inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
20.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Pohlaví není předurčeno

Proč se většina lidí cítí divně při pohledu na transvestitu? Umíme dobře definovat, co je žena a co je muž? Někteří západní výzkumníci si nyní kladou tyto otázky ve snaze ukázat, že "pohlaví není předurčeno, ale společensky vytvořeno".


Judith Butler

Před 15 lety v USA tehdy čtyřiatřicetiletá feministická filozofka Judith Butlerová vydala knihu Gender trouble - Trampoty s pohlavím. Od té doby bylo dílo přeloženo do 17 jazyků (podle dostupných zdrojů ne do češtiny, ale do slovenštiny jako Trampoty s rodom), přestože je velmi těžké ho číst. Nyní se tu a tam objevují reedice, které ihned vyvolávají polemiku.

Analýza knihy vychází ze špatného pocitu, který může vyvolat pohled na transvestitu, "když si již nejsme jisti, zda viděné tělo patří muži, nebo ženě". Transvestita se může jevit jako špatná kopie originálu, ideálu, který by byl ženou s velkým Ž. Butlerová spíše rozvíjí myšlenku, že určitým způsobem jsme všichni "imitacemi", "samozřejmě nepodařenými kopiemi". Snažíme se přilnout k normám pohlaví a jeho sexuality, ale nikdy se nám to úplně nepodaří, ani heterosexuálům.

Francouzský sociolog Eric Fassin se ptá: "Neznázorňují snad muž přehrávající svou mužnost nebo žena zdůrazňující nadmíru svou ženskost hru pohlaví, a to stejně jako ten nejzženštilejší gay nebo nejmužštější lesbička?"

Profesorka z Kalifornské univerzity Butlerová naplnila sál, když měla v květnu ve Francii konferenci o své filozofii. Žije s jinou ženou, se kterou vychovává dítě.

Francouzská spisovatelka Simone de Beauvoirová, autorka Druhého pohlaví, říkala: "Nerodíme se ženou, stáváme se jí." Butlerová jde dále: podle ní se žádná žena úplně ženou ani nestane... Nejen, že pohlaví podle ní není dáno předem, ale je to proces, který probíhá neustále a částečně tak, aniž bychom to chtěli a věděli.


Judith Butler

Eric Fassin podotýká, že pro většinu lidí má problém jednoduché řešení: vytáhne se dítě z mateřského břicha a hned se vidí, zda je to kluk nebo holka. "Jenže problém vyřešen není. Naše sexualita není dána jen přírodou, jedná se o nekonečnou práci. Mám být mužem, nebo ženou, ale jak se ztotožnit s očekáváním okolí?" říká tento pedagog. Zdůrazňuje, že normy se projevují stále méně zjevně, ale to podle něj neznamená, že každý dělá, co chce.

Do debaty se zapojil i Vatikán. Takzvaná teorie pohlaví rozvíjená Butlerovou a odmítající tradiční společenské role muže a ženy vede podle sídla římskokatolické církve k nové kultuře, ve které nebude manželství, mateřství, rodina, zato všemožné, nepředstavitelné sexuální praktiky.

"Teorie pohlaví způsobí více škody než ty, které způsobila marxistická ideologie," prohlásil vyslanec Vatikánu Tony Anatrella při prezentaci pětatřicetistránkového pojednání na obranu rodiny, života a etiky. Vatikán v něm navrhuje novou definici pohlaví: "Pohlaví je schopno přijímat vnější i vnitřní vlivy na lidskou bytost, ale musí se podrobit přírodnímu řádu, který je již dán v těle."(čtk)

Shlédnuto: 7076x    |    Komentáře: 5    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 4 |        Creative Commons License