inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kouzelnice Hajnová v Týdnu -pár vybraných otázek a pár vybraných komentářů

Ten rozhovor nemá cenu přetiskovat celý, takže z něho vybereme jen to, co se zdá zajímavé až pozoruhodné. Za vcelku příznačný lze považovat už samotný jeho název - Kouzelnice s pohlavími.

Proč došlo k první přeměně včetně rodného čísla až v roce 1974?
Odpovídalo to době a vývoji medicíny. Jestliže objevíte něco nového, tak chvilku trvá, než ta záležitost vejde v praxi. On to nebyl úplně první operační zákrok. Vzpomínám si na svého úplně prvního transsexuála, kterého jsem potkala jako mladá lékařka v roce 1964. Jednalo se o dívku přeměněnou na muže. Ten výsledek byl tragický, bez jakéhokoli efektu.
(copak nového a pro čtenáře utajeného kouzelnice objevila v roce 1974?)

V té době dokonce došlo k nějakému soudnímu procesu...
Těch případů bylo několik. Velký proces se konal v roce 1965. Výsledný efekt při operaci z ženy na muže zklamal pacienta natolik, že byla stanovena přesná pravidla hry, ze kterých tato porucha je upravována, vznikly komise odborníků.
(ti lidé nepodepisovali revers jako my dnes? kolik bylo těch případů? škoda, že kouzelnice tolik mlží)

Takže člověk je cizincem ve svém těle, z mozku dostává jiný signál o svém pohlaví, než odpovídá jeho tělu?
Máme-li být vyrovnaní, musí být duše a tělo v souladu. To znamená, že mozkové centrum, které řídí naše sexuální chování, musí být v souladu s biologickým tělem. Ale to u transsexuálů není.
(co kouzelnice míní "sexuálním chováním?" jestli jste nahoře, dole, polohu 69? nebo orientaci? nebo měla na mysli pohlavní role ve společnosti? pokud ano, proč si plete sex s pohlavím?)

Na Slovensku se operace neprovádějí? Je to vliv církve?
To se nedá takhle říci. Na Slovensku se sexuologie vůbec ubírá pomalejším tempem i v otázce sexuálních deviací. Zaměřuje se především na otázky reprodukční medicíny.
(těmi deviacemi míní kouzelnice nás? pak začínám chápat její přístup)

Někteří členové pražské transkomunity považují brněnské pracoviště za příliš přísné. Hovoří o vašem paternalistickém přístupu, kdy lékař méně dá na přání klienta a více sám rozhoduje o osudu toho člověka...
Lékař nikdy nerozhoduje o osudu člověka. Lékař má povinnost pacienta vyšetřit a sdělit mu, oč se v jeho případě jedná a jaké jsou možnosti řešení. Diagnóza se samozřejmě nestanovuje z hodiny na hodinu. Někdy se stane, že diagnózu uděláte od dveří, protože vidíte, že vstoupil "omyl přírody". Ale v mnoha případech jsou to dny, týdny, měsíce pozorování, vyšetřování.
(lékař sice nerozhoduje, ale kouzelnice ano, a opravdu jsme "omyl přírody"???)

V případě transsexuálů hlavně roky...
Ano, roky. My víme, že v Praze existuje trend jednoho pracoviště pacienty tělesně nevyšetřovat, netraumatizovat. vystupovat v rovině klient - zakázka a já jako lékař splním klientovu zakázku. To je zavádějící a odporuje základním medicínským kritériím.
(koho kouzelnice míní tím "my víme"? a proč je z medicínského hlediska špatné netraumatizovat klienty?)

Čím vším musí u vás člověk projít? Jak dlouho trvá, než je připuštěn k operaci?
V průměru kolem dvou let, ale je to velmi individuální. První rok si necháváme na základní pozorování, kdy objektivizujeme údaje, které nám pacient říká. Někdy se stává, že životní problémy mají jiný základ...Potřebujeme se dostat trošku dál. Uvědomte si, co ten člověk chce. Přichází a žádá po medicíně poškození zdravého těla. Medicína Medicína určena k tomu, aby zdravé tkáně odstraňovala a poškozovala.
(když se kouzelnici nezdá vhodné "poškozovat zdravé tělo", ať jde proboha dělat něco jiného a neplete se do toho!)

Kolik taková operace stojí?
Kdysi dávno se to přepočítávalo a vyšlo to asi na 40.000 marek. Ale tohle bych nerada rozváděla. Jsem ráda, že to pojišťovna hradí. Skutečně se bojím toho, že jak se prezentuje problematika poruch identifikace, jednoho dne dojde na placení a odnesou to všichni pacienti. Uvědomte si, že jsme jeden z mála států, kde k přeměně pohlaví a jména stačí, když já jako přednosta oddělení napíšu, že je k tomu dán důvod. Jinde to řeší soudy.
(operace MtF se pohybuje kolem 100.000 Kč, FtM je o dražší, ale zdaleka nedosahuje těch 800.000 (podle dnešního kurzu), jak tvrdí kouzelnice. Neví to, nebo chce naštvat čtenáře, co všechno si musejí ze svých daní platit. Celá tahle odpověď jeví se mi jako vrchol pokrytectví.)

Je pro posouzení toho, zda je člověk "pravý transsexuál", důležité, aby dotyčný měl fyzické parametry předpokládající, že se stane věrohodným mužem či ženou?
To je skládání mozaiky, kdy máte rozhozené střípky a vy sbíráte vzorec, který vám diagnózu buď přiblíží, nebo zpochybní. Samozřejmě nacházíme klienty, u nichž naprosto ode dveří víte, že je to tato diagnóza. Když vidíte, že jedince má široká ramena, úzké boky, trojúhelník typický pro muže je tam vytvořen. A přestože jsou tam ženská prsa a genitál, nastavení nohou a rukou odpovídá mužskému. A zase opačně najdete muže, který má krásnou figuru ženského tvaru "přesýpacích hodin", vše je to křehké a jemné...To je jeden ze znaků, které svědčí zase pro ženské pohlaví. A takhle se dá pokračovat.
(to nastavení rukou a nohou a dokonalý trojúhelník nelze dost dobře slušně komentovat ...mimochodem, už podruhé kouzelnice použila spojení transsexuál a dveře, že by to o něčem svědčilo?)

Takže metr devadesát vysoký, silný muž nemá šanci?
Ale samozřejmě, že ano. Musí však počítat s tím, že se jeho tělo nezmění do podoby krásné gracilní ženy. Že to bude žena hromotluk. A teď jde o to: Je jeho psychika připravena pojmout problémy spojené s tím, že bude nehezká žena, bude čnít v davu a jeho začlenění bude podstatně horší? Tam se dostáváme do velkých psychologických nuancí. Co se stane až místo ideálu obletované ženy si o ní lidé na ulici po straně budou šeptat: Prosím tě, viděla´s to? A najednou začne v psychice fungovat něco, co je skryté. I tyto věci jsou známy.
(pokud předpokládáme, že transsexuál je duševní malorolník, který si myslí, že zákrokem v rozkroku se zmenší třeba o třicet centimetrů do výšky, pak je tato odpověď vcelku přijatelná...pokud to ale nepředpokládáme...)

Co je tedy cíl? Vůbec nepoznat na tom člověku, že byl původně biologicky jiný?
Ano, přiblížit se druhému pohlaví tak, aby to nikdo nepoznal. Ano, dotyčný člověk má bezesporu poruchu identifikace, bezesporu tím nesmírně trpí. A já musím vědět, nakolik je medicína schopná přivést jej k vytouženému pohlaví. A mojí povinností lékaře je říct: Ale počítejte s tím, že budete nápadný v tomto a tomto pohledu.
(formulace svědčí o tom, že ani kouzelnice nevěří, že jsou z nás po operaci příslušníci vysněného pohlaví, jen se k němu "s pomocí medicíny" přibližujeme, tak proč s tím tolik štráchů?)

Co zbývá lidem, o nichž rozhodnete, že je do nového těla nevpustíte?
Mají možnost žít, mají možnost se převlékat, vystupovat v opačné roli. Ale nedojde do všech detailů. K operaci se připustí pouze ten, o němž je jasné, že všechny s tím spojené nápory zvládne. Vždyť nejde o operaci slepého střeva! Dodnes není speciální technika, abychom udělali čáry máry fuk a vyskočili z jednoho těla do druhého. Chirurgie je stále na úrovni zkoušení a poznávání. Osmdesát procent celosvětově operovaných lidí má problémy s močením. Vznikají píštěle, riziko infekce. Odoperovaný jedinec, kterého vlastně vykastrujeme, je ohrožen zvýšením krevního tlaku, může dojít k řídnutí kostí. Ti lidé potřebují celoživotní medicínské sledování. To vám musí projít rukama desítky a desítky transsexuálů, abyste se naučila rozpoznat ty jemné nuance.
(ano, není to operace slepého střeva, výborný postřeh! ale postřehy o tom, že se lidé mohou převlékat a žít už tak výborné nejsou. Vlastně jsou přímo šílené a svědčí o naprostém nepochopení)

Stává se člověk pak plnohodnotným mužem, ženou, anebo zůstává nějak "mimo pohlaví"?
Plnohodnotnost určuje každý sám svým jednáním, chováním, začleněním. Jestliže uvízne, je to jeho problém. Ale je to otázka, kterou musí sebereflektovat i terapeut. Klient ke mně nepřichází proto, že chce uvíznout, on chce splynout a mojí povinností je varovat ho před riziky, která cítím a o kterých vím. Řeknu jiný případ. Přišel k nám muž středního věku, svobodný, bezdětný, vysokoškolsky vzdělaný. Když jsem se na něj podívala, jenom mně zatrnulo. Proboha, jak ten člověk v nové roli bude vypadat? Pleš, výrazná brada, asymetrický nos. Ale když jsme skládali mozaiku dohromady, bylo jasné, že jde o transsexualismus. Poradili jsme mu, že by bylo nejlepší začít s plastikami obličeje a transplantacemi vlasů - a to si ten člověk samozřejmě platí. Pak jsme tam trošičku, na podporu růstu vlasů, nasadili ženské hormony. A ejhle, najednou vám vykvetl jiný člověk! Vykvetla žena středního věku. Žádná krasavice, ale tu ženu tam najdete.
(pokud se začleníme a splyneme, nebudeme se moci ozývat a umožníme "medicíně" a jejím věrným, aby s námi a s generacemi, co přijdou po nás, dál cloumala jak chtěla, kouzelnice je velmi mazaná..."když mí případní kritici splynou a zmizí, nebude mě mít kdo kritizovat")

Z vás by byla/nebyla dobrá žena?
Já to neřeknu takto. Já musím člověku nastavit zrcadlo a říci, co všechno může nastat. Ano, my obracíme pacienta horem dolem, ale je to naše povinnost.
(kouzelnice se vyhnula odpovědi ohledně své vlastní identity...ale vždyť ta se pozná hned od dveří, paní Hajnová...:))))

Co k tomu rozhovoru dodat? Dozvěděli jsme, vlastně respektive čtenáři Týdne se dozvěděli, že netraumatizovat klienta je z medicínského hlediska špatné, dobré je naopak mít v pohodě kosti, pánve, obličej. Co má ale tento fakt společného s medicínou nevíme, to se paní Hajnové podařilo utopit v záplavě slov o odpovědnosti a zodpovědnosti. Třeba to prostě taky s medicínou nic společného nemá. Když to vezmeme do důsledků, tak hormony by měl předepisovat endokrinolog a operaci provádí urolog. Na sexuology typu pí Hajnové tak v celém procesu už zbývá jen žvanění a případné kladení překážek. C'est la vie.

Shlédnuto: 1690x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License