inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
24.8.2019 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

FtM operace v Motole

Až na výjimky si snad každý transmuž klade otázku, co dál po základních operacích - tedy zda podstoupit nějakou úpravu genitálií a pokud ano, tak jakou. Naše přání jdou od prostého požadavku "aby to nevypadalo žensky" až po touhu co nejvíce se přiblížit vzhledem i funkcí mužským pohlavním orgánům.

Jelikož je stále spousta lidí, kterým nemá kdo poradit a dát jim pokud možno objektivní informace, pokusím se shrnout zkušenosti z jednoho ze dvou pracovišť v ČR - FN Motol.

Tato nemocnice má v nabídce dvě možnosti - metaoidioplastiku, tedy tzv. mikropenis a faloplastiku z tříselných štěpů. Doc. Jarolím většinou doporučuje jeden z těchto typů podle toho, jakou máte postavu - mohutnějším klukům "mikropenis" dělat nechce, prý snad z estetického hlediska?


Metaoidioplastika

Estetické hledisko ztrácí na významu hned ve chvíli, kdy se pacient probudí po operaci a zjišťuje, že jeho genitálie žádnou větší odlišnost od předchozího stavu nevykazují. Protože jsem si našel přesný popis techniky, shledal jsem, že náš jediný odborník odvádí solidně polovičatou práci.Tkáň budoucího mikropenisu má být obnažena a klitoris uvolněn tím, že se přetnou tzv. chordae na jeho spodní straně. Klitoris se tím napřímí a prodlouží. V zahraničí pak Dr.Browstein používá malé stydké pysky nejen k zakrytí ale také k rozšíření mikropenisu.U nás je praxe taková, že se klitoris neoddělí úplně, takže je délka stěny vrchní přinejmenším dvakrát delší než spodní. Prostě jako kdyby vám penis přišili k tělu, aby se nemohl postavit..! O prodloužení natož pak rozšíření nemůže být řeč; malé pysky se u nás používají na vytvoření močové trubice.

Tato prodloužená močová trubice je snad ve všech případech problematická, takže její "majitelé" nejenže jsou nuceni močit vsedě jako předtím, ale navíc to teče buď dvěma místy zároveň, nebo všude kolem, takže je to v podstatě opravdu jen na obtíž. Prozatímním výsledkem je tedy téměř neoddělený mikropenis a zhoršené močení VSEDĚ. Zašití pochvy může být také planým slibem...Dr.Brownstein dělá i uspokojivě vypadající imitaci skrota (šourku) - velké stydké pysky se přemísťují a vytváří se v nich kapsy pro testikulární implantáty, výsledný útvar pak připomíná mužské skrotum s varlaty. Následně či v další fázi je rozdělené skrotum spojeno tak, aby vytvořilo celistvý šourek. V některých případech se před vložením trvalých implantátů používají pro rozšíření skrotálních kapes expandéry.U nás se vše nechá na původním místě, pouze se dovnitř do velkých pysků vloží implantáty. Jak ukazuje smutná zkušenost, ne vždy se operatér trefí do správných pysků..

Vzhledem k tomu, že mikropenis zůstal téměř v původní poloze, implantáty jej utiskují. Pochopitelně ho to opticky nezvětší..

Faloplastika

Penis se v Motole dělá technikou laloků tříselných krajin. Laloky o rozměrech 11 x 24 cm se rotují a sešijí spolu ve střední čáře. V praxi jsou výsledky velmi proměnlivé, jak ukazují konkrétní případy; dva pacienti, kteří byli na operaci týden po sobě, přijeli z operačního sálu každý s "penisem" výrazně jiné velikosti a v průběhu hojení se vyskytovaly nejrůznější komplikace.

Jeden penis se po celé délce rozpadl hned po návratu pacienta domů, takže vznikla otevřená rána velikosti dlaně (samozřejmě odpovídajícího tvaru). V nemocnici pak všichni tvrdili, že je vše v naprostém pořádku. Reoperace se chystá téměř rok po první operaci!

Druhý z pacientů byl předčasně odeslán domů, protože bylo potřeba uvolnit lůžko někomu jinému, ač ani jeho "penis" nebyl v pořádku - na špičce začínala tkáň nekrotizovat (odumírat). Poměrně vyděšený pacient byl "uklidněn" tím, že zarudnutí ukazuje na počátek (léčivého) zánětlivého procesu...

Ani jeden z pacientů s faloplastikou nedostával preventivně antibiotika, jak se to běžně dělá při podobných zákrocích.

Kvalita péče

Celková úroveň péče ve FN Motol je mizerná s výjimkou sester, které toho ovšem moc nezachrání. Doc. Jarolím provádí kvůli pracovnímu vytížení vizitu cca jedenkrát týdně a to tak, že z půl metru nahlédne pod deku ležícího pacienta. Zbytek lékařského obsazení působí celkem nekompetentně, pročež svědčí i četné komplikace, s kterými odcházejí pacienti domů.

Informace o spokojených pacientech bez komplikací, které Doc. Jarolím předkládá na svých přednáškách, je proto třeba brát s velkou rezervou. Mnozí zde operovaní transmuži totiž cítí, že za dveřmi této nemocnice je nic dobrého nečeká a proto od jakýchkoli návštěv, natož reoperací (jakkoli potřebných) v Motole ustupují.

Souhrn

Cílem příspěvku nemá být pošpinění jména Doc.Jarolíma ani FN Motol. Transženy zde jistě mají jedinečnou možnost podstoupit kvalitně provedený zákrok. Pro transmuže má být ale souhrn těchto zkušeností ukazatelem, jenž je má nasměrovat do Brna k prof. Veselému, kde najdou příkladnou péči a kvalitní výsledek. Bohužel, dělá pouze faloplastiku. Na operatéra, který by dobře udělal metaoidioplastiku, si asi budeme muset ještě nějaký čas počkat..

Shlédnuto: 17184x    |    Komentáře: 3    |    Tipů: 2    |   
Translidé 2003-2019 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License