inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
21.8.2019 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web
další   

Johanka - poeziePoezii s transsexuální tématikou jsem začla psát, když mi bylo asi dvacet, ale nejtvořivější jsem byla zhruba kolem třiadvacátého roku.

Na těch básních je myslím dobře patrný můj vývoj od prostého popisu svých tužeb až k mučivě drásavým nihilistickým výlevům. Když jsem v létě 2001 začla chodit k Hance a konečně svou situaci řešit, přece jen se mi postupně ulevilo a ten přetlak, ze kterého vyvěrala má poezie, se kamsi vytratil a já jsem prakticky přestala psát. V současné době napíšu sotva pár básní ročně, a možná ani to ne.

Jak si můžete povšimnout, je v některých básních použit mužský rod. Je to proto, že jsem se tehdy i přes své dost jasné pocity přece jen styděla použít rod, který byl v tak ostrém rozporu s mým tělem. Měla jsem nyní sto chutí tyto básně pozměnit, ale některé rýmy by se tím úplně zničily, což by byla škoda. Tak jsem se nakonec po velkém vnitřním boji rozhodla ponechat v zájmu autenticity vše v původní verzi. Kdo ví, třeba se teď díky tomu budou s některými pasážemi moci lépe identifikovat naši FtM kluci :)

Dohromady jsem vyprodukovala zhruba čtyřicet TS básní, z toho asi deset v angličtině a zbytek česky. Z nich jsem letmo vybrala lepší polovinu a tu vám zde nabízím. Pro lepší orientaci jsou řazeny chronologicky a každá z nich je datovaná. U některých básní jsem navíc přidala svůj dílčí vysvětlující komentář.Předoperační
Víla
Uplakaná holka
Sebevražedná, v níž to písmenem Ř jenom vře
Zakletá princezna
Fenomenologická poema o fenoménu TSX
Transsexuál
Diamantově černé železniční blues
Toužebná
Čekání na Petruska
Petruskova ozvěna
Citlivě zlaté Sluníčko
Pilulka
Krize identity
TSXova zpovědní
Rozpad osobnosti
Nihilistická
Varovná entropická křivka
Shlédnuto: 19774x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2019 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License