inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
25.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Mezipatra 2005

6. ročník českého GLBT filmového festivalu Mezipatra proběhne ve dnech 4.–12. 11. v Brně a 14. –20. 11. v Praze. Také letos bude na programu několik TG filmů...

Největším trhákem je jistě snímek vynikajícího španělského režiséra Pedra Almódovara „Špatná výchova“, avšak tento film je českému filmovému publiku již notoricky známý. FtM diváky by mohl zaujmout německý alternativní snímek „Gendernauti“. MtF divačky zase možná zamíří na francouzský pseudodokument „Wild Side“. (Tento film je ovšem některými translidmi, kteří jej již dříve shlédli, hodnocen velmi negativně...) Intersexuální téma je zase zpracováno v americkém snímku „Oba“.

Všechny filmy s výjimkou „Wild Side“ (simultánní překlad do sluchátek) jsou uvedeny v originálním znění s českými titulky.

Vstupné je 80 Kč v Brně a 90 Kč v Praze.

Na viděnou v kině! :)

Oba

Both, USA 2005, 86 minut, režie: Lisset Barcellos
Rebeca Duarte je bisexuální a pracuje jako kaskadérka v San Francisku. Když dostane balíček od své tety z Peru, její život se začíná komplikovat. Uvnitř totiž najde fotoalbum ze svého dětství, které obsahuje fotografie jejího zemřelého bratra. Ty odstartují neutišitelné vzpomínky, které Rebecu postupně dovedou k šokujícímu odhalení: její bratr byla ona sama. Dostane se k svým záznamům a zjistí svou diagnózu: hermafrodit – úspěšná klitoridální operace. Díky tomuto zákroku se Rebeca stala ženou a zároveň přišla o schopnost mít orgasmus.

Film „Oba“ se vyznačuje velkou přesvědčivostí a podmanivostí nejen proto, že je založený na skutečném prožitku režisérky filmu, ale také díky její filmové a vypravěčské zručnosti.

Projekce
Brno, Art, 10. 11., 20.00
Praha, Světozor, velký sál, 18. 11., 20.00

Gendernauti – Putování po genderových identitách

Gendernauts – A Journey Through Shifting Identities, Německo 1999, 86 minut, scénář a režie: Monika Treut
Film „Gendernauti“ se zabývá fenoménem genderové fluidity na konci milénia v Kalifornii. Je to film o kyborzích, lidech, kteří mění svá těla a mysl novými technologiemi a chemií. Snímek se zaměřuje na biologické ženy, které používají mužský hormon testosteron. Seznámíme se s předními postavami sanfranciského hnutí: Maxem Wolfem Valeriem, který nám bude číst ze své knihy, Maxem, Mužem, a Jordy Jonesem, který se věnuje umění internetu. Dále se můžete setkat s postavou Texas Tomboye a videoartem, které vytváří, Staffordem, jenž hledá nové obchodní možnosti a společně s Jordy Jonesem vede přední genderovou „nálevnu“, klub „Přísně tajné“. Dále se setkáme s Hildou, která spokojeně obývá prostor mezi mužskou a ženskou identitou, a dvěma mimořádnými ženami, jež podporují transgenderové jedince. Jednou z nich je sexuální bohyně Annie Sprinkle a druhou je bývalá Staffordova milenka a samozvaná matka Texas Tombole, bývalá modelka Tornádo.

Projekce
Brno, Art, 12. 11., 15.30
Praha, Světozor, malý sál, 14. 11., 21.30

Špatná výchova

La Mala Educatión / Bad Education, Španělsko 2004, 106 minut, scénář a režie: Pedro Almodóvar
„Špatná výchova“, zahajovací film loňského festivalu v Cannes, je posledním dílem jednoho z nejvýznamnějších současných režisérů Pedra Almodóvara. Najdeme tu řadu prvků typických pro Almodóvarův styl, i když tu na rozdíl od jeho předešlých filmů chybí silná ženská figura. Strhující příběh nás zavádí do Madridu roku 1980, kdy se setkají Enrique a Ignacio, dva bývalí spolužáci z klášterní školy, kterou navštěvovali v 60. letech. Enrique, úspěšný režisér, je zaujat Ignaciovým rukopisem novely, která mu oživí vzpomínky na jejich intimní sbližování, jehož svědkem a hlavním aktérem byl pedofilní páter Manolo.

Příběh má formu detektivního pátrání, během něhož se Enrique snaží odhalit záhadu ze svého dětství. Postupně tak dochází k odhalení pravých charakterů hlavních postav a k překvapivým dějovým zvratům. Film je vyprávěn v několika rovinách času a reality – částečně uvnitř filmu, který natáčí Enrique o společných zážitcích s Ignaciem. Skvělé výkony podávají všichni představitelé hlavních rolí, vyniká především Gael García Bernal (známý např. z „Mexické jízdy“ nebo z filmu „Amores perros“), který se představil v trojroli.

Projekce
Brno, Art, 9. 11., 20.00
Praha, Světozor, velký sál, 16. 11., 17.30

Wild Side

Wild Side, Francie, Belgie a VB 2003, český překlad do sluchátek, 93 minut, režie: Sébastien Lifshitz
Stéphanie je dvaatřicetiletá transsexuální prostitutka. Cítí, jak plyne čas, a často trpí depresemi. Nejraději by se vším skoncovala, ale sem tam se dokáže přese všechno přenést a prožít chvilky radosti i štěstí se svými přáteli, většinou rovněž transsexuály. Jedné noci potká v baru Michaila, ruského imigranta bez povolení k pobytu. Michail před příchodem do Francie bojoval v Čečensku a dezertoval. Žije z ruky do úst a živí se příležitostnými, špatně placenými pracemi, které mu dohazují majitelé ubytovny, v níž našel útočiště. Michail má o Stéphanii velký zájem, ta však již žije s třicetiletým Jamelem ze severní Afriky, který se rozešel s rodinou a občas se tajně živí prostitucí. Stéphanie si nedokáže mezi oběma muži vybrat. Trojice stojí před problémem, jak společně žít a milovat.

Snímek „Wild Side“ získal na Berlinale 2004 Cenu Manfreda Salzbergera a Cenu „Teddy.”

Režisér snímku Sébastien Lifshitz (1968, Paříž) studoval v letech 1987 až 1993 v Paříži dějiny umění. V tomto období pracoval mimo jiné také jako asistent kameramanky Suzanne Lafontové. V roce 1994 natočil svůj první krátký film „Il faut que je l’aime“. Další filmografie: jako režisér spolupracoval na filmu Claire Denisové „Nénette et Boni“ (1996), natočil středometrážní snímek „Les corps ouverts“ (1998), televizní film „Les terres froides“ (1999), mezinárodního úspěchu dosáhl romantickým příběhem o coming-outu „Presque rien“ (2000, uveden na 40 festivalech), „La traversée“ (2001) a „Wild Side“ (2003).

Režisér Lifshitz o filmu říká: „V první části filmu jsou to postavy, kdo vytváří příběh, ale pak vede příběh postavy. Chtěl jsem dosáhnout dokumentární věrohodnosti života lidí na okraji společnosti. Nejdříve film sleduje hrdiny tam, kde žijí: v ulicích Paříže, a podřizuje se jejich rytmu, rychlosti, nervozitě a záhadnosti. Ve druhé části film mění tón. Neočekávané životní události vyvedou postavy z jejich přirozeného teritoria na venkov v severní Francii.“

Projekce
Brno, Art, 4. 11., 22.00
Praha, Světozor, velký sál, 20. 11., 18.00 Převzato z webových stránek GLFF Mezipatra http://www.mezipatra.cz/gff-2005/

Shlédnuto: 6433x    |    Komentáře: 1    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License