inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Kühnl: Je to diskriminace


O přijetí Brokešové
zatím armáda neuvažuje

Ministr obrany Karel Kühnl včera připustil, že se v případu Jaroslavy Brokešové jedná o diskriminaci. Brokešovou (původním jménem Jiří Brokeš) armáda nepřijala jen proto, že se nechala přeoperovat z muže na ženu. Armáda to začala řešit až poté, co o případu jako první informoval VP a rozpoutal tak mediální aféru.

Praha - Podle ministra obrany Karla Kühnla je naprosto nepřijatelné, aby armáda nepřijala do svých řad Jaroslavu Brokešovou jen proto, že si nechala změnit pohlaví z muže na ženu. V jejím případě tak s největší pravděpodobností šlo skutečně o diskriminaci.

Kühnl včera připustil, že se armáda dopustila chyby. "Ano, je to diskriminace a není možné, aby někdo nebyl přijat do armády jen a jen proto, že byl dříve muž,"řekl Karel Kühnl. Přesto se zastal lékaře z posudkové komise, který jako důvod nepřijetí Brokešové uvedl transsexualismus. Postupoval totiž v duchu vyhlášky pro posuzování zdravotní způsobilosti k vojenské činné službě. "Ta vyhláška je zastaralá. Ale platí a když lékař postupoval podle ní, jednal správně,"dodal ministr, který nevylučuje, že vyhlášku změní.

O přijetí Brokešové zatím armáda neuvažuje. Ministr poškozené ženě radí, aby se odvolala proti rozhodnutí armádní posudkové komise. Odvolání může podat na odvolací komisi lékařské fakulty Univerzity obrany v Hradci Králové. "Když uspěje, jsem připraven přijít s nějakou omluvou," řekl ministr obrany Karel Kühnl.

Odmítnutá žena zatím není rozhodnuta, jak bude postupovat. Chce proto požádat o radu právníka. "Svým laickým rozumem už na to nestačím. Na odvolání mám lhůtu 15 dnů, kterou chci využít. Pak se rozhodnu, co dál," řekla Brokešová.

S největší pravděpodobností se obrátí na advokáta Jana Černého, který se v médiích k případu vyjadřoval. Ten je ochotný se případu ujmout, ačkoliv nikdy takový nebo podobný ještě neřešil. "Ze všeho nejdřív si s ní promluvím o tom, jaký má cíl. Jestli jí jde o satisfakci, nebo o přijetí do armády. Podle toho stanovím postup," prohlásil advokát. Fotografie: - O přijetí Brokešové zatím armáda neuvažuje. Foto Vlasta Luťanská -Ministr Kühnl včera připustil, že se armáda dopustila chyby.

Shlédnuto: 1880x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 1 |        Creative Commons License