inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

MtF veteránka proti diskriminaci


Diane Shroer

Žaloba z důvodu pracovní diskriminace podaná transsexuální veteránkou (MtF) americké armády vůči knihovně amerického Kongresu pokročila na základě pátečního rozhodnutí federálního soudu. V případě Diane Schroer soud shledal, že pohlaví není pouze záležitostí chromozómů. Tím rozhodl o tom, že federální zákon na ochranu před diskriminací na základě pohlaví se vztahuje také na diskriminaci založenou na pohlavní identitě.

"Nemohla jsem pochopit, že země, pro kterou jsou riskovala svůj život, může zastávat názor, že je v pořádku připravit mě o práci jenom proto, že jsem transgender," uvedla sedmačtyřicetiletá veteránka Schroer: "Až současné rozhodnutí obnovilo mou důvěru v naši vládu." Schroer podala svou žalobu spolu s Americkou unií občanských svobod (American Civil Liberties Union - ACLU) druhého června 2005.


Ve staré roli..

Schroer působila při vedení operací v oblasti národní bezpečnosti jako kvalifikovaný důstojník zvláštních jednotek. Po odchodu z armády, v jejíchž řadách strávila 25 let svého života, požádala v Kongresové knihovně o místo výzkumného analytika v oblasti mezinárodního terorismu. Záhy ji bylo nabídnutu místo, které okamžitě přijala.

Před nástupem do zaměstnání sdělila svému budoucímu nadřízenému, že je v procesu pohlavní transformace a ráda by se v novém zaměstnání prezentovala jako žena. Den poté ji její nový nadřízený oznámil, že nemůže nastoupit na své místo, neboť by to ohrozilo zájmy Kongresové knihovny.

Obvodní soud v District of Columbia (oblast hlavního města Washingtonu) odmítl argument vlády, že diskriminace transgender lidí není formou diskriminace na základě pohlaví. Soud rozhodl, že lidská pohlavní identita je ovlivněna komplexem biologických jevů genetického, gonadálního, hormonálního a neurobiologického charakteru. Ty se ve své vzájemné interakci podílejí na vytváření sociálních, psychologických a právních konceptů pohlavní identity.

Soud zdůraznil tuto komplexitu a na jejím základě rozhodl, že diskriminace vůči translidem je v rozporu s federálními zákony, neboť se jedná o formu pohlavní diskriminace. Soud rozhodl v této otázce na základě slyšení týkajícího se faktů o povaze a vývoji pohlavní identity.

"Dnes vyslal soud silný signál ke všem zaměstnavatelům, že diskriminace translidí v zaměstnání nebude dále tolerována," řekla Sharon McGowan, právní zástupkyně projektu ACLU věnovaného lesbám, gayům, bisexuálním a transgender lidem.

Žaloba vinila Kongresovou knihovnu, že protizákonně odmítla zaměstnat Diane Schroer, čímž porušila Zákon o občanských právech (Civil Rights Act). Knihovna se bránila tvrzením, že translidé nejsou chráněni tímto zákonem. V pátek 31.3.2006 však byla tato obhajoba zamítnuta a tím se otevřena cesta k dalšímu projednávání celého případu.

Shlédnuto: 5542x    |    Komentáře: 3    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License