inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
9.8.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Sexuální revolucionář

Někteří jej oslavují jako sexuálního osvoboditele, jiní jej pro jeho názory zatracují a žádají cenzuru jeho děl. Spisovatel Patrick (dříve Pat) Califia má na svém kontě přes 20 knih a nespočet článků v mnoha GL a feministických časopisech. Ve svých textech se zaměřuje především na lesbickou a S/M sexualitu a obhajobu svobody sexuálního vyjádření mezi souhlasícími dospělými.

Životní příběh

Califia se narodil mormonským rodičům 8.3.1954 v Corpus Christi v Texasu. Otec byl zlostný a násilnický, matka zas fanaticky zbožná.

První povídky a básně začal psát ještě před nástupem do školy. Jakožto vynikající student dokončil střední školu o rok dříve nežli je běžné a v roce 1971 nastoupil na University of Utah. Seznámil se zde s řadou leseb a uvědomil si svou vlastní sexuální orientaci. Zamiloval se do jedné studentky, ta však jeho lásku neopětovala.

Rodiče se s jeho orientací nechtěli smířit a rozhodli se jej proto poslat do psychiatrické léčebny. Califia se kvůli tomu nervově zhroutil. Následně opustil univerzitu a odstěhoval se do San Francisca (1973), kde se začal angažovat ve feministickém, lesbickém a protiválečném hnutí. Nová rodina, kterou si v rámci lesbicko-feministického hnutí našel, vydržela jen 2 roky - v roce 1975 byl kvůli své obhajobě a přihlášení se k sadomasochismu z komunity vyloučen. Místo toho jej do svých řad přijala lesbická S/M komunita, která v něm nalezla svého nejvýznačnějšího hlasatele a aktivistu.Transgender

Nejlepší bude, když nechám promluvit Califiu samotného:


"První událostí, která k tomu [rozhodnutí začít brát testosteron] přispěla, byla má menopauza v 45-ti letech. Měl jsem silné návaly, bolesti a narušenou paměť.. Když mi ale můj doktor navrhl estrogenovou substituci, zhroutil jsem se a rozplakal. Bylo mi jasné, že dobrovolné užívání estrogenů, které jsem od puberty nenáviděl, je pro mě zhola nemožné.

Druhou událostí, která to umožnila, byla smrt mé matky v roce 1998. Když jsem poprvé uslyšel o její nemoci, pomyslel jsem si: 'Nyní když budu chtít, můžu začít brát testosteron' a vzápětí jsem se vylekal. Nikdy jsem si vážně nemyslel, že by tohle mohla být volba pro mne.

Když jsem se o tom bavil se svým terapeutem, uvědomil jsem si, jak děsivá pro mne byla obviňující nenávist, kterou mi má matka vyjadřovala kvůli mé homosexualitě. Nedokázal jsem si ani představit, jak odporně by se ke mě chovala, kdyby věděla o mé transsexualitě. (...) Přijde mi opravdu smutné, že až matčina smrt mě umožnila realizovat tuto část mého já, ale přesně tak to bylo.

Mým cílem je cítit se lépe ve svém těle. Jsem si přitom vědom toho, že zvenku to vypadá jako 'stávání se mužem'. Je také pravda, že když jsem byl malý, každému jsem říkal, že ze mě bude chlapec a puberta pro mne byla extrémně traumatizující. Myslel jsem ale, že se se svým tělesným diskomfortem vyrovnám tak, že se stanu jiným typem ženy, že budu bojovat se sexismem a misogynií u sebe i u druhých. Ve svých 46-ti jsem v tomto směru udělal vše, co bylo v mých silách, přesto jsem stále hluboce nespokojen se svým tělem a genderovou prezentací. Nemohu říci, že bych se cítil 'jako muž uvězněný v ženském těle', protože to není pravda. Cítím se jako transgender."Otec


Rodina: Patrick, Blake a Matt

Poté, co začal užívat hormony, žil Califia nějaký čas s dalším bisexuálním FtM. Oba dva si velmi přáli dítě a tak když musel jeho partner Matt kvůli nežádoucím účinkům načas vysadit testosteron, rozhodli se pro umělé oplodnění. Biologickou matkou dítěte se přitom stal Califiův přítel. Celou záležitost předem konzultovali s několika lékaři, kteří jim potvrdili, že jakkoli netradiční je jejich situace, pro dítě by to žádné ohrožení znamenat nemělo. Těhotenství skutečně proběhlo bez problémů a dítě se narodilo zcela v pořádku. Autismus, který se u chlapce později objevil, neměl žádnou spojitost s Mattovým užíváním testosteronu. Později se oba partneři rozešli, se svým synkem je ale Califia i nadále v kontaktu.Califia dnes

Od roku 2002 trpí Califia fibriomyalgií, autoimunitním onemocněním, které způsobuje odumírání nervů. Není sice připoután na vozík, poškození inervace v rukou mu ale značně ztížilo psaní. Navzdory bolestem a únavě se však snaží účastnit konferencí a setkání leather a S/M komunity a i nadále pokračuje v tvorbě.

Již několik let se živí jako rodinný a manželský poradce zaměřující se na GLBT klientelu. Říká, že lidé si jej volí jako terapeuta ani ne tak proto, že by se jejich problém týkal sexuální oblasti, ale spíše ze strachu, že jinde by kvůli své sexualitě narazili na předsudky, nepochopení či neznalost poradců.

Califia je také pastorem Následovníků spirálové cesty.

Tvorba

Califiovu tvorbu lze rozdělit do několika hlavních kategorií: na esejistické práce, beletrii a poezii a na rady v časopiseckých sloupcích. Za svou sbírku krátkých povídek s názvem Macho Sluts(1988), román Doc and Fluff (1990) a za své poradní sloupky v The Advocate (přispívá od r.1981), byl nominován na Literární cenu Lambda.

Califiovy práce jsou v rámci GLBTQ komunity vnímány značně rozporuplně. Někteří se bojí, že jeho názorné líčení S/M praktik komunitu ještě více stigmatizuje, jiní jej oslavují za jeho otevřený a pozitivní postoj k sexuální různorodosti ve všech jejích podobách. Různé sexuální identity, praktiky a fantazie nestojí totiž podle Califiy v protikladu, ale jsou součástí jediného kontinua.

Pro translidi je asi nejzajímavější jeho kniha Sex Changes: The Politics of Transgenderism. Prostřednictvím historické analýzy, autobiografií a rozhovorů zde zkoumá "vývoj, jakým procházelo vnímání sebe samých u genderově nekonformních lidí i jejich vnímání okolní populací." Stejně jako řada dalších, i Califia doufá, že "jednoho dne se gender stane dobrovolným systémem pro sebevyjádření, užívaným čistě pro zvýšení potěšení z jedinečnosti těch druhých."

Homepage

http://patcalifia.com

Shlédnuto: 5628x    |    Komentáře: 1    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License