inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Jsem holka nebo kluk nebo...???

Když jsme se narodili, podívali se nám v porodnici do rozkroku a do kolonky pohlaví v rodném listu zapsali ŽENA nebo MUŽ. Zároveň s tím nám byla zcela automaticky přiřazena určitá životní role a vymezeny mantinely chování a projevů, které ji určují. Pro některé z nás jsou ovšem tyto mantinely příliš úzké a pohlavní bipolarita příliš zjednodušující. Říkejme jim translidé.

Jako translidé se souhrnně označují všichni, kteří svou identitu vnímají a projevují jinak než určuje jejich biologické pohlaví. Pod tímto označením se větví množina dalších termínů, které se snaží vystihnou jednotlivé podskupiny. Základními trans-termíny jsou následující tři:

Transgenderismus

"Anglický pojem vyjadřující celé spektrum chování založeného na nesouladu mezi fyzickým pohlavím a vnitřní pohlavní identifikací. Do transgenderismu spadá jak transsexualita, tak transvestismus a crossdressing. V současné době se utváří trasgenderální filosofie, která boří dosavadní bipolární pojetí sexuality a pohlaví a snaží se odlišit chápání pohlaví jako genetického základu od pohlaví duševního (tj. pohlavní identifikace). Jako cíl si tato filosofie klade prosazení práva člověka na volbu (sebeurčení a prožití) duševního pohlaví bez ohledu na jeho pohlaví genetické."

Více informací hledej na www.transgender.cz. Poutavým a velmi poučným čtením na toto téma je také kniha "Pohlavní štvanci."

Transsexualismus

"Medicínské označení ( diagnóza ) výrazné poruchy pohlavní identifikace, kdy transsexuální člověk se duševně cítí být opačného pohlaví a je uvězněn v pro něj nepřijatelném těle a společenské roli. Mohou to být jak muži, kteří chtějí být ženami (Male to Female, MtF), tak i ženy, které chtějí být muži (Female to Male, FtM). Transsexualita je často řešena operativním zákrokem přeměny pohlaví (Sexual Reassignment Surgery, SRS)."

Více informací hledej na www.transforum.cz nebo třeba u Ivy. O přímé osobní zkušenosti s operativní změnou pohlaví si můžeš přečíst zde.

Transvestitismus

"Medicínské označení jevu, který se vyskytuje mezi značným množstvím mužů (min. 1 %). Transvestita je člověk, který má potřebu oblékat se do šatů opačného pohlaví. Jedná se o poruchu pohlavní identifikace. Rozlišují se dva druhy transvestitismu : transvestitismus dvojí role (bez přímého erotického podtextu) a transvestitismus fetišistický (kdy převlek vyvolává sexuální vzrušení). Projevy transvestismu ( tj. převlékání a napodobování ženského chování a vzhledu ) se nazývají crossdressing."

Více informací hledej na www.crossdressing.cz

Travestie

"Jde o představení, při němž muži imitují ženy (převážně zpěvačky). Původně fungovala travestie pouze jako barová zábava. Dnes to díky různým soutěžím a přehlídkám vypadá, že by se z travestie mohl vyvinout i nový umělecký směr."

Situaci v trans-terminologii komplikuje skutečnost, že slangové označení "transka" či "tranďák" je občas používáno pro příslušníky kterékoli z uvedených skupin. Terminologická otázka ovšem zdaleka není to hlavní, co translidi pálí. Daleko víc a častěji se musí vyrovnávat s netolerancí a předsudky, které vycházejí především z neinformovanosti. Následující týden na tvoje.cz budiž alespoň drobným příspěvkem k debatě na tohle téma...

Shlédnuto: 3770x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License