inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
31.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Potřebovali symbol mužství

„Potřebovali symbol mužství," říká o lidech, kteří se nemohli ztotožnit se svým pohlavím dr. Blanka Černá, spolupracovnice ústeckého soukromého plastického chirurga dr. Jana Ruse.

Koncem sedmdesátých let začali v ústecké nemocnici jako první v republice pomáhat lidem při změně pohlaví. Původně se při změně ženy v muže odstraňovaly pouze prsy, ale mnohé se dožadovaly, aby jejich proměna v muže byla dokonalá. Jak poznamenává dr. Rus, vlastně ho k této náročné operaci přiměly sestry na sále. „Tak pro ně něco udělejte," pobízely.

Operačních technik, jak „vymodelovat" mužský pohlavní úd, existuje několik, ale žádná nenahradí "božskou tvůrčí dílnu". Že nemůže dojít k oplodnění, je jistě každému známo, ale že takto vzniklý muž močí jako žena, to už známo není. Aby se i v tomto směru mohl „jinotělec" cítit opravdovým mužem, musel by se vyřešit technicky velice náročný problém, jenž má nesmírné množství možných komplikací.

Po prostudování problému v odborné literatuře, došel dr. Rus k závěru nabídnout zájemcům nový úd, schopný technicky dobře proveditelného pohlavního styku, ale zachovávající močení vsedě.

Proměna probíhá v několik etapách. Po odstranění prsů přicházejí na řadů gynekologové. Odstraňují se vaječníky, aby se zabránilo působení ženských hormonů, děloha se odoperuje kvůli menstruačnímu krvácení a zruší se stěny pochvy. Zůstanou jen nefunkční stydké pysky. Teprve potom se ujímá své role plastická chirurgie. Samotné vytvarování penisu se provádí tak, že se vyřízne pruh kůže a podkoží z břišní oblasti. Stěny se sešijí do válce a přikryjí kůží seříznutou ze stehna. Tak vzniká válec spojený s tělem u pupku a v oblasti ochlupení. V konečné fázi operace se horní stopka válce odřízne a vytvaruje se žalud. Po zhojení, které trvá několik měsíců, je možné dosáhnout plného sexuálního uspokojení. Nový penis je polotuhá a uvnitř kůží vystlaná dutina, kam se může pro zpevnění vložit tyčinka. Dr. Rus to pro své tehdejší pacienty vyřešil jednoduše. Do zkumavky vložil epoxyd. Po ztuhnutí a odstranění skla tak vznikla ideální pomůcka.

Dnes už se v Ústí nad Labem tyto operace neprovádějí. V podmínkách soukromé ambulantní plastické chirurgie jsou tyto náročné operace neuskutečnitelné. Škoda. U nás je daleko více těch, kteří touží být mužem (v USA je tomu naopak). A z rozhovoru s těmi, kteří tuto proměnu podstoupili, vyplývá, že být zajatcem vlastního těla není rozhodně nic příjemného. Přitom pomocnou ruku jim u nás zatím může nabídnout jen brněnská plastická chirurgie.

Shlédnuto: 2048x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License