inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
24.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Proč vojsko odmítá ženu, jež byla mužem?

Armáda stojí před problémem, s jakým se až dosud nesetkala. Chce v ní pracovat jako profesionál žena, která byla ještě před rokem mužem. Vojsko ji kvůli tomu nechce přijmout. Jaroslava Brokešová to považuje za diskriminaci.


JIŘÍ...

V letech 1984-86 absolvoval Jiří
Brokeš základní vojenskou službu
v Kroměříži u raketového vojska
...JAROSLAVA

Teď se chce Jaroslava Brokešová
do armády vrátit, ta ji kvůli změně
pohlaví nechce.




Praha - Jaroslava Brokešová možná změní vojenské předpisy, jež zakazují práci v armádě lidem, kteří si operací nechali změnit pohlaví. Ministr obrany Karel Kühnl totiž prohlásil, že je nesprávné, jestli Brokešovou vojsko odmítlo jen kvůli změně pohlaví. "Nutímě to k úvahám o změně vyhlášky. Nechal jsem se o případu informovat a zvažuji, jakým způsobem k této situaci přistoupím," řekl Kühnl.

Vyhlášku, jež zakazuje lidem s "poruchou sexuální identity" pracovat v armádě, schválil parlament v roce 1999. Tehdy pro ni zvedl ruku i poslanec Kühnl.

Nejde o nemoc

Podle primáře psychodiagnostického oddělení vojenské nemocnice v Praze- Střešovicích Jiřího Klose jsou transsexuálové psychicky labilní, což může být ve vypjatých situacích nebezpečné. Jenže Brokešová namítá: "Nejsem už transsexuál. Fyzicky, psychicky i právně jsem pro všechny úřady normální ženská. Jen ne pro armádu," protestuje. Dodává, že "poruchou sexuální identity" už od loňského června, co byla na operaci, netrpí.

S tím souhlasí i sexuologové, kteří dokonce armádní vyhlášku považují za diskriminaci. Třeba sexuoložka Hana Fifková zdůrazňuje, že změna pohlaví není žádná nemoc, která člověka handicapuje. "Naopak, když si transsexuál změní pohlaví, je spokojenější a také odolnější. Proč by to mělo vadit armádě, když to nevadí policii? Znám několik mužů - policistů, kteří byli dříve ženami, a nemají s proměnou potíže," říká sexuoložka.

Její slova potvrzuje náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně: "Osobně s tím nemám problém." Podle Fifkové by si armáda měla vážit toho, že v ní chce Brokešová sloužiT: "Už martyrium, jímž prošla, vypovídá o její odvaze."

Tu oceňuje i primář Klose, který s přijetím Brokešové do armády souhlasí - i když jen podmínečně a jen pro práci, kde nebude vystavena vypětí. Užitečná by mohla být třeba v kanceláři. V případě nasazení v Iráku či Afghánistánu je ovšem "kategoricky proti". Každopádně přijetí Brokešové do armády by považoval za velký precedens, na který by si armáda teprve musela zvyknout.

Advokátka Dagmar Raupachová považuje postup armády za diskriminační, protože Brokešová je podle práva ženou jako každá jiná a to jí nemůže nikdo, ani armáda, upřít. Říká, že za diskriminaci by jednání vojáků téměř jistě označil i soud, pokud by se na něj žena obrátila.

Brokešová má zatím patnáctidenní lhůtu na odvolání proti zamítavému stanovisku armády a zvažuje, jestli se odvolá.

Shlédnuto: 2853x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License