inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
17.1.2022 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Průvodce operativní změnou pohlaví pro dívky 3. tisícíletí

Ahoj holky, ... tady orel - tady orel ..., jmenuji se Romy a je mi 26 let. Svou přeměnu jsem prospala v hluboké narkóze 19.12.00 a na klinice strávila zlomové vánoce 00-01.
Mám upřímnou radost, protože vše proběhlo rychle čistě a bez komplikací. Každé tělo se s operací vyrovnává jinak, proto berte mé subjektivní dojmy a pomluvy jako orientační. Přesto věřím, že některé informace a drby využijete.
Máme štěstí ! Věhlas urologické kliniky zní díky špičkové odbornosti daleko za hranicemi České republiky. Přeji Vám mnoho legrace, úspěšné pooperační hojení a šťastný vstup do dívčí puberty.

Měsíc před operací

Vítězoslavně předáváte doc.Jarolímovi rozhodnutí odborné komise ředitelství VNF v Praze, jež souhlasí se zahájením chirurgických zákroků (tzv.konverze) směřujících k definitivnímu završení změny pohlaví. Pan doktor si do počítače uloží důležitá fakta týkající se dosavadní léčby, zevrubně si prohlédne vaše genitálie a domluví si s vámi termín operace. Podepíšete tzv. revers, kde potvrdíte, že si uvědomujete nevratnost výše požadovaných chirurgických zákroků a další rizika spojená s operací. Na rozloučenou dostanete od sestřičky seznam požadovaných předoperačních vyšetření určený pro vašeho obvodního lékaře.

Týden před operací

Vysaďte hormonální preparáty. Zbývá sedm dní !

Den před operací = nástup na kliniku

s sebou: předoperační zprávu od vašeho obvodního lékaře a výsledky všech požadovaných vyšetření, registrační kartu zdravotní pojišťovny, osobní léky, věci osobní potřeby, přezůvky, župan, 1-2 bavlněné noční košile, vibrátor, cca 50 lubrikovaných prezervativů, hygienické dámské vložky.

Na klinice panuje téměř vojenský řád. Proto dodržte určenou hodinu nástupu (7 hod.). Po vyřízení formalit v přijímací kanceláři vás sestřička odvede na lůžkové oddělení. Jakékoli problémy spojené s ubytováním vám pomůže vyřešit sestra, staniční sestra, popř. MUDr. Kateřina Bartoníčková (najdete ji v přízemí, dveře č.2, plně chápe naše potřeby a určitě vám vyjde vstříc).

V klidu si vybalte osobní věci a převlékněte se do uniformy slušného pacienta (noční košile, župan, přezůvky). Den před operací poskytuje čas na ověření některých vyšetření a má za cíl pacienta celkově připravit na operaci. Sestřička vám průběžně donese některé léky, jež mají zabránit pozdějším komplikacím a vedlejším účinkům (tzv.premedikace). Budete mít spoustu času. Přečtěte si práva a povinnosti pacienta, pečlivě si odlakujte nehty na rukou a na nohou, odstraňte veškeré šperky či piercing. Své cennosti odevzdejte staniční sestře, protože minimálně 1,5 dne strávíte mimo svůj pokoj.

Využijte neomezeného pohybu a seznamte se s lůžkovým oddělením. V kuchyňce si do společné ledničky můžete odložit potraviny označené svým jménem. Ve společenské místnosti je k dispozici televizor. Návštěvy jsou oficiálně povoleny mezi 14 -18 hod. Pokud se vydáte na výzvědy do bufetu či lékárny v přízemí kliniky vždy o svém pohybu informujte sestru. Jíst a pít smíte pouze do 16 hod. !!!

Pozdě odpoledne vás však nemine klystýr (tzv.klyzma), jež slouží k vyprázdnění konečníku a tlustého střeva. Od této chvíle dodržujte ve vlastním zájmu absolutní zákaz příjmu jakýchkoli tekutin či potravin. Máte-li žízeň, lehce si oroste vodou rty, ale nic nepolykejte ! Před usnutím využijte skutečnosti, že dosud nejste připoutané k lůžku a důkladně se osprchujte, odličte a popřípadě si opatrně vyholte pohlavní orgány.

Na dobrou noc dostanete od sestřičky tabletku diazepamu (tzv.anxiolytikum - lék, který slouží k celkovému uklidnění a zmírnění úzkosti před operací). Od vysněného přelomu vás dělí několik hodin spánku. Jste v dobrých rukou. Dobrou noc !

Den operace

Budíček v 5.30 hod vás nejspíš šokuje, ale ani v následujících dnech tomu nebude jinak. Sestřičky kompletně přestelou lůžkoviny, navléknou vám čistého andílka, odeberou vzorky moči, krve a změří teplotu. Až se naposledy důkladně umyjete, zavedou vám infuzi (tzv. kapačka). Potřebné tekutiny, sacharidy a ionty je potřeba do těla doplnit nitrožilně. Polykat totiž nic nesmíte, protože střeva a močový měchýř musí během operace zůstat bez obsahu. Předoperační nervozity se obávat nemusíte, protože další tableta diazepamu způsobí, že budete ještě povolnější. Sympatický zřízenec (medik - civilkář) si pro vás přijede až na pokoj a před operací vás povozí na pojízdném lůžku.

V předsálí operačního sálu vás donutí se svléknout donaha a pak šetrně vyklopí na operační stůl pod veliké oválné světlo. V šerosvitu vykachličkovaného sálu, kde panují přísné hygienické poměry (tzv. aseptické prostředí), už kmitá několik lékařů a sester v rouškách a oblečcích uklidňující zelené barvy - tým sehraných profesionálů v čele s hlavním operatérem (doc. Jarolím). Není s nimi moc legrace, protože se duševně koncentrují na složitý chirurgický výkon. Laskavý úsměv anesteziologa je posledním vjemem, jež jakoby symbolicky zakončí život v cizím těle, a pár vteřin po zavedení nitrožilní narkózy se na vás všichni vrhnou.

Operace skončí po téměř 3 hodinách a přibližně stejnou dobu potrvá než se zcela probudíte z hluboké narkózy.

Ještě v polobezvědomí vás na základě poblouzněných dotazů sestřička uklidní, že operace proběhla úspěšně. Gratuluji - vítejte mezi ženami ! Již první okamžiky po probuzení zažijete velmi intenzivní pocity vnitřního štěstí, které budou urychlovat vaše hojení i v následujících týdnech. Ta nejpalčivější tětiva sebenenávisti po mnoha letech psychického napětí konečně povolí. Všechny osoby v bílých uniformách, jejichž kontury vnímáte stále jasněji, vám připadají jako andělé. Oprávněně.

V okamžiku, kdy začnete pozvolna vnímat okolí, vás pocit třeskutého mrazu donutí ke krátkodobému svalovému třesu, jež stejně jako žaludeční nevolnost, silné puzení k močení a celková únava patří k typickým reakcím organismu na odeznívající narkózu. Procitáte na jednotce intenzivní péče (tzv. JIP), kde panuje ticho, klid a teplo jako v mraveništi. Zde - v malém ráji urologické kliniky - pracují speciálně vyškolení lékaři a sestry, kteří pomocí speciálních přístrojů sledují vaše základní životní funkce: centrální nervový systém, srdce, dýchání, krevní tlak, ... .

Proto máte po těle rozmístěné přísavky a do nosních direk vám hadičkami proudí kyslík. Až poprvé promluvíte, leknete se vlastního zhrublého hlasu. Během operace vám lékaři zavedli do průdušnice trubici umožňující umělé řízené dýchání (tzv.tracheální intubace), protože vlastní dýchací svaly účinkem narkózy ochabují. Nebojte se - během několika hodin se vám původní zabarvení hlasu vrátí.

Přestože duše prožívá nejradostnější okamžiky v životě, vaše tělo utrpělo obrovský šok! Během chirurgické konverze pohlaví dochází k dramatickým změnám anatomických poměrů v rozkroku. Mnoho let vyvážený humorální systém se najednou vyrovnává se ztrátou varlat (důležitá endokrinní žláza). Odstraněním mnoha dalších struktur (topořivá tělesa penisu, chámovody, ...) došlo k dočasnému narušení reflexních mechanismů, které regulují vylučování. Z toho důvodu vám lékaři zavedli do zkrácené močové trubice močovou cévku (tzv.urologický katetr), aby mohla kontinuálně odtékat moč do rezervoáru zavěšeného z boku na lůžku (moč pravidelně odpouští sestra).

K pocitu oslabení přispěla také celková narkóza a znatelné ztráty krve během chirurgického výkonu. Na jídelníčku pro vás tento den zbyla už je čirá infuze. Přestože máte veliký důvod k oslavě, místo šampaňského vám sestra jen navlhčí rty, protože stále nesmíte nic pít. Bolest rány v rozkroku je výrazná, ale snesitelná. Z pod vrstvy stahovacích obvazu vyúsťuje cévka s krví a cévka s močí. Nejkritičtější je prvních pět dní.

Vždy po 4 - 6 hodinách máte právo na injekci proti bolesti. Injekce obsahuje opiát dipidolor (tzv. anodynum - lék na potlačení silné bolesti), jež účinkuje téměř okamžitě do 15 minut od intramuskulární aplikace do hýžďového svalu (pravidelně střídejte „půlky"). Dipidolor patří mezi návykové látky proto smíte využít maximálně 4 injekce denně (stačí 3). Intenzita bolestivého vjemu je však velmi individuální.

Možná vás inspiruje, že lidé s dobrou fyzickou kondicí zvyklí na pravidelnou fyzickou aktivitu (aerobní sport) zvládají lépe zejména dlouhodobou bolest. Také ženy vnímají lépe zejména předvídatelnou bolest díky obsahu estrogenu v krvi. Pozitivní je rovněž fakt, že práh bolesti dosahuje v rozkroku pouze středních hodnot. Kromě výrazné úlevy bolesti se po injekci dipidoloru dostaví silný útlum a spánek. Doporučení pro zbytek operačního dne: vydatně se vyspěte - vaše tělo to velmi potřebuje.

První týden po operaci

Pokud budou vaše životní funkce druhý den stabilizované, sestřička si vás po vizitě odveze zpět na pokoj. V následujících dnech se váš režim zcela podřídí skutečnosti, že nesmíte vstávat z lůžka. Nad hlavou se vám pohupuje pomocné raménko a tlačítko pro přivolání okamžité pomoci. Věci osobní potřeby (kosmetika ...) mějte připravené při ruce v toaletním stolku.

Denně vás sestry vzbudí v 5.30 hod, vymění lůžkoviny a andílka ( šetřete si vlastní košile - andílka můžete vyměnit několikrát denně), zaznamenají průběh vylučování, odeberou vzorky krve a nitrožilně aplikují předepsané léky (profylakční antibiotika) do infuzní jehly trvale instalované v loketní jamce. Díky celkovému oslabení a horizontální poloze vás bude velmi vyčerpávat každodenní tělesná očista (2x denně - před vizitou a po večeři).

Mazaně využijte přítomnosti sestry než zmizí v dalším pokoji, aby vám umyla záda, zbytek těla zvládnete samy pomocí připraveného umyvadélka s vlažnou vodou. Od sestry obdržíte na vyžádání zvláštní žínky na jedno použití, savé tampony a čisté ručníky. Úzkostlivá hygiena je důležitou taktikou proti komplikujícím zánětům, jež by vaše hojení i pobyt na klinice spolehlivě prodloužily. Ze stejného důvodu zapomeňte na šminky. Díky zvýšené teplotě se v make upu stejně nebudete cítit dobře - nechte pleť volně dýchat a po vyčištění ji ošetřete kvalitním hydratačním krémem. Kvůli častému mytí se vám bude jistě hodit také zvláčňující tělové mléko.

Očistné rituály však musíte stihnout než přijde vizita (7 hod., víkendy a svátky: 8 - 9 hod). Vizita je téměř společenskou událostí a začátek každého dne na klinice se jí zcela podřizuje. Připravte si všechny své dotazy. Přijde se na vás podívat ošetřující lékař, šéf oddělení, sestry a občas i zvídaví studenti medicíny. Nemáte žádný důvod se před nimi stydět - všichni jsou na vaší straně. Přehlídku bílých plášťů doplňuje každou středu tzv. velká vizita v čele s přednostou kliniky a hlavními lékaři (9 hod). Pocit, že silným nejste lhostejní, vám určitě přijde vhod.

Konečně smíte pít ! V rámci pohotovostních imunitních a regeneračních procesů se ve vašem těle dělí tisíce buněk (14 dní po operaci budete existovat v oparu zvýšené teploty). Každý den proto vypijte minimálně 3 litry tekutin („bublinky" nedělají dobře, doporučuji neslazené neperlivé vody). Zvýšený příjem tekutin usnadní také odplavení odpadních látek a urychlí mobilizaci močového systému. Pamatujte včas na vlastní zásobu tekutin pro dobu připoutání na lůžko, protože sestra vám nabídne jen erární čaj příšerné chuti (tzv. sloní moč). Během několika dní se vám vrátí chuť k jídlu a přes tekutý vývar se postupně dopracujete až k čokoládovým bonbonům.

Průběh a rychlost hojení je zcela individuální. Vždy plně respektujte pokyny svého ošetřujícího lékaře (operatéra) zejména pokud jde o vstávání z lůžka. Asi 3. den vám doc. Jarolím rozváže „pás cudnosti" z elastických obvazů, vydezinfikuje ránu ajatinem a z neovaginy vyjme válcovitou výplň obalenou prezervativem. Při normálním hojení by se okolní tkáně snažily uměle vzniklou neovaginální dutinu zatlačit.

Zejména první měsíc je proto velmi důležité vchlípenou tkáň někdejšího penisu mechanicky opakovaně roztahovat tupým válcovitým předmětem. Nejpraktičtější je kovový vibrátor kónického tvaru s hladkým povrchem o rozměrech 3,5 x 25 cm. Při každém zavádění vibrátoru do vaginy použijte nový prezervativ s lubrikovaným povrchem (např. Primeros). Vydatně se procvičíte v nasazování kondomu, vaše spotřeba prezervativů dosáhne v těchto dnech životního maxima. Pohoršovat nikoho nebudete. Všichni si uvědomují, že vibrátor primárně určený k erotickému potěšení užíváte jako nevinnou zdravotní pomůcku.

Až se v rozkroku zorientujete a naučíte se svých genitálií nově dotýkat, hravě začnete samy „trénovat" (tzv.autodilatace neovaginy). Při zásunu vibrátoru ucítíte tupý mechanický pocit uvnitř dutiny, ale zvýšenou bolest vnějšího sešívaného genitálu. Dilatace je proto vždy snesitelnější po alikaci dipidoloru - využijte času než odezní. (pozn.: 1.injekci si nechte píchnout před vizitou, protože je velmi pravděpodobné, že vám lékaři budou s rozkrokem manipulovat, 2. injekci si vychutnejte místo kávy při siestě, 3. injekce vám večer dovolí usnout).

Snažte se vydržet zásun co nejdéle. Bude-li rána štípat zlehka vibrátor rozpohybujte či na okamžik vyjměte. Ideální je jednou rukou přidržovat vibrátor ve stálé hloubce a druhou rukou se lehce dotýkat rozbolavělého rozkroku. Prastarý instinkt nám velí každé bolavé místo třít. Zvýšená frekvence dotykových vjemů na genitáliích tak snižuje intenzitu bolesti. A hlavně - ten nádherný intimní pocit sebe sama bude ve vaší duši udržovat plamínek jiskřivého štěstí.

Během hojení budete mít spoustu volného času. První týden je fyzicky i psychicky nejnáročnější fází hojení. Mějte proto připraven dostatek variant rozptýlení. S sebou si přineste knížky, časopisy, oblíbené fotografie, počítač, ... zkrátka vše, co spolehlivě povzbudí pozitivní myšlení, snění o lepší budoucnosti a ukrátí čas mezi pospáváním. V okamžicích osamění na lůžku oceníte opravdovou hodnotu mobilního telefonu, walkmanu či obyčejného radiopřijímače. I nejzatvrzelejší individualistky potěší návštěva spřízněných duší, přestože, vzhledem k pooperačnímu vyčerpání, vyžaduje spoustu sil udržet pozornost déle než 2 hodiny.

Druhý týden po operaci

Nejhorší máte za sebou ! Druhý týden po operaci už budete každým dnem odvážnější a samostatnější. S močovým rezervoárem pod župánkem si postupně dojdete do bufetu, na televizi či do kuchyňky. Rehabilitační sestry vám pomohou pomocí několika šikovných cviků zmobilizovat ochabující svaly. Abyste si při neustálém povalování udrželi všech pět pohromadě, cvičte alespoň 4x denně.

Než poprvé stoupnete chodidlem na podlahu vydržte sedět minimálně 20 minut, aby si mozek přivykl na změnu polohy. Nikam nespěchejte - vaše první kroky jsou svým významem pro lidstvo srovnatelné s návštěvou astronautů na Marsu. Při chůzi se budete cítit jako opilé hříbě - jednou rukou se vždy přidržujte. Naučte se myslet na svůj močový rezervoár.

Celý druhý týden vám bude cévka v močové trubici ztrpčovat život, protože hlavně při chůzi kvůli gravitaci nepříjemně bolí. Například obyčejné sprchování a vylučování vyžadují zvýšenou obratnost a soustředění.

Plánujete-li pohyb, připevněte si močový rezervoár spínacím špendlíkem k andílkovi (tzv. vemínko). Nečekané škubnutí cévky v rozkroku totiž velmi nepříjemně bolí. Po každém vylučování se důkladně sprchujte proudem vlažné vody v rozkroku (nepoužívejte mýdlo). Pro osušení genitálií užívejte tampony nebo ubrousky na jedno použití.

Asi 14 dní po zákroku vám lékař vyškubne cévku - krátce to zabolí a na prostěradle ulpí loužička krve. Na první samostatné močení se vydatně napijte a vytvořte klidnou atmosféru. V koupelně nechte zurčet umyvadlo pro povzbuzení nevědomých vylučovacích reflexů. Pokud vám to půjde, máte vyhráno - brány urologické kliniky vás zanedlouho propustí vstříc dobrodružstvím dívčího života.

Případné bolestivé křeče večer po odstranění cévky zažehná dipidolor. Pokud však močové svěrače moč po opakovaných pokusech nepustí, zavolejte ihned sestru. Lékař vás znovu nacévkuje v zájmu zachování vylučování odpadních metabolitů z organismu - pořezané tkáně budou potřebovat ještě nějaký čas na odhojení.

Třetí a čtvrtý týden po operaci

Bude-li rána klidná, staniční sestra vám vystaví neschopenku pro zaměstnavatele a ošetřující lékař svolí k vašemu propuštění do domácí péče. Lakovat nehty si přece můžete i doma. Kvůli přetrvávajícímu výtoku se v civilním oblečení neobejdete bez hygienické vložky. Můžete začít standardně užívat hormonální preparáty a za 14 dní po odchodu z kliniky se zastavte na kontrolu u doc. Jarolíma.

Navzdory postupujícímu uzdravování vás pocit celkové slabosti vždy dožene zpět do peřin. Dopřejte svému tělu dost času, naslouchejte jeho potřebám a nepřeceňujte své síly. Bolest bude již natolik snesitelná, že ji přežijete bez narkotizujících léků. Snažte se dodržet přísný hygienický režim.

Přibližně 30 dní po operaci už budete fit a postupně si můžete zvykat na zátěž. Den za dnem vám bude lépe. Hodně štěstí !

Shlédnuto: 18793x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 12    |   
Translidé 2003-2022 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License