby. Tatsu žije se svou přítelkyní, studentkou Tomoe, a díky ilegálně získaným hormonálním injekcím se jeho tělo stále více podobá mužskému. Gaiš představuje sukničkářský typ se spoustou milenek a Kazuki žije se zpěvačkou Kumi, která se narodila s mužským tělem a podstoupila změnu pohlaví. Otevřené výpovědi hlavních hrdinů se střídají se záběry z neobvyklého nočního klubu, jehož návštěvnicemi jsou většinou heterosexuální ženy, zklamané „běžnými" muži. Provokativní snímek britských režisérek Kim Longinottové a Jano Williamsové originálně zpracovává témata ženství, sexuality, transsexuality a homosexuality.

Projekce
02.05.2005, 21:00, Ponrepo


Více informací získáte na http://www.jedensvet.cz/ow/2005

Shlédnuto: 5485x    |    Komentáře: 4    |    Tipů: 2    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License