inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2021 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kluci nepláčou ?

Nekonečná může být hranice ponížení, lidské zloby a bezmocnosti. Tu snad může ukončit jenom smrt. A smrtí také končí strhující snímek Kluci nepláčou americké režisérky Kimberly Pierce.

Režisérka diváka opravdu nešetří. Stejně jako okolí nešetří hlavní hrdinku filmu. S neúprosnou realitou zbavenou zbytečného sentimentu a ušuškaných tajemství předkládá divákům pravdivý příběh jedince „trpícího" nevyhraněnou pohlavní identifikací. Jen těžko se věří, že i v USA ještě existují místa, kde může být člověk kvůli své sexuální nevyhraněnosti štván a doslova uštván k smrti.

Na filmovém plátně se před divákem odvíjí děj podobný antické tragédii - plný něžné lásky a kruté nenávisti. Divák tak v němém úžasu může sledovat, kolik výsměchu a pohrdání někdy musí spolykat lidská duše. Nakolik se může zvětšit její objem, aby se do ní vešlo tolik urážek a potupy jen proto, že její majitel/ka stojí jaksi uprostřed pohlaví, že svou existencí se v daném čase vymyká jakékoliv definici a je nad lidské chápání svého okolí.

Smutná skutečnost pohrdání a strachu z jinakosti je stále v lidském společenství velkým problémem, a proto i někteří z nás od ní často odklánějí svoje hlavy, zavírají oči i srdce. Většina z lidí si jen těžko dovede představit, jak kruté může být odhalení odlišnosti. Jednoho skoro zamrazí při pomyšlení, co všechno ještě nejsme schopni tolerovat a jak velkou máme potřebu neustále rozškatulkovávat své okolí. Dnes už můžeme říct, že kategorie lesba či gay jakž takž známe. Ale transsexuál je stále velkou neznámou. Když na nás promluví žena používající mužský rod a naopak, tak to v nás zpravidla vyvolá nepříjemné pocity. To, že nerozumíme této situaci by samo o sobě nemělo být problémem. Problém nastává až v okamžiku, kdy přestáváme mít zájem rozumět.

Ale raději už dosti úvah. Film Kluci nepláčou natočený v roce 1999 není čerstvou novinkou v našich kinech. Vřele ho však doporučuji těm, kteří jej ve filmové nabídce přehlédli. Rozhodně patří mezi ta umělecká díla, jejichž závažnost nás nutí k zamyšlení nad ignorantstvím a intolerancí. Také výborný herecký výkon a dráždivě svůdný androgynní vzhled Hillary Swank v hlavní roli určitě mnohé potěší.

Shlédnuto: 3636x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2021 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License