inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
28.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Diskusní klub

Přehled / Co se jinam nevešlo / Sociální a důchodové pojištění
<< < 1/2 > >>
# 24.06.2005 v 17:06    Sociální a důchodové pojištění

Ocitla jsem před problémem, se kterým si nevím rady, a proto hledám někoho, kdo by měl v této záležitosti zkušenosti. Nedávno jsem absolvovala VŠ a naivně jsem se domnívala, že s novým rodným listem, diplomem a dalšími běžnými dokumenty se mohu ucházet o zaměstnání, aniž by zaměstnavatel musel bezpodmínečně vědět o mojí identitě. Vyhrála jsem konkurz na celkem zajímavé místo, ale nyní, kdy se schyluje k podpisu pracovní smlouvy, jsem narazila na nečekanou obtíž.

Zaměstnavatel totiž žádá, abych mu předložila evidenční listy z předchozích zaměstnaní z doby před studiem na VŠ. Jedná se o doklady o platbě sociálního a důchodového pojištění, které vydavá zaměstnavatel a kopie odesílá na Správu sociálního zabezpečení. Všechny tyto dokumenty mám pochopitelně na svoje původní jméno a rodné číslo. Dotazy jsem už zjistila, že žádat tyto doklady je běžná praxe, nikoliv výmysl této konkrétní organizace.

Bohužel vůbec netuším, kde a jakým způsobem, pokud vůbec by mi mohli vystavit kopie těchto dokladů na mé nové jméno a rodné číslo. Nakolik vím, tak běžný postup při jejich ztrátě bývá žádat o ně u bývalých zaměstnavatelů. Těch ale bylo několik a jak mám zkušenosti s úředníky, tak mi budou pravděpodobně tvrdit, že je nemohou vystavit v odlišné verzi než je ta původní. Zároveň těžko můžu najednou ve svém novém zaměstnání tvrdit, že jsem několik let nepracovala ani nestudovala, zvlášť když jsem všechny tyto udaje uvedla do životopisu. Z právního hlediska jsou ty zápočtové listy pravděpodobně platné, pokud k nim doložím změnu jména a rodného čísla. Nemám ale chuť smiřovat se s tím, že každému zaměstnavateli až do důchodu budu muset vysvětlovat tyhle věci. Nemá s tím někdo nějaké zkušenosti? Za každou radu budu velmi vděčná, protože celá záležitost spěchá a já nevím, co bych si měla počít.
Olga# 25.06.2005 v 13:34    evidencni listy

Ahoj, Olgo,
s touhle situací zkušenost nemám, tak aspoň to, co mně jako sociálce přijde jako logický postup:

vzhledem k tomu, že evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) má na starosti Česká správa sociálního zabezpečení - ČSSZ, je myslím nejrozumnější se obrátit přímo na ni. Pokud bys nebyla úspěšná, pak na MPSV (Ministerstv práce a sociálních věcí), které je nadřízenou složkou.

(kdyžtak pro kontakty mrkni na stránky www.cssz.cz a www.mpsv.cz)
Nevím, jestli radit obracet se na vyšší místa, nebo začít u "svého" úředníka na příslušném územním pracovišti ČSSZ, pod které přímo spadáš - možná ten postup nakonec nebude až tak složitý, zvlášť, pokud máš i diplom z VŠ už na nové jméno.)

V každém případě si nejdřív se zaměstnavatelem domluv nějakou rozumnou lhůtu, do které mu evidenční listy předložíš, pro jistotu.

Držím palce a myslím, že se úředníků nemusíš bát - je to věc, na kterou máš nárok, tak na ní stačí trvat a vědět, že to udělat jde.
Pokud jde změnit občanka a rodný list ("nadřazené dokumenty"), musí jít změnit i tohle.

Ell.
ellana# 25.06.2005 v 19:38    

Ahoj Ellano!

Děkuji moc za reakci a za rady. Doufám, že to teda půjde nějak zařídit. Musím říct, že v první chvíli jsem byla z tohoto neočekávaného problému v šoku, protože představa komplikované a možná beznadějné bitvy s úřady mě úplně vyděsila. Až se doberu nějakého výsledku, tak ho určitě zveřejním v tomto diskusním klubu, aby ti, které to potká v budoucnu, měli k dispozici nějaký návod.

Olga
Olga# 29.06.2005 v 08:16    

Ahoj, drzim pesti, at to dobre dopadne!!
Napadlo me - treba jsi to uz nejak vyresila ale stejne - ze by to snad melo jit podobne, jako kdyz se clovek hlasi po letech na VS - proste se udela vypis za ty roky na jeden jedinej papir se spravnym jmenem.. Tzn. u vysvedceni by to bylo tak, ze misto aby prepsali na spravny jmeno vsechny vysvedceni, proste by to hodili na prihlasku a podepsali, ze to odpovida skutecnosti.
Vubec se ti ale nedivim, ze te to vydesilo, ja kdyz jsem se hlasil do prace, taky jsem nastoupil o mesic dyl kvuli ruznym lejstrum, ktery jsem pochopitelne nemel. A ptali se jak to ze nemam maturitni vysvedceni a ze prej my mlady jsme bordelari a blabla... No, furt lepsi nez jim vsechno vykladat..
No nic, tak good luck! :o)
Yoshiyuki

redaktor


# 28.05.9353 v 11:22    

V záležitosti zápočtových listů jsem se zatím prakticky nikam nedostala. Na místním pracovišti České správy sociálního zabezpečení byli sice docela milí, ale rovnou mi řekli, že s tím nemohou nic dělat. Při své cestě do Prahy jsem tedy navštívala centrálu ČSSZ. Tam jsem si sice zařídila, aby mě uznali za jednu osobu a všechny moje platby sjednotili pod moje současné jméno a rodné číslo, ale to je vše. Jejich postup je ten, že ve všech svých papírech pouze dopíší mé nové údaje, aniž by odstranily ty staré. Výpisy neposkytují, nýbrž pouze fotokopie originálních materiálů, kde jsou nové i staré údaje pohromadě. Jinak tohle se dá snad zařídit i poštou, a pokud chcete mít jistotu, že budete mít jednou nárok na důchod, tak to raději udělejte, protože stejně doklady o změně budete muset jednou doložit a v případě jejich ztráty by vám to mohlo způsobit značné problémy.

Dále mi tam ještě poradili, že pokud moji zaměstnavatelé ještě existují, tak si je můžu obejít a pokusit se získat od nich zápočtové listy s novými údaji, což, jak jsem pochopila, je ale záležitostí jejich dobré vůle a nikoliv zákonou povinností. V mém případě je to z různých důvodů téměř neproveditelné, takže zatím stále netuším, jak to budu řešit. Nastupovat mám až za několik týdnu, takže se pokusím něco vymyslet, ale obávám se, že mě čekají problémy. Až se tahle nepříjemná záležitost nějak uzavře, tak čtenáře a čtenářky diskusního fóra určitě poinformuji.
Olga


<< < 1/2 > >>
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 2 |        Creative Commons License