inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
29.3.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Diskusní klub

Přehled / Co se jinam nevešlo / Rozdíly mezi pohlavími
<< < 1/2 > >>
# 12.05.2004 v 09:54    Rozdíly mezi pohlavími

Reakce na Yoshiho komentář k Sami proti sobě:
S tím zlepšením schopností jsem to špatně napsal, myslel jsem to tak, že změny připisované hormonům jsou založené především na zlepšení psychiky (tj. když jdou někomu líp jazyky není to z důvodu užívání ženských hormonů, ale proto že se může líp soustředit). I u mě bylo patrné (navzdory konvenci) mírné zlepšení humanitních schopností.
Za Tebe Yoshi mluvit nemůžu, ale na mě měl ten testosteron účinek úplně odlišnej. Např. co se týče té citlivosti jak zmiňuješ, tak jsem zjistil, že jsem po užívaní hormonů citlivější (a ne hrubší jak bych měl být). Předtím jsem si neuměl nic prožít, připadal jsem si vyhaslej, vůbec jsem nedokázal mít ty základní pocity a po léčbě se najednou všechno změnilo. Kromě toho jsem byl naštvanej na celej svět a tím pádem hrubší!
Jak je vidět, hormony zřejmě skutečně neutvářejí psychické znaky, ale fyzické (ty samozřejmě bezesporu). Ani já nejsem sociobiolog, ale jen tvrdím, že toto dělení je v rozporu s genetickými a empirickými poznatky.
A pokud by snad přece jenom nějaká pravděpodobnost existovala, nebude to tím pádem nijak závratné číslo, které by bylo třeba brát vážně.
Marek



# 12.05.2004 v 11:58    Re: Rozdíly mezi pohlavími

Ja bych si ale opravdu nebyl jist tim, ze hormony nemaj vubec zadnej vliv. Kuprikladu v televizi v jakemsi poradu davali pozorovani na FM, ktery zacal brat T-cko a monitorovali jeho mozkovy centra, jak se zapojujou do tech kterych cinnosti. Ty zmeny byly az podezrele rychly, ale byly, coz by kazdopadne stalo aspon za zamysleni.
Dal taky hormony, stejne jako jine chemicke latky, muzou tlumit nebo posilovat latentne pritomny schopnosti/vlohy, coz bych ale nechal v podobe hypotetickych uvah.
Jestli je to deleni v rozporu s genetickymi a empirickymi poznatky, tak to je hodne odvazny tvrzeni. Delal jsi ty osobne nejake rozsahlejsi populacni studie? O genech nemluvim, ale ta empiricka zkusenost.. V psychologii se delalo celkem dost vyzkumu i na tema rozdilu mezi pohlavimi a nejaky odlisnosti tam vysly. Samozrejme se neda urcit, nakolik ty rozdily mohlo ovlivnit posileni ze strany rodiny a okoli. Nicmene si myslim, ze pokud by hormony nemely na schopnosti, zajmy a podobny veci vubec zadnej vliv, asi bych v detstvi nijak nestradal tim, ze jsem nemel zadnou stavebnici apod. a nadsene bych si hral s panenkama, kterych jsem mel dostatek.
Posledni co bych tady chtel, je posilovat nejaky socialni stereotypy, ale fakt nevidim moc rad, kdyz kdokoliv cokoliv zobecnuje (podobne jako Tereza S., ktera se citi byt nekym mimo dve pohlavi, a proto upira i ostatnim pravo povazovat se za muze nebo zenu.) Kazdy zobecneni v sobe nese riziko, ze se tim nekomu bude krivdit nebo ublizovat.
To ty samozrejme urcite v umyslu nemas, myslim ze naprosto rozumim o cem a proc tohle pises.. a je to v poradku
Yoshiyuki

redaktor


# 12.05.2004 v 15:03    

Někoho omezovat bych rozhodně nechtěl a jestli to tak vyznělo tak se Ti omlouvám. Naopak jsem měl v úmyslu poukázat na něco, co dává prostor omezování lidských práv. Příklady jsem napsal v článku. Je to můj názor, kterej může být samozřejmě chybnej.
Jenže...mají-li například hormony takový vliv na psychiku, jakto že existují TS? Jejich hladina hormonů bývá normální nebo jen mírně snížená a přesto jsou psychicky pohlaví opačné? A proč je na přírodovědných oborech tolik nadaných holek?
Moje holka má bezvadnou mat.-logickou inteligenci, jako malá si hrála se stavebnicí a je málo citově založená. Přesto je to holka se vším všudy a do chlapa má fyzicky hodně daleko. To je důvod proč tenhle postoj tak kritizuju, protože už by jí mohl hladce někdo označit za nenormální. A pak, znamená to snad, že já když dělám typicky přírodovědnej obor (protože mozek zůstává pořád stejnej), tak se nikdy nevyrovnám těm šťastlivcům, kteří nemuseli podstoupit operaci? A moje jazyky jsou katastrofa (a byly i před hormonální léčbou), znamená to (podle tohoto dělení) že jsem úplně k ničemu?. Tohle mi teda nepřijde moc logický. Čím tohle obyčejně psychologové odůvodňují?
Marek



# 12.05.2004 v 18:17    

Asi si uplne nerozumime Pointou toho, co pisu, není to, ze ty bys nekoho chtel omezovat, ale to, ze nelze na zaklade vlastní zkusenosti zobecnit a/nebo odmitnout něco, o cem clovek nemá zas az tolik informaci. Urcite neni duvod se za cokoliv omlouvat, naopak je skvely, ze mas vlastni nazor a chces se o nej podelit s ostatnimi!
Jenže...mají-li například hormony takový vliv na psychiku, jakto že existují TS?
Pokud bys vyvinul jiste usili, urcite bys nasel informace o tom, co se povazuje za priciny vzniku transsexuality (napr. v knize Transsexualita – diagnostika a lecba od Hanky Fifkovy a kol., je to docela zajimavy cteni ). V soucasny době se za nejvic platnou povazuje teorie, která mluvi prave o vlivu pohlavnich hormonu během prenatalniho vyvoje plodu – zvysena hladina androgenu zpusobi „muzskou“ organizaci mozku u jinak zenskeho plodu a naopak jejich nedostatek u plodu „muzskyho“ zpusobi, ze se mozek vyviji „zensky“. (Samozrejme zustava otazka, proc dochazi k této odchylce hormonalni hladiny, to bychom ale uz zbytecne odbihali od tematu a nikam se stejne nedostali )
Podle myho nazoru pak „mira maskulinizace“ mozku muze (spolu s dalsimi faktory) ovlivnovat, jak moc se citime dobře v jedne z pouhych dvou moznych pohlavnich roli a jak nase zajmy a chovani odpovidaj stereotypum. Coz ovšem opravdu neurcuje to, jak jsme hodnotny jako lidi.
K nasi debate je dulezite jiste i to, jaky vyberes vzorek populace, podle nehoz posuzujes. Je nutny pocitat s „normalnim rozlozenim cetnosti“ - Gaussovu krivku urcite znas? Pokud vyberes lidi kolem prumeru, jiste tam budou docela velky rozdily. Aspon ja si nedokazu predstavit, ze by kluci stali frontu na prijimacku třeba na svadlenu a holky by snily o tom bejt automechanikem ci elektrikarem. S rostouci inteligenci se rozdily mezi pohlavimi stiraji a není nic zvlastniho, ze holka je vyborna na fyziku a jeji pritel miluje třeba poezii a dejiny. Vetu o tom, zda jsi k nicemu, proto opravdu nebudu brat vazne
Yoshiyuki

redaktor


# 17.01.2005 v 14:16    Reklama na majonézu

Už dlouho se v diskusích nic neobjevilo, tak napíšu pár řádků k něčemu, co mě nedávno docela upoutalo. Ne že bych to nějak řešil, vlastně bych rád věděl, zda se nad tím pozastavil ještě někdo
Oč jde? Jednou jsem si uvědomil, že mi zní v hlavě jakási melodie. Nevěděl jsem, odkud je. O pár dní později mi to došlo - je z reklamy na majonézu. A až když jsem se odpoutal od té melodie, všiml jsem si obsahu obrázků: Maminka svolává rodinu k obědu či večeři otevřením skleničky s majonézou. A to je ono: děti jsou na hřišti a hrají si, kdežto pánové sedí u piva. Vypadalo to jako běžná idylická rodinka: maminka u sporáku, dětičky na hřišti a tatínkové u půllitrů, všichni se krásně usmívali a vypadalo to, že to tak má být... mno, nemůžu si pomoct, ale mě to prostě dráždí. Žena + sporák, muž + pivo
Nevim, proč mě to tak rozptyluje, nicméně není to pro mě nic extra důležitého. Asi ze všeho nejvíc jsem jen chtěl napsat pár řádků



<< < 1/2 > >>
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License