inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
7.12.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Péče o jizvy

Jizva, vznikající při hojení kožních ran, bývá za určitých podmínek a na určitých kosmeticky exponovaných místech velmi negativně vnímána. Tomu, že se porušení integrity kůže hojí jizvou nelze zabránit, ale když už se jizva vytvoří, lze ji pomocí různých opatření zhojit tak, aby byla co nejméně patrná.

Každá jizvy vyzrává cca 3-6 měsíců, někdy i 2 roky. Zpočátku dochází k zarudnutí jizvy, která je pak barevně nápadná, až s odstupem několika měsíců dochází k jejímu vyblednutí. V optimálním případě nakonec najdeme na kůži jen tenkou bledou linii v místě kde byla jizva původně. Jizvy nelze nikdy definitivně odstranit. Lze je jen učinit minimálně kosmeticky patrnými. Vedle normálního hojení jizev se může vyskytovat i patologické hojení, kdy dochází k tvorbě keloidních, nebo častěji hypertrofických jizev.

Keloidní jizvy

Jedná se o tlusté, nad okolní povrch vystupující, svědící zbytnění jizevnaté tkáně kolem jizvy a vybíhající svými cípy do okolí. Bývají červené až fialové. Vznikají v okamžiku, kdy tělo nepřestává ani po zhojení dále produkovat kolagen. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se objevují nad hrudní kostí, na ramenech, na uších, častěji se také objevují u pacientů s tmavějším typem kůže.

Hypertrofické jizvy

Bývají často zaměňovány s keloidy. Jsou s nimi podobné ale liší se tím, že na rozdíl od keloidů zůstávají omezeny na místo původní rány a nešíří se do okolí. Jsou častější než pravé keloidní jizvy. Nejčastější výskyt pozorujeme na stejných místech jako u keloidů. Oba typy jizev se mohou stahovat a způsobovat kontraktury okolí, což působí estetické a někdy i funkční potíže (zejména v oblastech kloubů omezuje jejich pohyb).

Základní opatření

Abychom snížili riziko nežádoucího hojení a urychlili vlastní vyzrávání normálně se hojící jizvy, je potřeba dodržovat určitá opatření. Každou jizvu je vhodné promašťovat jakýmkoliv mastným krémem, aby nedocházelo k přesychání kůže. Lze použít jakýkoliv mastný krém, od nesoleného vepřového sádla, přes obyčejnou Indulonu, borovou mast, bílou vaselinu či měsíčkovou mast až po Calcium pantothenicum. Dále je nutno jizvu chránit před slunečním zářením alespoň první 3 měsíce po výkonu. Ve slunečném počasí pak používat krémy s vysokým ochranným faktorem alespoň č.20.

Mezi další postupy, které zamezí tvorbě nevzhledné či dokonce keloidní jizvy patří tlakové masáže, laseroterapie biostimulačním laserem a aplikace silikonových gelů. Chirurgické řešení je ponecháváno většinou až jako poslední možnost.

Tlakové masáže

Je empiricky dokázáno, že působení trvalého tlaku na jizvu zabraňuje tvorbě hypertrofického jizvení. Využívá se toho hojně u popálenin, kdy pomocí elastického prádla, místy vyztuženého destičkami, se zabraňuje tvorbě deformujících jizev. Tento pozitivní efekt lze využít u jakékoliv jizvy. Tlakové masáže se provádí takto: na zhojenou ránu (cca 1-2 týdny po odstranění stehů) zatlačíme prstem proti podkladu tak,aby se nehtové lůžko odkrvilo, tlak ponecháme cca 30 sekund, poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Takto tlakem promasírujeme celou délku jizvy. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Masáž provádíme minimálně 3x denně po 10 minutách, čím častěji, tím lépe. Účinek očekáváme cca za 1- 2 měsíce. Jsou-li masáže správně a dostatečně často prováděny mají výborný efekt.

Biostimulační laser

Opakovaná aplikace biostimulačního laseru v dostatečně vysoké dávce na vyzrávající jizvu zabraňuje tvorbě hypertrofických jizev a urychluje jejich vyzrávání. Je však bezpodmínečně nutné použít přístroj schopný aplikovat až 5 J/cm2 a absolvovat alespoň 10 až 20 sezení. Nedostatečně dávkovaná laseroterapie nemá smysl. Obyčejný biostimulační laser na tužkové baterie není schopen aplikovat dostatečně velkou dávku v reálném čase.

Silikonové gely

Na zhojenou jizvu je možno přikládat speciální silikonové gely (Topigel, Silipos) které působí na jizvy podobně jako tlakové masáže. Urychlují jejich vyzrávání, zabraňují jejich zbytnění (hypertrofii). Jedná se o průhledný gel tvořený samotným silikonem nebo obsahující ještě minerální látky, který je zpevněn tkaninou. Nosí se přiložen gelem přímo na kůži a fixován je v místě aplikace jakoukoliv obyčejnou náplastí. Lze ho nosit i 20 hodin denně, je omyvatelný slabým mýdlovým roztokem. Výjimečně se na něj může objevit kontaktní alergie.

Chirurgické řešení nevzhledných jizev

Nastupuje až v poslední fázi po vyčerpání všech ostatních možností konzervativního léčení. Jedná se zejména o injekce steroidů do jizvy, vyříznutí jizvy (excizi), zbroušení jizvy (laser, dermabraze), změna barevnosti jizvy (vaskulární laser), náhrada jizvy kožním transplantátem, Z-plastiky pnoucích jizev apod. Vhodnost uvedených metod posoudí nejlépe plastický chirurg.

Shlédnuto: 17207x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 12    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License