inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kluci nepláčou

Většinou to máme jednoduché. Já jsem kluk, líbí se mi holky, žádný problém. Krásný jednoduchý svět. Jenomže svět jednoduchý není a nikdy nebyl. Taky by se mohlo stát, že bych byl kluk, líbily by se mi holky, jenže sám bych jako holka vypadal. Co potom? Kde je ten nekomplikovaný svět?

Brandon Teena, mladík, kterému táhne na jednadvacátý rok, je tak trochu rebel. Nikdy nepoznal vlastní matku a tak žije v karavanu s bratrancem, který ho marně umravňuje. Rád se napije, balí holky a rvačkám se nevyhýbá. Normálka, řeklo by se, jenže Brandon je právě ten, který ví o komplikovanosti světa o něco víc než ostatní. On Brandon totiž není Brandon, ale Teena Brandon(ová).

Na jednom nočním tahu se potkává s novými přáteli, se kterými se dostane do naprostého buranova Fall City, kde se lidi baví pouze ježděním na nárazníku džípu a vypíjením hlav. Prostě drsná partička z malého města, které není nic moc cizí. Mladého týpka z Lincolnu přijmou ochotně mezi sebe, aniž by cokoliv tušili o jeho skutečném stavu.

Brandon, který je po uši zapletený do svých problémů s divokým životem, který má v kapse předvolání k soudu ve věci výtržnictví, který se beznadějně zamiluje do dívky Lany, způsobí prudké zrychlování dosud jen pomalu plynoucího času. Brzy je jasné, že vše musí dospět do temné osudné noci, která zásadním způsobem poznamená několikero životů. Definitivně.

Příběh vycházející ze skutečných událostí citlivě zkomponovala režisérka Kimberly Piercová a projevila v něm obrovské pochopení pro dívku (mladíka) postiženou krizí identity pohlaví. Naštěstí se jí podařilo nesklouznout na lákavě snadnou cestu černobílého vidění světa, na jasné rozlišování dobra a zla, které obyčejně matně splývá.

Film je poměrně klidný, bez zbytečných efektů, prostý jakýchkoliv novátorských experimentů a je to přesně to, co tenhle poměrně komorní příběh potřeboval. Několik čím dál kratších nocí a co nejdelší dálnici, na kterou se upírají zraky mladých lidí toužících po úniku z oprýskaného prostředí chorého maloměsta. Obrovskou perlou příběhu je ale především představitelka hlavní role, kterou je typově vynikající Hillary Swanková, která za pomoci maskérů a notné dávky hereckého umění ze sebe dokázala vyextrahovat veškerou mužskost, kterou v sobě krásná žena, kterou Hillary bezesporu je, může dostat. Po právu může dnes na poličce oprašovat nejen Zlatý globus, ale i zlatého plešatce Oscara. Nelze opominout ani její filmovou lásku Chloë Sevignyovou, která vystrčila své herecké růžky také dost výrazně. Nepochybuji, že se s ní zanedlouho na předávání některé z výročních cen potkáme a neskončí to u nominace jako na letošních Oscarech.

Další slušnou devizou filmu je hudba, která se míhá příběhem, aby několika drobnými tahy doplnila poměrně slušně vykreslenou atmosféru divokých nocí v alkoholovém oparu, kterých není ve Fall City, stejně jako jinde, nikdy dost. Jak přesně je příběh převyprávěn nebo jak daleko zašla autorská fabulace, si netroufám odhadovat. Faktem však zůstává, že výsledek divokých citů, maloměšťácké zabedněnosti a osudu zůstal zachován naprosto pravdivě i se svými obětmi a duchy.

Shlédnuto: 2897x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License