inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
9.8.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

LEGATO - Nový pořad ČT o světě gayů, leseb a translidí

Úvodem

Jak se někteří z vás možná už doslechli, Česká televize připravuje nový magazín o sexuálních menšinách s názvem LEGATO. Tento pořad by měl odstartovat svou dráhu v lednu a běžet jako měsíčník po celý rok 2004.

Proč právě LEGATO?

Toto italské slovo převzaté z hudební vědy znamená "provázaně", což by mělo být příznačné i pro stejnojmenný pořad, který by měl jednotlivé sexuální menšiny propojit a poukázat na to, že i přes nemalé odlišnosti všechny tři řeší často velmi podobné problémy (viz např. coming-out). Dalším důvodem pro tento název bylo i to, že slovo legato obsahuje počáteční písmena všech tří menšin.

Struktura pořadu

Stopáž by měla činit necelých padesát minut, kde každá z menšin bude mít zhruba deset minut a zbytek času by měl být naplněn propojovacím komentářem Věry Sokolové.

Už jsem viděla znělku, jde o grafickou variaci na téma detabuizace a je moc pěkná, ostatně nechte se překvapit.

Tvůrčí tým

Koordinátorkou celého projektu je známá dokumentaristka Andrea Majstorovič, která často točí o příslušnících sexuálních menšin (např. "Diagnóza" s Milkou, "Zpověď matky, která byla otcem" s Terezou Spencerovou a řada dalších).

Lesbické ženy reprezentuje Jana Štěpánová, známá aktivistka a také jedna z hlavních organizátorek předchozích ročníků festivalu lesbické kultury Aprilles. Gay komunitu zastupuje Vladimír Vokál. No a za skupinku translidí jsem byla oslovena já.

Provázanost příspěvků jednotlivých menšin by měla zajistit svým průvodním spojovacím komentářem Věra Sokolová, teoretička queer studies, která působí v Centru gender studies na FFUK. Dále bude k dispozici stálá režisérka plus fluktuující kameraman a zvukový technik.

Moje role

Nejde o moderování, ale o koordinaci příspěvků z dané oblasti. V praxi to zhruba znamená vymyslet, o čem se bude točit, najít lidi, kteří budou ochotní vystoupit, spolu se štábem natočit jejich vstupy a pak s režisérkou sestříhat konečnou verzi. Vypadá to jednoduše, ale věřte, že snadné to nebude.

Jedinečná šance

Všichni asi dobře víte, jakým zkreslujícím způsobem bývá často transsexuální problematika prezentována v našich médiích. Proto je tento pořad mimořádnou příležitostí pro vytvoření našeho vlastního realistického mediálního obrazu. Už tedy žádné "o nás bez nás".

Co můžete udělat vy?

Vřele uvítám jakýkoli váš názor, nápad, připomínku, komentář, prostě cokoliv. Pište třeba o tom, jaká by naše sekce měla nebo naopak neměla být, jakým tématům bychom se měli věnovat, atd. Prostě pište a nestyďte se.

Velká prosba

Ani velké moře skvělých nápadů nemůže nahradit živé lidi. Bez nich se naše transsekce v pořadu LEGATO realizovat prostě nedá. A když už máme takovou šanci, byla by velká škoda ji zahodit.

Proto hledám hrdé a nebojácné translidi, kteří by byli ochotní vystoupit na televizní obrazovce. Teď si určitě říkáte, že se mi to dobře mluví, když budu stát pořád jenom za kamerou a před ní nevystrčím ani nos. Jenže...

Abych šla příkladem, rozhodla jsem se, že v pořadu vystoupím také. A když to zvládne taková stydlivá trémistka jako jsem já, tak vy to určitě dokážete taky. Takže jestli máte chuť do toho jít, ozvěte se mi prosím na můj kontaktní e-mail a domluvíme se na podrobnostech.

Musím bohužel předeslat, že jakákoliv forma skrytého vystoupení (papírový sáček s otvory, maska klauna, rozostřený obraz) nebude zřejmě možná.

Podrobnější program

1.díl
Tématem bude coming-out a vystoupí zde Milka a naše slavná travesti showmanka Saša. Vysílat se bude v Po 26.1. v 18.00.

2.díl
Měl by se věnovat tématu medicíny.
Vysílat se bude 23.2.

Další díly
Témata dosud neurčena.
Vysílání 19.4. a 17.5.

Kontaktní e-mail

tg_legato@centrum.cz

Předem děkuji všem, kteří se rozhodnou do našeho pořadu přispět, ať už smělým činem, moudrým slovem či vzletnou myšlenkou.

Vaše mediální hvězda :)))

Shlédnuto: 3974x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License