inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
24.8.2019 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

KOREKTOŘI (Aneb co bychom se báli na chirurgické sály)

Ano, všichni lidé ve vzpomínkách obvykle vyblednou, ale urologové patří mezi ty osobnosti (kromě maminky a první až x-té lásky), které nikoli. „Jedná se o ty dobrodince a patrony humanity, kteří se značnými obtížemi dělí intersexuální děti na chlapce a dívky. Tyto děti, až vyrostou, mohou stejně nesnadno rozlišovat mezi urologem a řezníkem.“

Vím z osobní zkušenosti, že i u nás jsou hodní páni doktoři, kteří korigují. V období zhruba od 12 – 14 let jsem podstoupila nápravné zákroky (6 malých či větších operaciček) směrem ke správnému chlapáctví. Nemohu ovšem naše urology nazvat řezníky, protože jejich technika je na značně vyšší úrovni než v masokombinátě. Tímto článkem jim také nic nezazlívám, jen vzpomínám na to, co by bylo, kdyby…O intersexualitě v mém případě nebylo možné hovořit, ještě tak o pseudohermafroditismu, takže citáty neznámého autora to zde prokládám jen pro pobavení.

Čím to ale je, že mě ani trochu nenadchlo, když mi bylo sdělováno, že po zákroku konečně budu „přesným střelcem“ a ne jen „seřizovačem děla“, abych použila danou terminologii? Byla jsem pod tlakem lékařů i rodičů, cítila jsem se, že mě do něčeho lámou a nechápala jsem proč. Nikdo se neptal, co bych si přál/a. Právo zůstat tak jak jste? Neexistuje. Jediným právem, které máte je právo na modifikaci podle platného světonázoru a podle zákona pásové výroby. Jenže i kdybych nakrásně tušila nějakou zradu, nic by mi to nepomohlo. Už jste viděli dvanáctileté dítě ohánět se svými právy? Dva roky před krachem socialismu, když jediným jeho zájmem jsou uhříky?

Nutno podotknout, že mým dětským problémem byla hypospadia – stav, kdy uretra vyúsťuje všude jinde jen ne na vrcholku penisu (u mě to bylo po holčičím úplně dole …). Jak říká znalec, „etymologie tohoto termínu nám nabízí báječnou příležitost k zamyšlení: hypo = příliš málo, spadix = meč. Pokud by byl meč dítěte větší, bylo by jím schopno chirurga zahnat“. Anebo mu pod tíhou tohoto argumentu rozumně vysvětlit, aby si dal příště pozor, až zas bude chtít být hodný pan opravář.

Dále mě „trápilo“ úžasně zombiácké slovo kryptorchismus - stav, kdy jsou varlata (-orchid) skrytá (crypto-). Skrytá před kým? Zjevně před doktory. „Kryptorchismus je tudíž praktikován vybíravými dětmi, které nechtějí předkládat své perly sviním.“ Dále fimóza, úžasná dáma…zní to jako mimóza, ale kytička to není …

Že byly tyto všechny snahy zbytečné jsem zjistila až dlouho potom. On totiž, když se ten můj zákrok neprovede do dvou, tří let věku, člověk zůstane neplodným. Kdybych věděla, co vím dnes, třeba by mi dotyčný dr. Voštěp mohl místo toho udělat (byl to urolog se specializací na plastickou chirurgii) na pojišťovnu nová prsa. Dnes se tomu usmívám a přitom už jen cedím mezi zuby onen komiksový výraz: „Grrrrr!"

Pozn. aut. Výslovně uvádím, že se tento článek nijak netýká pana doc. Jarolíma, který je maximálně v pohodě a i u mě má čistý trestní rejstřík :-)

Shlédnuto: 3299x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2019 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License