inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Transforum připomene osud transsexuálů, uspořádá pietní akci

PRAHA 30. června (ČTK) - Sdružení TransForum chce v červenci veřejnost upozornit na nelehký osud transsexuálů. Chystá se uspořádat pietní shromáždění či pochod k uctění osmadvacetileté Jiřiny z Plzně, která spáchala sebevraždu. Studentka matematiky si vzala před pár dny život kvůli neustálému oddalování operace, jež měla dokončit její přeměnu z muže v ženu.

"Z menšin jsme nejohroženější. Zatímco třeba někteří homosexuálové svou orientaci mohou tajit, my musíme s přiznáním ven. My svůj život nehrajeme, chceme ho žít," řekla ČTK Miluše Šubrtová z TransFora. Sama před časem operativní změnu pohlaví podstoupila. Již dříve uvedla, že pokud by zákrok neabsolvovala, nemohla by dál žít.

Podle odborníků za nesoulad biologického a psychického pohlaví může nepatřičná dávka hormonů, kterou obdrží plod v matčině těle někdy ve třetím až pátém měsíci těhotenství.

Naprogramuje se tak budoucí pohlaví dítěte bez ohledu na jeho tělesnou schránku. Život v těle opačného pohlaví někteří vyřeší převlékáním, pro jiné představuje muka. Po přiznání své skutečné identity ztrácí většina transsexuálů obvykle své známé, mnohdy se od nich odvrátí i rodina. Opuštěnost a oddalování zákroku mnozí z nich neunesou a ukončí svůj život, jako to učinila i Jiřina. "Sebevraždy jsou u lidí našeho druhu závažný problém," řekla Šubrtová.

Dodala, že pietní akce nebude jen vzpomínkou na mladou ženu z Plzně, ale na všechny podobné oběti a utlačované na celém světě nyní i v minulosti. Transsexuálové například v dobách nacismu končili stejně jako homosexuálové v koncentračních táborech. S TransForem se podle Šubrtové spojila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, s níž by mělo sdružení v budoucnu spolupracovat.

Organizace TransForum se snaží pomáhat lidem, kteří se narodili jako muži či ženy, ale cítí se být osobami opačného pohlaví. Uděluje i své výroční ceny za přínos komunitě. (ČTK)

Shlédnuto: 1699x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License