inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Velká Británie zažila svou vůbec první lesbickou svatbu

LONDÝN (BBC, ČTK) - Dvě lesbičky se staly prvním oddaným homosexuálním párem v Británii, ačkoli v zemi platí zákon, který manželský svazek mezi osobami stejného pohlaví zakazuje. Svatbu umožnil fakt, že jedna z žen byla původně mužem, napsal ve čtvrtek britský The Times.

Diana Maddoxová (43) a Clair Wardová-Jacksonová (23) byly oficiálně oddány v sobotu v jihoanglickém městě Aldershot. Úřady svatbu povolily, protože se Maddoxová narodila jako muž, a teprve před lety si nechala změnit pohlaví. V Británii se oficiálně určuje pohlaví občana podle rodného listu a na oddacím listu je tak Maddoxová vedena jako Maddox, přestože ji úřady již registrují jako ženu.

Maddoxová měla při obřadu na sobě šaty v barvě slonoviny a nesla kytici žlutých růží. Její nastávající se oblékla do pánského obleku včetně kravaty. "Clair a já se milujeme... Byly bychom rády, kdyby se zákony změnily a i jiné homosexuální páry se mohly oddat," poznamenala před novináři Maddoxová.

Premiérova choť proti diskriminaci

Svatba se odehrála pouze den poté, co Cherie Blairová, manželka britského premiéra, vyzvala vládu a úřady, aby bojovaly proti diskriminaci gayů. Zdůraznila přitom, že stejná práva, jaká mají neoddané heterosexuální páry, by měla být rozšířena i na partnerství lidí stejného pohlaví. Podle ní úřady považují neoddané páry za téměř manželské, zatímco v případě homosexuálních vztahů tomu tak není.

Premiérova choť, významná právnička, vznesla vůči zákonodárcům otázku, zda je vůbec možné, aby v Británii panovala taková diskriminace i na konci 20. století, a připomněla, že britští soudci již několikrát vyzvali, aby se zhruba 20 let staré zákony v této oblasti dočkaly revize.

Shlédnuto: 2164x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License