inzerce · kontakty · galerie · archiv · odkazy
19.4.2024 rozcestník novinky přeměna náš svět o nás komunita web

Translidé ve slovníku Sexus.cz

Transgenderismus

Anglický pojem vyjadřující celé spektrum chování založeného na nesouladu mezi fyzickým pohlavím a vnitřní pohlavní identifikací. Do transgenderismu spadá jak transsexualita, tak transvestismus a crossdressing. V současné době se utváří trasgenderální filosofie, která boří dosavadní bipolární pojetí sexuality a pohlaví a snaží se odlišit chápání pohlaví jako genetického základu od pohlaví duševního (pohlavní identifikace). Jako cíl si tato filosofie klade prosazení práva člověka na volbu (sebeurčení a prožití) duševního pohlaví bez ohledu na jeho pohlaví genetické.

Transsexuál

Transexuál má psychosexualitu druhého pohlaví, jeho pohlavní identita se rozchází s jeho somatickou (tělesnou) pohlavní příslušností. Neměl by být změšován s transvestitou. V případě, že se podrobil změně pohlaví, zle to chápat jako jeho vyléčení.

Transsexualismus, Transexualita

Je to porucha sexuální identifikace (milně směšovaná s transvestitismem), kdy biologicky normální muž se cítí být ženou a žena zase mužem. Cítí se svou duší uvězněni v těle, které jim nepřísluší, s nímž se neztotožňují. Tato porucha je pravděpodobně vrozená a projevuje se už od útlého dětství – malý transsexuál si hraje s panenkami a pubertě se zamiluje do spolužáka, transsexuálka si hraje s auty a pak se zamiluje do kamarádky.

Je to porucha trvalá, celoživotní, a léčit ji lze pouze tím, že přizpůsobíme tělesný vzhled cítění. Tak, aby dívka uvězněná v mužském těle mohla žít skutečně v ženské roli nebo aby muž v dívčím těle mohl žít v roli mužské. Tato změna pohlaví (trvající několik let a zahrnující postupně psychoterapeutické vedení, podávání hormonů příslušných vytouženému pohlaví a nakonec i operaci) končí úřední změnou pohlaví v matrice i ve všech dokladech.

Transvestismus, Transvestitismus, Crossdressing

Sexuálně motivované převlékání se do prádla a oděvu patřícího opačnému pohlaví (nejčastěji se jedná o muže). Účelem není vzbuzovat zájem nebo vydávat se za příslušníka druhého pohlaví. Pocit příslušnosti k vlastnímu pohlaví přitom nebývá podstatně narušen, muž se i přes dámské oblečení a vystupování cítí být i nadále mužem (proto někdy také mluvíme o velkém fetišismu). Rozlišuje se dva druhy, transvestismus dvojí role (bez přímého erotického podtextu) a transvestismus fetišistický (kdy převlek vyvolává sexuální vzrušení).

Většina transvestitů je v zásadě schopna partnerské sexuální adaptace, milování se ženou jim však nepřináší skutečné uspokojení a často ani nemají výraznější potřebu sexuálního vybití. Někdy touží po tom, aby se s nimi jejich partnerka milovala jako se ženou. Jejich zájmy bývají typicky ženské – zajímají se o módu, líčení, účesy, chtějí být dokonalou ženou.

Ženám závidí jejich vzhled, nezřídka žádají od lékařů ženské hormony ke zvětšení ňader. Projevy transvestismu (převlékání a napodobování ženského chování a vzhledu) se nazývá crossdressing. Crossdressing můžeme někdy najít i pod označením X-dressing nebo pod zkratkou CD.

Transvestita, Crossdresser

Obvykle muž, který se převléká za ženu.

Shlédnuto: 4282x    |    Komentáře: 0    |    Tipů: 1    |   
Translidé 2003-2024 | MAPA | on-line: 0 |        Creative Commons License