inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kluci nepláčou

Dvacetiletá Teena Brandon se cítí být mužem v ženském těle a vydává se za mladíka. Zamiluje se do sympatické Lany. Ta jeho (její) lásku opětuje a při prozrazení skutečnosti, jak je to doopravdy, se smiřuje s tím, že miluje ženu místo muže. Jenže kriminální živlové Johny a Tom se brutálně pomstí: Teenu znásilní a protože nemlčela, spáchají nakonec dvojnásobnou vraždu…

Tento snímek je režisérským debutem Kimberly Peirce. Byl natočen podle skutečných událostí, které se staly v Nebrasce v roce 1993. Od jiných filmů, které se snaží hrát na strunu „příběhů ze života", zde máme co do činění s neobyčejně přesvědčivou sondou do života mladých lidí na americkém venkově. Samotný film jakoby se dělil na dvě části, v první polovině sledujeme především sociální studii aktérů příběhu. Divák se může cítit ukolébaný celkem poklidným plynutím příběhu, když v tom najednou se film jakoby zlomí a začne akční strhující podívaná.

Režisérka filmu je neobyčejně invenční a prokazuje velkou schopnost dramatického ztvárnění.

Divák se zatajeným dechem sleduje lidskou krutost a nesnášenlivost na jedné straně a bezmocnost na straně druhé.

K.Peirce se snažila o případu shromáždit veškeré dostupné informace, pobývala na autentických místech při přípravě scénáře. Přestože nakonec jisté věci upravila společně se spoluscénáristou Andym Bienenem, její film působí jako syrový dokument, současně však pracuje i se stylizací. Její filmová řeč se odlišuje od jiných především citlivým vnímáním a ponorem.

Člověk z jejího filmu doslova cítí emocionální angažovanost a její snahu o zobrazení současného života, ve kterém, jakoby lidé spolu nacházeli stále méně společného.

V tom je její film velikým mementem. Silnou stránkou filmu je rovněž přesvědčivý popis charakterů podpořený kvalitními hereckými výkony, obzvláště Hillary Swank v roli Teeny Brandon, která se po právu za svůj výkon dočkala celé řady ocenění, namátkou alespoň Zlatý glóbus, cena Newyorských a Los Angelských filmových kritiků a mnoho dalších a dalších cen.

Snímek se stal nejúspěšnějším filmem přehlídky Duha nad Brnem v roce 2000.

Shlédnuto: 2656x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License