inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Jsem kluk, ale spolužačka to neví


Odvahu k tomu, abych se i já ozvala, mi dala Leona, jejíž dopis byl nedávno otištěn. Je mi 17 let a jsem transsexuál. Má touha být mužem nebyla nikdy tak silná, jako zhruba před rokem. Zamilovala jsem se do spolužačky. Není chvíle, kdy bych na ni nemyslela. Představuji si, jak spolu chodíme, držíme se za ruce a líbáme se. Strašně žárlím na kluky, kteří se kolem ní motají. Byla jsem do holky zamilovaná už několikrát, ale vždycky to trvalo jen několik měsíců. Snažím se vše zakrýt tím, že chodím sem tam s nějakým klukem, ale za nic to nestojí. Už to nemohu vydržet, párkrát jsem už myslela i na to nejhorší. Odpověz mi co nejdřív, než udělám nějakou hloupost.
Iva

Transsexualismus je stav, kdy dochází k rozporu mezi tím, kým se člověk cítí být a tím, jak vypadá. Fyzicky muž se cítí být ženou a naopak. Jde velice pravděpodobně o záležitost vrozenou, kterou nelze nijak vyvolat či ovlivnit výchovou. Neumíme změnit stav duše, jediné, co je v současnosti možné, je buď se s daným stavem smířit, či se pokusit o částečnou změnu těla tak, aby lépe vyhovovalo psychické identifikaci.

U transsexuálních lidí je typické, že si často uvědomují svůj problém od raného dětství, například už v předškolním věku, kdy začínají zvolna zjišťovat, že je jejich okolí vnímá naprosto opačně, než by si oni přáli. Většinou se zařazují do skupiny dětí fyzicky opačného pohlaví (dívky si hrají s kluky na indiány a lezou po stromech, kluci se spíše zajímají o panenky a ruční práce), ale stále více a více jsou okolím a nakonec i sami sebou tlačeni do ztotožnění se s tou rolí, kterou signalizuje jejich tělo.

Drobné ústupky, které si vybojovávají (například dívky odmítnou chodit v sukni a do tanečních by je vůbec nikdo nedostal), jsou jen malou náplastí na přetrvávající trápení. Pro upřesnění toho, zda jde skutečně o transsexualitu, je potřeba důkladné sexuologicko- psychologické vyšetření a dlouhodobé sledování v některé z odborných ambulancí.

Pokud se transsexuální člověk rozhodně pro změnu pohlaví, předchází mu kromě dlouhodobého psychoterapeutického vedení i hormonální terapie, která upravuje sekundární pohlavní znaky,. Po operativní přeměně je možné změnit zápis v matrice a začít žít v té roli, po které transsexuální člověk touží, i když samozřejmě s některými omezeními.

Myslím si, Ivo, že bys měla co nejdříve vyhledat některé z odborníků pražského Sexuologického ústavu nebo ze sexuologického oddělení v Brně. Udělají maximum pro to, aby ti poradili a pomohli.

Shlédnuto: 2322x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License