inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
3.6.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Planeta Gender

PRAHA - Planet Gender je fotografický a výzkumný projekt o lidech, kteří překračují hranice mezi gendery. Žurnalistka estelle Slegers a dokumentární fotograf Marc De Clercq od května 2003 připravovali rozhovory s holandsky mluvícími transexuály a transgendery, male-to-female a female-to-male, a to před operací i po operaci. V budoucnu by se měl Planet Gender stát mezinárodním projektem věnovaným kulturním, sociálním, sexuálním, historickým a ekonomických aspektům transgenders na celém světě.

Představy o transexualitě a transgenderismu se v různých částech světa liší. Někteří tyto lidi považují za "hříčku přírody", jiní je označují jako gaye/homosexuály a další nepotřebují užívat žádné speciální označení. Tato tematika je stále tabu, byť přibývá lidí, kteří translidi akceptují. Důvod: neznámí, nemilovaní…?

Genderová identita

Buďme přesní. Transsexualita není o sexu, ale o genderu. Gender hovoří o našem biologickém, fyziologickém, sociálním a právním statutu. Pocit nebo mentální zkušenost být mužem či ženou v uvedených oblastech se nazývá genderová identita. Když fyzické sexuální "charakteristiky" nejsou shodné s psychologickým genderem, hovoříme o genderové dysforii - to je stav, "kdy je osoba nešťastná kvůli připsané genderové roli a cítí, že on/ona by měl(a) být někým jiným, než jak ji společnost vnímá."

V poslední době se termín transgender používá k popisu všech osob, které ve svém životě uplatňují role a chování opačného pohlaví, ať už jsou transvestité, transsexuálové nebo transgenders. Všichni mají jeden společný cíl: dosáhnout vyvážené genderové identity.

První krok

Na kongresu Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association (září 2003) v Gentu byla představena první část projektu. která představila portréty sedmy translidí. Text psaný v první osobě je vybrán z přepsaných rozhovorů o minulosti těchto lidí a jejich pohledu na genderové otázky. Fotografie vznikaly doma, na nejoblíběnějších místech dotazovaných nebo ve studiu.

Sedm portrétovaných

  • Frieda je 15 let ženou.
  • Jean je před operací female-to-male.
  • Mareille je právě po operaci, stala se ženou.
  • Nancy je transgender male-to-female: ženou doma se svou manželkou a mužem v práci.
  • Patrick je transgender male-to-female, ženatý, má dceru.
  • Rositě je 59 let, neoperovaná male-to-female: prozatím se rozhodla, že neabsolvuje změnu pohlaví.
  • Sven je před operací female-to-male. Souhlasil, že můžeme sledovat celý proces jeho přeměny.

Reakce téměr 300 specialistů z celého světa, kteří navštívili HBIGDA kongres, byly velmi pozitivní a povzbuzující. O výstavě také informovala lokální a národní média (včetně rádia a televize).

Budoucnost

Tvůrci projektu chtějí v projektu pokračovat a oslovit více lidí ve Flandrech a Holandsku. Příští rok budou následovat další západní státy a poté i země z jiných regionů. PlanetGender.com chce prozkoumat kulturní, sociální, historické, ekonomické a sexuální aspekty transgender lidí na celém světě. Hlavní otázka je: Proč některé kultury vnímají tyto lidi negativně, zatímco jiné jim přisuzují zvláštní status?

"Chtěli bychom prostřednictvím osobních příběhů, výpovědí a anekdot vypátrat, jak translidé žijí v rámci různých kultur. Převlékání, transgenderismus a transsexualita znamenají v různých kulturách různé věci. Některé kultury například věří v existenci tzv. "třetího pohlaví", které kombinuje vlastnosti mužů i žen," přibližují smysl projektu jeho autoři.

Muži často používají náboženské zdůvodňování, proč přebírají ženské role (jako hijra v Indii) a ženy mají při přebírání mužských rolí ekonomické a sociální motivace (např. vdovy v Albánii). V historii hráli transgenders důležitou roli v různých náboženstvích. Všudypřítomný fenomén překračování genderu slouží k uvědomění si, že lidství zahrnuje více než jen "mužské" a "ženské" a že v každém z nás se nachází elementy obou pohlaví.

Výzva tvůrců projektu

"Ačkoliv není jednoduché v některých kulturách vypátrat transgenders, víme, že tam jsou. Existují antropologické a etnografické výzkumy o těchto lidech, ale často najdeme pouze jméno kmene nebo skupiny, aniž bychom věděli další podrobnosti. Průzkum už jsme udělali, ale jakákoli informace, kterou nám můžete poskytnout, velmi pomůže mně a Marcovi v naší práci.

Oceníme také reference k dalším zdrojům, včetně lidí, knih, článků, časopisů a čekoholi dalšího. Znáte kontakty na transgender lidi ve světě, jste transgender? Prosím, napište nám na náš email (infoplanetgender.com). Všechny informace budou velmi přísně střeženy."


Estelle Slegers
(Belgie, 38) - novinářka. Po ukončení studia chemie žila několik let v zahraničí. Když se vrátila začala pracovat v rádiu a televizi jako novinářka. Později pracovala jako ředitelka sociálně-uměleckého projektu Mobile House of Arts v Bruselu. Nyní pracuje s texty, videem a kresbou, na volné noze.


Marc de Clercq
(Belgie, 34) - dokumentární fotograf. Studoval fotografii v Gentu (Belgie) a Praze (Česká republika). Cestoval po Středním Východě. V rámci projektu Mobile House for the Arts začal svůj projekt mobilního foto studia, v rámci kterého portrétoval lidi před černým pozadím. Pracuje na volné noze.

Shlédnuto: 2243x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License