inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
28.5.2020 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Satirický průvodce medicínskými výrazy o IS


aneb Jak rozumět lékařským pojednáním o intersexualitě


androgen
andro = mužský, gen = dělání. Androgeny se podávají dětem, aby z nich nemohli vyrůst androgyni.


distres
Stav, který rodiče zažívají, když není jejich IS dítě zohaveno.


gynekomastie
Zvětšení prsou u pacienta, kterého jsme se rozhodli považovat za muže. U pacienta, jemuž jsme přidělili ženské pohlaví, je ten samý rys označován za „excelentní vývoj prsů".


hypertrofie
Doslovně příliš mnoho masa. Jak moc je příliš mnoho? Víc, paní, než má vaše sestra. Méně, pane, než budete mít vy, až s vámi skoncujeme.


hypogonadotropní hypogonadismus
Stav, kdy jsou gonády příliš malé z důvodu nedostatku aktivizujících chemických signálů. Je třeba odlišit od hypergonadotropního hypogonadismu, kdy jsou gonády malé kvůli nadbytku těchto signálů. Vývoj medicínské vědy umožnil tato duchaplná vysvětlení dříve nejasného fenoménu.


hypospádie
Stav, kdy uretra vyúsťuje všude jinde jen ne na vrcholku penisu. Etymologie tohoto termínu nám nabízí báječnou příležitost k zamyšlení: hypo = příliš málo, spadix = meč. Pokud by byl meč dítěte větší, byl by jím schopen chirurga zahnat.


chirurgická přeměna pohlaví (u dětí)
Chtít plést z písku provaz. Pochopitelně bez úspěchu.


Klinefelterův sy
Jeden z rozsáhlé skupiny syndromů pojmenovaných po lidech, kteří žádné syndromy nemají. Dokonce i Lou Gehrigova choroba byla pojmenována po nějakém doktorovi, který možná nikdy neměl v ruce basebalovou pálku.


klitoromegálie
Mikropenis u osoby ženského pohlaví. Delší definice by byla nadbytečná, neboť osudem tohoto stavu je být odříznut dříve, než jej pacient dokáže vyslovit.


kryptorchidismus
Stav, kdy jsou varlata (-orchid) skrytá (crypto-). Skrytá před kým? Zjevně před doktory. Kryptorchidismus je tudíž praktikován vybíravými dětmi, které nechtějí předkládat své perly sviním.


lusus naturae
Přírodní zrůda, monstrum. Čtenáře může nejdřív překvapit, že se tento termín nepoužívá v souvislosti s lidmi, kteří odřezávají naprosto zdravé genitálie. Ačkoli je jejich chování zjevně zrůdné, s přírodou totiž nemá co dělat.


mikropenis
Klitoridomegalie u příslušníka mužského pohlaví. Odříznutí mikropenisu a výchova dítěte jako dívky jsou častými způsoby, jak vyprodukovat úspěšné psychosociální přizpůsobení.


mutilace ženských genitálií (FGM)
Zjizvení či odstranění klitorisu prováděné medicinmany a odsuzované všemi správně myslícími lidmi. Pokud je ale klitoris jen o trochu větší než obvykle, provádí totéž akreditovaní chirurgové a hradí to všechny velké pojišťovny.


necitlivost na androgeny
Stav dětí, které zatvrzele odmítají reagovat na testosteronovou léčbu, čímž těžce zraňují city endokrinologů.


nejednoznačné genitálie (nerozlišené)
Genitálie odmítající sdělit lékařům své pohlaví, neboť se nepochybně řídí nařízením, že při výslechu nepřítelem lze sdělit jen jméno, hodnost a osobní číslo.


obřízka
Synonymum bulvárních médií pro intersexuální operace. Není zde dostatek prostoru pro uvedení všech příčin pro obřízku, jeden duchaplný názor předkládá T. V. N. Persaud z University of Manitoba:

„Některé stavy, jako například fimóza, často vedou v pozdějším věku k obřízce, které by se dalo předejít jejím časnějším provedením."

Lékaři takto užívají stejné „předzvládání" jako Monopodi v The Chronicles of Narnia od C. S. Lewise, kteří vařili brambory ještě před tím, než je vypěstovali, aby si, až je vykopou, ušetřili práci.


právo
Bezpráví. V medicínské literatuře je jediným „právem" intersexuálních dětí právo na modifikaci, právo zůstat v původním stavu neexistuje. Jeden text například volá po „korekci" hypospádie v čistě kosmetických případech se zdůvodněním, že „v pěti letech má každý chlapec právo být „přesným střelcem" a ne „seřizovačem děla".


pseudohermafrodit
Pseudo = falešný, pseudohermafrodit je ten, jehož falešně dvojznačné genitálie si vyvoláváním klamné naděje na publikaci krutě pohrávají s lékařem. Tak alespoň mluví pseudověda.


příslušník mužského pohlaví
viz příslušník ženského pohlaví. Kdykoli se zmíníte o medicínském fašismu, příslušníci mužského pohlaví budou nekonečně dlouho žvanit.


příslušník ženského pohlaví
1. Mužský intersexuál, s kterým už je endokrinolog hotov
2. Ženský intersexuál, kterého urolog ještě neviděl


stenóza
Omezenost. Stav tkání i mysli.


testosteron
Androgen, jehož jméno pochází z testu, který se aplikuje na mikropenis. Mikropenisy, které nevyrostou, musí být odříznuty; ty, které povyrostou, nepotřebují žádnou další léčbu. Srovnejte s testem vody oblíbeným lovci čarodějnic - ty čarodějnice, které plavaly, musely být utopeny a ty, které se potopily, mohly zůstat tak, jak jsou. Američané mohou být skutečně hrdí na pokrokovost své osvícené Společnosti.


urologové
Jedná se o ty dobrodince a patrony humanity, kteří se značnými obtížemi dělí intersexuální děti na chlapce a dívky. Tyto děti, až vyrostou, mohou stejně nesnadno rozlišovat mezi urologem a řezníkem.

Modlím se, ať mám jednoho dne dostatek prostředků, abych mohl alespoň částečně splatit Americké Urologické Asociaci všechno, co udělala pro mé blaho. Mám nicméně určité problémy s propojením časovacího zařízení s roznětkou.


vykazovat (presenting)
Mít. „Dítě vykazuje hypospadický mikropenis" (řečeno lékaři) či „Běžec má objemnou peněženku" (řečeno zloději).


Z dopisu anonymního intersexuála (píšícího pod pseudonymem „Monstrum") vybrala Megan Holmes.

Shlédnuto: 6522x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 0    |   
Translidé 2003-2020 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License