inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kluci nepláčou

KLUCI MOŽNÁ NEPLÁČOU, ALE MNOHO LIDÍ SI V KINĚ POPLÁČE

Píše se rok 1993, který již má tendenci odejít ze scény a přepustit místo svému mladšímu bratrovi. Nacházíme se ve státě Nebraska. Zde se setkáváme s Teenou Brandonovou, která má menší sexuální problém - cítí se být totiž mužem, který je uvězněn v ženském těle. A tak si začne říkat Brandon Teena a vyrazí hledat nějakou známost, která nakonec však skončí tragicky.

Máme možnost vidět strhující psychologické drama, které se dívá na život americké mládeže, žijící na „periferii" trochu odlišným pohledem, než snímky čerpající ze stejného prostředí. Na rozdíl od snímků Gummo (r. Harmony Korine, 1997), nebo Kids (r. Larry Clark, 1995) totiž Kimberly Peirceová ve svém filmu nepoužívá tolik naturalistických scén a raději se uchyluje k filmové stylizaci. Divák tak může být okouzlen až snovou krásou záběrů zářících reflektorů a policejního majáčku v rozvířeném prachu. Ve filmu jsou často použité podtočené záběry, takže člověk v kině sleduje nepřirozeně rychle se pohybující mraky na obloze.

Ve filmu je vyobrazen život na americkém venkově v nepřikrášlené podobě. Divák sleduje, jak příslušníci mladé generace zabíjejí čas v hospodě, nebezpečným ježděním na nárazníku auta, fetováním nebo s flaškou piva u televize.

Ve filmu jsou skvělé herecké výkony. Dominuje jim především Hilary Swanková (Buffy, zabíječka upírů, seriál Beverly Hills 90210), která za roli Teeny získala Zlatý globus a byla nominována na Oscara. Její ztvárnění dívky, která se cítí být klukem je přesvědčivé a kdyby ji člověk potkal na ulici, určitě by si myslel, že se setkal (možná s trochu citlivým) mladým mužem. Skvěle ji doplňuje Chloë Sevignyová (Kids, Můj nejmilejší bar, Gummo, Palmetto) jako Lana, do které se Teena zamiluje.

Tragičnost příběhu je místy odlehčována vtipnými sekvencemi, jako je Lanina slabost pro krávy (ne nemyslete si, že by měla něco s živým dobytkem dávajícím mléko) - má docela pěknou sbírku plyšových a jiných kraviček. Za kameru se postavil Jim Denault, který je podepsán pod vytříbeným stylem filmů jako je Nadja (u nás byla uvedena v kinech a na videu), nebo Kniha života (čeští diváci mohli tento film viděl loni na MFF v Karlových Varech nebo těsně před vánoci ve filmovém klubu na ČT2). Denaultova práce s kamerou je dokonalá - pro s dynamizování děje používá ruční kameru (scéna ve které se Brandon Teena snaží nespadnout z nárazníku auta).

Velmi přesné je vedení herců, kamery, ale i výběr hudby, a to vše měla na starosti debutující režisérka Kimberly Peirceová, která se podílela i na scénáři.

Pokud se /Kluci nepláčou/ objeví ve vašem městě, tak si určitě na něj zajděte, protože tento snímek putuje Českou republikou jen v jedné kopii a bylo by od filmového fanouška nezodpovědné, podobné perly nechat bez povšimnutí.

Režie: Kimberly Peirceová
Scénář: K. Peirceová, Andy Bienen
Kamera: Jim Denault
Hudba: Nathan Larsen
Hrají: Hilary Swanková (Teena Brandonová), Chloë Sevignyová (Lana), Peter Sarsgaard (John), Brandon Sexton III (Tom), Alicia Goransonová (Candace), Jeanetta Arnetteová (Lanina matka), Alison Follandová (Kate), Matt McGrath (Lonny), Rob Campbell (Brian), Chevenne Rushingová (Nicole), Josh Ridgway (pokladník)

Shlédnuto: 2886x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License