inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Nechce zůstat mužem

Žijí spolu už patnáctý rok. Mají se stále rádi, a přece se budou muset rozvést. On se vedle ní zvolna proměňuje v ženu. Tomáš je transsexuál a před půl rokem mu speciální komise povolila hormonální léčbu. Do sexuologické ordinace ho přivedla manželka.

"Byli jsme spolu sotva tři roky, když mi to začalo docházet," vybavuje se paní Marta. "Jednou si manžel nalakoval nehty na rukou i na nohou. Všimla jsem si, že ho to vzrušilo. Jindy jsem se vracela domů s taškou plnou dobrot, a tam mě čekal šok: manžel mi otevřel v podvazkovém pásu, výrazně nalíčený. To už jsem nemohla pochybovat."

Štíhlá černovláska s živýma očima sedí na koberci v obýváku a upíjí kafe. Dnes už je vyrovnaná s každou možností. Tehdy zapátrala ve svých neúplných znalostech a na rovinu se manžela zeptala, jestli je transvestita, nebo něco takového. "V rozpacích pokrčil rameny a vysoukal ze sebe, že by mu pomohlo, kdyby se přede mnou nemusel ostýchat. Zkoprněle jsem přitakala."

Po poradě s psychologem mohla Marta střízlivě hodnotit svoji pozici. Uklidnilo ji, že se manželova deviace nevyvine v agresivní formu, věděla ovšem také, že se s tím nedá nic dělat. Bylo to zrovna den před jeho třicátými narozeninami. Vyplašený Tomáš očekával, jak se jeho žena zachová. Seděla v sousedním pokoji a v duchu si přehrávala uplynulá léta. To, jak ji podržel na počátku jejich manželství, kdy po těžké gynekologické operaci vyslovili lékaři osudný verdikt, že nemůže mít dítě. Oba si potomka přáli a ona mu tenkrát v zoufalství nabídla rozvod.

Vyšla jsem pak z domu a několik hodin bloumala ulicemi," vzpomíná Marta. "Po návratu jsem před něho mlčky položila dárek k narozeninám: dámskou noční košilku. Byl bez sebe radostí - bylo tím řečeno vše. Příští vánoce od ní už samozřejmě dostal dámské boty devítky a pudr. Věděla, že jen takové dárky ho opravdu potěší. Byla do něj pořád Zamilovaná.

Na rozdíl od své vitální ženy je Tomáš zranitelný, nespokojený ve svém velkém těle. "Už před pubertou jsem se cítil nějak divně," vzpomíná téměř stodevadesáticentimetrový muž. "jenže dřív nebyla žádná osvěta, nikdo mi nic neřekl a já se nedokázal nikomu svěřit. ono je to totiž nesdělitelné. Teprve mnohem později jsem se z knížek dozvěděl, že se transsexualismus dá řešit. To byla úžasná zpráva. Když mne pak Marta přistihla v dámském oblečení, přiznal jsem se jí, že jako chlap už prostě na světě nemůžu vydržet."

Po nezbytných vyšetřeních na sexuologickém oddělení brněnské nemocnice v Bohunicích byla diagnóza Tomášova transsexualismu potvrzena. Jenže při tak závažném zákroku, jakým je změna pohlaví, lékaři nespěchají a opakovaně zvažují individuální situaci pacienta. První žádost o hormonální léčbu komise, složená ze specialistů různých profesí, zamítla.

Sexuoložka Dagmar Bártová vysvětluje původní stanovisko komise mimo jiné netypickými rysy Tomášovy úchylky. "Pacienta nepřitahují muži a po skončení léčby bude mít pravděpodobně homosexuální orientaci."

Tomáš se po zamítnutí léčby zhroutil. "Přišel z práce, dal mi pusu, pochválil oběd a lehl si na pohovku hlavou ke zdi. Tak mu to vydrželo skoro rok. Prostě ztratil chuť žít a já jen trnula, kdy se rozběhne s provazem do lesa. Až jednou jsem přišla z nějaké oslavy s mírnou špičkou a začala ho z té postele tahat. Poprvé jsme na sebe křičeli, já mu nadávala, že je bábovka a ať to u té komise zkusí znovu. Sama jsem sedla ke stolu a v dopise vylíčila jeho stav doktorce Bártové. Na druhý pokus jsme vyhráli.

Už přes půl roku chodí Tomáš na hormonální injekce. Jeho fyzické potíže okamžitě ustaly. Začínají mu růst prsa, ale ničím jiným zatím ženu nepřipomíná. Ví, že má před sebou dlouhou cestu, ale chce dojít až do konce a podstoupit i operaci. Své proměny se nebojí. Neděsí ho skutečnost, že v polovině svého života začne žít v jiné roli. Je srozuměn i s tím, že zřejmě nebude patřit mezi přitažlivé ženy. Od sladění zevnějšku se svou duší si slibuje ohromnou úlevu, ačkoliv za ní musí zaplatit rozchodem s manželkou. Je to pro něj vysoká cena.

Byla jeho první ženou, když se v sedmadvaceti poznali. Unavená z prvního manželství oceňovala Tomášovu zdrženlivost, měla pochopení pro jeho neobratnost. "Znali jsme se ze školy, často si povídali a on mne jednou požádal o ruku. Vyrazilo mi to dech - do té doby jsme si nedali ani pusu," vzpomíná pobaveně Marta. "On nevěděl, co je ženská, ale se sexem neměl žádné problémy. Já jsem tehdy zrovna studovala biologii, tak jsem prostě vzala tužku a všechny náležitosti mu nakreslila. U těchto lidí to funguje jako když tleskne." Imponovala jí jeho bezelstnost a čistota, nikdy na ni nebyl hrubý, věděla, že se na něj může spolehnout.

Pro problém, který spolu musí vyřešit nyní, však neexistují žádné předlohy. Ani jeden z nich neví, jak budou žít dál. Změnu jména a občanského průkazu lze vyřídit snadno, žádná legislativa ale neříká například nic o okamžiku, kdy se mají dát rozvést. Čtyřicátnice Marta přiznává, že sex je pro ni důležitý. Nevylučuje tedy, že ve chvíli, kdy manžel bude jiný, bude muset jeden z nich z domova odejít. Tomáš si nedovede představit, co bude PAK. Přesto po té chvíli touží. Netuší, zda bude ještě schopen najít životního partnera, či spíše partnerku.

Marta je manželovi oporou, ale zároveň ho i varuje. "Ženy to mají mnohem těžší, protože minulý systém chlapy deformoval, takže zdaleka nezastanou tolik, co my," míní Marta, která si k práci v kanceláři přibrala ještě domácí šití. Průmyslováka Tomáše po deseti letech propustili z fabriky a zatím nenašel jiné místo. Pozoruje manželku, když pracuje s textilem, je prvním kritikem jejich výtvorů a někdy ji i pomáhá. Dovedl by si představit, že si otevřou butik - jako kamarádky.

Marta si myslí, že by se měl Tomáš před dovršením své metamorfózy v ženu ze společného domku kvůli lidem na čas odstěhovat a později se vrátit třeba jako ovdovělá sestřenka. Nerada by ho ztratila. Jak sama říká - kvality člověka nespočívají v jeho pohlaví. "Po tomhle světě nechodí zas tak moc lidí, kteří za něco stojí, proto bych chtěla, abychom zůstaly přítelkyně. I když bude mít Tomáš jinou intimní výbavu, bude to pořád ten samý člověk," říká Marta pevně.

Jména osob jsou změněna

Shlédnuto: 1930x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License